Festival književnosti „Think Tank Town“ doživeo je svoje trinaesto izdanje, 4. i 5. oktobra, kada je Leskovac ponovo bio prestonica književnosti, sa temom „Posterotizam – od erosa do književnosti et vice versa“, a od prethodnih se izdvojio najpre po leskovačkj „reprezentaciji“ pisaca, od Anastasije Stoiljković, prošlogodišnje pobednice Festivala mladih pesnika u Zaječaru, čija je knjiga „Svakodnevna antika“ prikazana prvog festivalskog dana, preko Luke Stojanovića, mladog laureata jednog od prethodnih konkursa „Vukašin Conić“, pisca Jovice Stojanovića čiji antropološki eseji nikoga ne ostavljaju ravnodušnim, i Save Dimitrijevića, najpoznatijeg hroničara starog Leskovca, do Predraga Stankovića i Saše Stojanovića, organizatora festivala.
„Činjenica je da je prvi put na festivalu bio prisutan ovakav korpus leskovačkih autora, ali je činjenica i da je festival – „skromnost je vrlina kad drugih vrlina nema“, rekao bi Šekspir – na neki način doprineo da šira publika bude upoznata sa njihovim delima“, kaže Saša Stojanović, autor festivala.
Posle „Svakodnevne antike“, knjige u čijem je predstavljanju učestvovao Nikola Milićević, doajen leskovačkog novinarstva, i Miloš Petković, sekretar festivala u Zaječaru, na red je došao program UNUS MUNDUS, u okviru koga je Alen Bešić – kao jedan od prevodilaca – i Predrag Ž. Vajagić, kao moderator, predstavili knjigu „Mapa novog sveta“ Dereka Volkota.
Iza njih je usledila promocija romana „More kad usnim“ Saše Stojanovića (pored već spomenutog naturalizovanog malomančesterca Vajagića, tu je još jedan pravi Leskovčanin, Bojan Tončić), pri čemu je autor knjige pokušao da dokaže teoriju da, ukoliko je Bog najpre sebi bradu stvorio, onda i direktor festivala ima pravo na promociju svog dela.
„Sledeći program, bio je DRUGAČIJI POGLED, otvario je vrata za „The Vocal Clash“u kome je na nesvakidašnji način, prikazana poezija Dragana Boškovića, poslednjeg laureata nagrade „Branko Miljković“, a u čemu su pomagali Aleksandar Stojanović, Danica Savić i Slavica Nikolić. Vrhunac večeri je bio program LIK I DELO, ovog puta posvećen filozofu i književnom prevodiocu Ivanu Milenkoviću, a za čiji nastup – priča o erotizmu i književnosti je vladalo veliko interesovanje“, objašnjava Stojanović.
Drugi dan festivala počeo je Okruglim stolom na temu „Posterotizam“. Okrugli sto otvario je Ivan Milenković, a diskusiji su se pridružili Jan Heler (Prag), Dejan Acović (Čačak), Predrag Ž. Vajagić (Bačka Palanka), Biljana Milovanović Živak (Požarevac), Ana Martinoska i Sonja Stojmenska Elzeser (Skoplje). Boje grada domaćina „branio“ su Luka Stojanović, Predrag Stanković, Jovica Stojanović i Saša Stojanović.
Predstavljana je i knjiga „Muka i Merak“ Save Dimitrijevića, hronika Leskovca, pisana na sočnom dijalektu, predstavlja nastavak knjige „Murdža mala“. Autor se potrudio da zauvek ovekoveči i iz zaborava izbriše ljude i sokake starog Leskovca.
Drugi program drugog dana bio je posvećen antici, kada se u svom maniru predstavio Dejan Acović sa knjigom „Hetre u starogrčkoj književnosti“, delom koje je plod ozbiljne autorske analize i nesvakidašnje percepcije.
Festival je ove godine imao čast da ugosti pisce u egzilu – Šiva Nazarahari i Puješ Azizedin su pisci iz Teherana koji trenutno žive u Ljubljani a ICORN (International Cities of Reguge Network) je predstavio svoje aktivnosti posvećene očuvanju prava na slobodu govora.
Generalni sponzori festivala su Grad Leskovac, apoteke „Benefarm“ i časopis za Balkan – „Think Tank“, a tim festivala ostaje nepromenjen: Jurica Dikić (vizuelni identitet), Saša Nikolić (tehnička organizacija), Tanja Jovanović (mediji), Predrag Stanković (glavni organizator), Danijela Slavković i Danijela Gičić (sekretarijat) i Saša Stojanović kao direktor festivala.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ko o čemu, a starci o erosu.
Bez srpskih pisaca, izuzev kućnih prijatelja.
Časopis „za Balkan“ koji sponzoriše „festival“ ne postoji od pada DS sa vlasti. Kako nešto što ne postoji sponzoriše nekoga pitaj Boga.
I nema više škole kreativnog pisanja. Štheta, gde bi polaznicima bio kraj pred žirijima koji su i sami bili gosti FESTIVALA.
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
?Zašto Vam festival književnosti budi ovoliko zavisti, i želju da ponizite trud ,rad i tradiciju??
Time ponižavate i učesnike koji nisu zaslužili ovakve reakcije .
? Zvučite kao sa iste e-mail adrese .
Ili nije festival smetnja??već nešto drugo . Kako S.S. ume da boli ??
Nema časopisa T T deset godina!!!!!
Mukica
Adekvatnije je centar sveckog i galaktickog knjizevnog univerzuma u Marfi pabu, od 17 do 21h.
Potom redovna svirka od 22h.