Leskovačka biblioteka bogatija za 2.659 knjiga, među njima nagrađivane, kao i retke knjige iz 1752.godine

Tokom ove godine Narodna bibilioteka Leskovac uvećala je svoj knjižni fond za 2.659 knjiga, odnosno, 1.571 naslov, a reč je uglavnom o traženim, popularnim i nagrađivanim knjigama, a reč je uglavnom o traženim naslovima, među kojima najstariji datira iz 1752.godine, kazala je direktorica ove kulturne ustanove Vesna Ilić.

Reč je o tradicinalnoj nabavci knjiga iz dva izvora, preko Ministarstva kulture i iz sredstava lokalne samouprave, za šta je ukupno izdvojeno 2.300.000,00 dinara

„Najčitanije knjige su nabavljene kupovinom novcem kojeg bibioteka dobija iz budžeta grada Leskovca, kao i najnagrađivanije, poput dobitnika NIN-ove, Nobeleove i drugih nagrada, a takvih ima i među onima iz Ministarstva kulture“, dodala je.

Među takvim naslovima posebno je izdvojila: „Melanholija“ od Jun Fosea, nagrađena Nobevom nagradom, zatim, „Poslije zabave“ Stevo Grabovca, ovenčana NIN-ovom nagradom, te roman „Unutrašnje More Danice Vukićević i „Deca“ Milene Marković. Nabavljena je i knjiga „Zamalek“ Tijago Stankovića, koji je dobio Evropsku nagradu za književnost 2021.godine.

Pri svakoj nabavci se kupuje i biblija jer je takođe veoma tražena u Leskovcu

Tu je i naslov „Zulejha otvara oči“ Guzelja Jahina. Knjiga je nagrađena priznanjem Velika knjiga, zatim „Jasna Poljana, nagrađena kao najbolje prozno delo, zatim, „Konstantinovo raskršće“ Dejana Stojiljkovića, nagrađeno nagradom „Miloš Crnjanski“, te „Granično stanje“ Igora Marojevića, ovenčano „Zlatnim suncokretom“.

Nabavljene su i one najčitanije, poput „Seoba leptira“ – Lusinda Rajli, „Njegove bele rukavice“ – Jelena Bačić-Alimpić, „Simeonov pečat“ Vanje Bulić i sve knjige Vladeta Jerotića za koje vlada veliko interesovanje.

„Od velike važnosti je i kupovina starih i retkih knjiga, što je  već postala tradicija. One ne čine veliki broj. U pitanju su tri publikacije od koje je jedna serijska publikacija, odnosno, tri godišta jedne publikacije“, kazala je Ilićeva.

Reč je o sledećim starim i retkim knjigama, odnosno, publikacijama: Književni časopis za jezik i povest, srpsku i hrvatsku i Prirdone znanosti, i to tri godišta – 1864 – 1866., zatim, Knjiga na latinskom jeziku iz 1822.goidne i na italijanskom iz, čak, 1752.godine.

Direktorka biblioteke govorila je i o broju čitalaca i kazala da je ponosna što je ova ustanova hram kulture.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare