Ove godine, Narodni muzej u Leskovcu postao je centar kulturnih dešavanja obeležavajući dva najveća „muzejska praznika“: Međunarodni dan muzeja i Evropsku noć muzeja. Uz temu „Muzeji za obrazovanje i istraživanje“, manifestacija je istakla važnost muzeja kao mesta učenja i kulturnog razumevanja.
Dobitnik nekoliko prestižnih nagrada, uključujući Sretenjski orden trećeg reda, leskovački muzej privlači posetioce svojom obnovljenom stalnom postavkom koja hronološki prikazuje razvoj ovog kraja od praistorije do modernih vremena, a kustosi i arheolozi ove ustanove proglašeni su najboljima u našoj zemlji.
Projekat „Heterotopija Leskovac“ predstavlja novitet u virtuelnom prezentovanju istorije, čineći istorijsko nasleđe dostupnim i zanimljivim za sve generacije.
Jučerašnji program uključio je muzički nastup učenika Muzičke škole „Stanislav Binički“, stručna vođenja kroz izložbu „Pismo i tradicija“ i radionice za decu i odrasle koje podstiču interaktivno učenje o kulturnoj baštini.
Manifestacija je pružila uvid i u arheološki lokalitet Caričin Grad kroz specijalizovane radionice dizajnirane da omoguće posetiocima da „šetaju ulicama“ drevnog grada u organizaciji Naučnog kluba Centra za stručno usavršavanje u obrazovanju.
„Učesnici su deca koja inače učestvuju u Programu za talentovane i nadarene učenike koji podržava grad Leskovac“, kažu iz ove kulturne ustanove.
Oni su osim jednog klasičnog kulturnog vođenja uz kostim cara Justinijana i čitavu priču o njemu, izvršili su lokalizaciju mesta gde su se nalazili nekadašnji hramovi, a kako je za Jugmediu rekao Vladimir Petković kustos istoričar, bilo je 11 hramova na samom lokalitetu Caričin grad, terme, čitalište i svi oni objekti po kojima je jedinstven u svetu.
„Osim učenika sedmog i osmog razreda, bilo je i gostiju tako da smo imali ljude od 50 godina pa sve do dece od 3 do 4 godine uzrasta“, rekao je Petković.
U Muzeju su se kustosima na ti, uveče upoznali sa kulturno-istorijskom baštinom Leskovca.
Zahvaljujući ovakvim događajima, Leskovac se ističe kao grad koji vrednuje i čuva svoju kulturu i istoriju, ne samo za sadašnje, već i buduće generacije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!