Grad Leskovac uspostaviće saradnju, odnosno pobratimiće se sa glavnim gradom Savezne države Meksika Oahaka de Huares koji važi za „kulinarsku prestonicu“, zahvaljujući inicijativi ambasadorke Republike Srbije Tatjane Conić, rođene Leskovčanke.
Pored toga što se smatra kulinarskom prestonicom Meksika, ovaj grad poznat je i po siru, govedini sa roštilja, ali i po meskalu -tradicionalnom alkoholnom piću koji se pravi od različitih vrsta kaktusa.
Oahaka de Huares je i najznačajniji centar zanatstva u Meksiku, poznat po proizvodnji ručno tkanih tepiha, tekstilnoj industriji, a važan deo ekonomije predstavlja turizam, rudarstvo i poljoprivreda.
Leskovčana Tatjana Conić navela je u svom predlogu ovaj grad u Meksiku i grad Leskovac u Srbiji imaju mnogo toga zajedničkom, stavljajući akcenat na tome da je njen rodni grad van svake sumnje gastronomski centar naše zemlje, ali da je poznat i po tradiciji proizvodnje tekstila i zanatstvu, što bi omogućilo da se uspostavi vrlo korisna saradnja između dva pomenuta grada.
I Ministarstvo inostranih poslova saglasno je sa našom ambasadorkom, da ova dva grada spaja kulinarstvo i tekstilna proizvodnjom, a prema rečima sekretara Skupštine Zorana Vukašinovića, koji je ovaj predlog izneo na Gradskom veću, ovaj grad je veoma kompatibilan za saradnju sa Leskovcem.
„Mi smo počastvovani činjenicom da je Leskovac, lokalna samouprava koja je pokazala interesovanje i zainteresovala gradove kao što su i Oahaka de Huares u Meksiku koji broji preko 270.000 stanovnika. Ministarstvo inostranih poslova prosledilo je taj predlog gradonačelniku Goranu Cvetanoviću kao zastupniku našeg grada, mi smo, odnosno gradonačelnik je odgovorio pozitivno i dobili smo potvrdu o ovoj saradnji“, obrazložio je Vukašinović.
Vukašinović smatra da je uspostavljanje ovakvih predloga, i ne samo ovakvih, nego i iz drugih država iz okruženja i sa drugih kontinenata, govori da su kao lokalna samouprava stekli status grada koji je veoma interesantan za uspostavljanje međunarodne saradnje.
„Govori i o tome da naša industrija i poljoprivreda i razvojni kapaciteti idu u prilog da su lokalne samouprave iz drugih država zaintresovane za uspostavljanje ovakih vidova saradnje“, istakao je Vukašinović.
Zahvalio je našoj Leskovčanki ambasadorki Tatjani Conić na pokretanju inicijative, ne samo za Leksovac, već i za mnoge druge lokalne samouprave u Srbiji.
Lokalna samouprava grada Leskovca već je pripremila predlog odluke o uspostavljanju ove saradnje, gradski većnici su dali saglasnost, a sada se čeka samo 3. mart kako bi se na sednici Skupštine grada razmatrala i usvojila ova odluka, nakon čega bi dobili saglasnost Vlade Republike Srbije i pristupili realizaciji ovog sporazuma.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Gospođa Conić je karijerni diplomata što je u srpskom MIP-u postala retkost otkad su napredni na vlasti. Današnje srpske diplomate u najvažnijim prestonicama planete, zvanične jezike OUN ne znaju ni da beknu, ili ih eventualno sriču. Srpski ministar inostranih poslova engleski ne ume čak ni da sriče, osim ako se ne radi o nekoj pesmi Elvisa Prislija, a tad ga nariče.
Za razliku od ovih hodajućih blamova, gospođa Conić govori engleski, francuski, španski i portugalski na nivou C1, što znači za nijansu lošije od maternjeg. Uz sve te silne jezike, savršeno govori i razume i „leskovački“ jer se rodila i školovala u Leskovcu.
Dakle, nimalo ne sumnjam da je uvažena gospođa Conić u najboljoj diplomatskoj, patriotskoj i lokal-patriotskoj nameri izabrala i više nego uglednog pobratima za svoj rodni grad. Jedino čega se bojim je da će Оаhака u Meksiku, postati samo još jedna u nizu preskupih belosvetskih destinacija za tatka na svi srpski karnevali, i njegove politikantske konkubine.
Jel ce i oni da dobijaju poslove po gradu , kao i ovaj drugi Pobratim?
Smeška se put u Meksiko- kum neje bija u Akapulko!
Još jedno pobratimstvo u nizu. I šta grad ima od silnih pobratimljenja? Čudi me da čovek pred penzijom sa tolikim iskustvom i prilagodljivošću tokom godina izjavljuje o industriji, poljoprivredi, razvojnim kapacitetima i kulinarstvu Leskovca. Još uz sve to maše Ministarstvom inostranih poslova. Priča je zapravo potpuno drugačija. Neko vrlo blizak kabinetu ima drugarice od kojih je jedna upravo pomenuta zainteresovana osoba za saradnju i bratimljenje. Pa je otuda potekla inicijativa prema gradu i Republici itd. kako to već ide. Takođe jedna drugarica, od njih nekoliko, je prošle godine išla u Meksiko, a sad izgleda žele i članovi kabineta. I dok se oni tako šetkaju i pobratime grad tone i propada. Građani to sve finansiraju a ovim učesnicima lepo. Ja kao građanin smatram da pomenuti gore treba da ide u penziju i prestane da bude prilagodljiv i da ove smešne kumovsko-pobratimske ceremonije treba da se obavljaju van pslovnih tokova grada i o sopstvenom trošku.
Saradnje u bilo kojoj sferi drustvenog zivota je dobrodosla, pod uslovom da se zna iskoristiti svaki potencijal kojima strane raspolazu. Gradovi sa kojima je Leskovac pobratim jesu privredni centri koji uzivaju ugled.
Ulice raskopane ljudi hodaju po najprljaviji grad a mesko ce ide u Meksiko sramota od cije pare ce ide. Verovatno ce sklopi neki posao sa kartelima.