Leskovac: Održan jubilarni Naučni skup „Kulturno-istorijska baština juga Srbije“

Na 20. jubilarnom Naučnom skupu „Kulturno-istorijska baština juga Srbije“, na kome je tema bila 80. godina od oslobođenja Leskovca i najvećeg dela Srbije, završetak Drugog svetskog rata i uspostavljanje novog političkog poretka na srpskim etbičkim prostorima, okupili su se danas u sali Skupštine Leskovca brojni intelektualci, univerzitetski profesori i „ktitorskih radnika“.

Državni sekretar u Ministarstvu kulture i predsdnik Upravnog odbora u Narodnom muzeju Leskovac Dejan Antić osvrnuo se na nemile događaje koji su se dogodili tokom Nacističkih napada na jugu ali i čitave Srbije.

„Sada već davne 1986. godine grupa leskovačkih intelektualaca i srpskih intelektualaca, okupljeno oko Leskovačkog zbornika organizovala je prvu bijenalnu naučnu konferenciju koja je nosila naziv „Kulturna istorijska baština Leskovca“ odnosno juga Srbije. Ta prva konferencija bila je posvećena jubileju prestupne godišnjice od rođenja Vuka Stefanovića Karadžića, eto od tog događaja pa sve do danas prošlo je skoro četiri decenije, ali sa odgovornom politikom rukovodstva Narodnog muzeja u Leskovcu tradicija organizacije naučnih skupova nije se ugasila“, kazao je Antić.

Ono što je novina jeste da će svi radovi koji su danas prezentovani naći će se po prvi put u dve sveske 64. broja Leskovačkog zbornika.

Dodao je da je 11. oktobar odličan datum,  a osam decenija sasvim solidna vremenska distanca da se sagledaju svi oni istorijski procesi i pojave koje su obeležile prošlost južnog Pomoravlja, ali i svih srpskih zemalja tokom Nacističke okupacije i nakon toga.

This slideshow requires JavaScript.

„Kada govorimo o Drugom svetskom ratu u Leskovcu, moramo reći da je to bila i ostala jako bolna tema, iz puno razloga. Prvo, brojne civilne žrtve, drugo žestok bratoubilački rat na planinama Radan, Babičke gore, Kukavica, vodio se žestok bratoubilački rat. I, treće, ogromna ratna razaranja koja se vezuju upravo za ovaj grad. Ako izuzmemo Nasictičke i Bugarske zločine, njihova zlodela koja su širena širom Jablaničkog kraja, moramo se setiti jednog datuma koji je crnim slovima ispisan u istoriji Leskovca i južne Srbije, a to je 6. septembar 1944. godine“, istakao je Antić, i osvrnuo se na tužnu prošlost koju Leskovac nosi sa sobom, ali i čitav Jug Srbije.

Naučni savetnik i zmenik direktora Instituta za savremenu istoriju Bojan Dimitrijević pozdravio je sve prisutne i istakao da su na svakom skupu otvarali nove teme i da su pored istoričara uvek prisutni istoričari umetnosti, arheolozi, politikolozi, lingvisti kao i drugi ljudi sa strane.

„Po meni najveći utisak doprinosa skupa je da nauka nije prisutna samo u Beogradskoj čaršiji već i je bilo i u Leskovcu sa redovnim razmacima, i da je Leskovac po ovome najjača sredina gledajući sve ostale okruge i krajeve, može neko da se nesloži ali svake godine imam i ovaj skup i Leskovački zbornik, uspeli smo čak da i Leskovački zbornik podignemo u adekvatnu kategoriju“, ocenio je Dimitrijević,  istakavši značaj Leskovačkog zbornika za mlađe kolege.

Dimitrijević je otkrio da se mi nalazimo u vremenu kada se borimo, ne samo za očuvanje naših teritorija, već i za identitet koji nam je pritisnut na različite načine sa raznih strana, kao i da je to jedna od ključnih stvari u 21. veku.

Rektor Univerziteta u Nišu profesor Jovan Stepanović zahvalio se na pozivu na otvaranju Naučnog skupa i napomenuo da su teme koje će se izlagati tokom skupa od velikog značaja za srpski Mančester.

“Leskovac je danas privredni i administrativni centar, ali i Univerzitetski grad. Lepo je danas biti ovde i podržati rad očuvanja isorijskih i dugih naučnih činjenica”.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović nakon svog obraćanja zvanično je otvorio početak Naučnog skupa eminentnih stručnjaka.

“Danas se tačno navršava 80. godina od oslobođenja Leskovca u Drugom svetskom ratu. Osam decenija je dug vremenski period, da se osvrnemo na dostignuća nastala posle pobede nad fašizmom. Jedna od najvećih kulturnih dostignuća našeg grada je otvaranje Narodnog muzeja pre 76. godina koji je doprineo kulturnom istorijskom nasleđu našeg grada i nosioc najprestižnijih nagrad, kako domaćih tako i stranih”, kazao je Cvetanović, nabrojavši sve nagrade muzeja zahvalio se bivšim rukovodiocima Narodnog muzeja i sadašnjim.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare