LESKOVAC – Iako je organizacija “Transparentnost Srbija” Leskovac svrstala na vrhu liste najtransparentnijih gradova, praksa pokazuje mnogo nepovoljniju sliku, zaključak je sastanka koji je ova organizacija održala sa predstavnicima medija i nevladinog sektora u Edukacionom centru.
Transparentost Srbija sprovela je ocenjivanje i rangiranje svih gradova i opština na osnovu kriterijuma transparentnosti, određenih preko 87 indikatora.
Na sastanku je predočeno “aljkavo” sprovođenje javnih rasprava u organizaciji lokalne samouprave.
“Od poslednjih desetak javnih rasprava građani su blagovremeno bili obavešteni samo o jednoj dok su ostale organizovane “na brzinu”, bez prisustva građana, a o poslednjoj su novinari bili obavešteni svega pola sata pred njen početak”, čulo se na sastanku.
Mnogo nula za transparentan grad
Na primer, lokalna samouprava u poslednje dve godine nikada nije javno objavila rezultate glasanja sa sednica skupštine, nisu objavljeni ni amandmani podneti na predloge akata koji su razmatrani na poslednjoj sednici, a na gradskom sajtu ne postoje podaci o kontaktu građana sa odbornicima.
Interesantno je da ova organizacija navodi da na zvaničnom gradskom sajtu ne postoje mehanizmi za prijavu korupcije.
Takođe, ne postonje podaci o izvršenju budžeta ažurirani u poslednjih 30 dana, ne postoji ni vodič za građane kroz budžet (građanski budžet), niti je na sajtu objavljen izveštaj o javnoj raspravi o budžetu.
“Transparentnost Srbija” ukazuje i na to da u uslužnom centru (šalter sali) ili u prostorijama uprave ne postoje vidno istaknuti rokovi za izdavanje dokumenata i uputstva.
“Građani ne znaju šta su nadležnosti lokalne samouprave i traže od gradonačelnika ili predstavnika vlasti da im rešavaju probleme za koje uopšte nisu u mogućnosti da rešavaju. Još strašnije je to što to ne znaju ni odbornici u lokalnom parlamentu koji predstavljaju leskovčane” istakla je Olivera Jović ispred Udruženja preduzetnika grada Leskovca.
Na sastanku su predstavljeni rezultati istraživanja, analiza sa preporukama za unapređenje stanja i razgovaralo o načinima na koji NVO sektor može da se uključi u praćenje stanja, da ukaže na podatke koji eventualno ne odgovaraju stvarnom stanju i da doprinese poboljšanju stanja.
(Kraj) dum
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Vecu laz nisam mogla da ccujem Leskovac na 4 mestu mozda ali ako se gleda iza!
Pa na osnovu koje ste ocenjivali pa ne turiste na 4mesto? U koje ste gledali? Sad vi fale izveštaji od glasanje jel? Pa sednice su javne, koga interesuje skupština on gu gleda. Bedni ste. Sad bi da poližete ono što ste ispljunuli. Zato eve vi 1 – kec iz tuj vašu transparentnos od mene Garagana.
Otvoti sajt transparentnost srbija i videce da je na 4 mestu stvarno
ali kad ti sprovedes istrazivanje….
Mesto sastanka Edukacioni centar. Da li je to mesto gde može da se priča o transparentnosti? Da li je njihov rad transparentan? Da li imaju sajt koji se ažurira? Da li se zna za šta su im prolazili projekti? Gde su ocene i analize u kojoj su to oblasti „podigli svest“, „ojačali kapacitete“? Da li ima anketa kako ih građani Leskovca percepiraju i vrednuju njihov rad?
Na osnovu čega su dali sebi za pravo da ocenjuju i kritikuju rad nevladine organizacije koja je sprovela istraživanje po jasno definisanim kriterijumima prema kojima Leskovac zauzima visoko četvrto mesto.