Kvota za Opštu bolnicu Leskovac na konkursu Ministarstva zdravlja bila je 25 specijalizacija za lekare doktora medicine, ali se za tri niko nije javio – za urgentnu medicinu, dečju hirirguju i psihijatriju, pa će na tim odeljenjima i dalje manjakati stručnjaci.
Direktor ove bolnice Nebojša Dimitrijević kaže da je vrlo iznenađen, ponajviše za urgentnu medicinu.
Na opštu Bolnicu u Leskovcu oslonjeno je 185952 stanovnika, a ovde se leče pacijenti i iz drugih okruga.
„Ranije, kada sam ja bio mladi lekar, za te specijalizacije je bilo veliko interesovanje i baš sam iznenađen. Zbog toga tri mesta nisu popunjenja, budući da kandidati koji su konkurisali nisu imali dovoljan broj poena za druge specijalizacije“, objašnjava za Jugmediu.
Na urgetnom rade, inače, lekari sa dugim radnom stažom, pa je neophodno podmladiti kadar. Isto je i sa dečjom hirurgijom i sa psihijatrijom.
Ipak, lekari koji nisu ovoga puta dobili šansu, a Dimitrijević je pre dva dana potpisao specijalizacije za 22 lekara, imaće šansu već za mesec dana.
„Mi smo Zavodu za zdravstvenu zaštitu poslali već naše dodatne planove i potrebe, pa očekujem odgovor. Ranije su se konkursi raspisivali dva puta godišnje, a u koroni ni jedan, što nas je dovelo, kao i sve zdravstvene ustanove, u vrlo nezgodnu situaciju“, dodaje.
Inače, svi lekari koji su dobili specijalizacije su oni koje je Ministarstvo zdravlja posle korone primilo u stalni radni odnos.
Posle odlaska dvojice lekara u penziju, u leskovačkoj bolnici sa 795 kreveta ostalo je samo tri doktora nauka: Mirjana Miljković, dečji pedijatar, Zoran Anđelković, ortoped i internista Goran Cvetanović.
„Svi su vrlo mladi. Neki rade po godinu i nešto više i svi imaju visoke proseke, iznad devet, približno desetki, a samo, valjda, troje malo niži prosek od devetke. Moja su očekivanja da će uspešno završiti specijalizacije i da se konačno kadar podmladi. Ali da znate, mi njiih u bolnici kao svršene specijalizante očekujemo 2027/2028. godine“, naglašava Dimitrijević.
Među onima koji su dobili specijalizacije nisu svi iz Leskovca, već ima iz drugih mesta van Jablaničkog okruga.
„Ali oni će po završetku specijalizacije ostati ovde da rade duplo više nego što je trajala sama specijalizacija“, dodaje naš sagovornik.
Inače, na evidenici filijale NSZ-a, po podacima na kraju decembra 2022. godine, nezaposlen je 41 lekara doktora medicine i, čak, 189 medicinskih sestara. Što se lekara tiče pre korone ih je bilo 80, što znači da je, bezmalo, prepolovljen broj.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Svi oce direktori da budu
Ovo je cista laz lekari doma zdravlja nisu mogli da se prijave u opste za specijalizaciju a i to da se specijalizacije drze po fiokama samo za odabrane o tome niko nista ne pise a to je javna tajna.
Pa to su neprofitabilne grane medicine.
Pa te specijalizacije za koje navode da ih niko nece ce mozda, ali i to je pitanje, ostati ovima iz Doma zdravlja, ako uopste dodje do tog istorijskog spajanja bolnice i Doma zdravlja… A morao bih da dodam i to da u poslednje dve godine doktori koji su dobili specijalizacije, dobar deo njih nema prosek iznad 9, ali su neki drugi kriterijumi, tipa ko je simpaticniji gradonacelniku, ili ko se vise gura u stranci, bili na nekom visem nivou… Lekari iz Doma zdravlja su za lokalnu samoupravu niza rasa…
Koja je cena za ulazak na listu faraona za specijalizante,pitam za moju drugaricu
Ko je veći dupeuvlakač dobija ko ne gubi!
Posto bolnica godinama nema edokrinologa dali ce medju specijalizantima imati makar jedan a mada treba 2 i vise a ne da moramo da idemo u nis i placamo preglede