AKADEMIJA POVODOM 145 GODINA OD PRVOG ČITALIŠTA U LESKOVCU

Leskovačka biblioteka – priča o nama i precima

Ovo nije samo priča o biblioteci – ovo je priča o svima nama. O svakom detetu koje je ovde prvi put otvorilo knjigu, o svakom čoveku koji je pronašao utočište među njenim policama, o generacijama koje su zahvaljujući biblioteci spoznale snagu reči i moć znanja, rekla je danas direktorka Narodne biblioteke Leskovac Vesna Ilić na akademiji povodom 145 godina od osnivanja prvog Čitališta u ovom gradu.

Ona je u svom govoru u čitaonici biblioteke ocenila da je ta kulturna ustanova živi organizam, tkivo koje povezuje Leskovac i ljude kroz vreme.

“Kada govorimo o 145 godina, govorimo o trenucima kada je biblioteka bila mnogo više od svog naziva – kada je bila utočište u izazovnim vremenima, kada je bila prozor u svet onima koji nisu imali priliku da putuju dalje od svog sela, kada je postala simbol nade i napretka”.

This slideshow requires JavaScript.

Ilićeva je govorila o onome što je urađeno poslednjih godina, o digitalizaciji retke građe, razvoju bibliotečkih ogranaka u selima, promociji kulture i umetnosti, neprestanom podsticanju čitalačke ljubavi kod dece kroz radionice i festivale. “Ali iza svih tih aktivnosti stoji jedna misija: da svaki čovek u Leskovcu, od najmlađeg do najstarijeg, pronađe ovde svoje mesto, svoju inspiraciju, svoj dom”.

Svečanoj akademiji povodom velikog jubileja prisustvovao je i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović sa saradnicima, koji je u svom govoru kazao da je za 145 godina ova biblioteka donela velike promene u domenu kulturnih procesa, kroz koje je ona sama učestvovala – u stvaranju i očuvanju nacionalne svesti.

“Na ovom mestu generacije bibliotekara su radile i prenosile generacijama svoj entuzijazam i znanje, ukazujući na nemerljiv značaj bibliotekara, kao čuvara dokumenata u kojima je zapisana naša predivna istorija”, istakao je.

Cvetanović je nabrojao deo onoga što je urađeno, poput renoviranja matične biblioteke, saniranja i adaptiranja skoro svih odeljenja.

“Formiranjem Odeljenja za digitalizaciju i nove tehnologije stvoreni su uslovi koji će omogućiti svim institutima i institucijama kulture, kao i pojedincima koji rade na teritoriji grada, da kvalitetno i efikasno sprovode procese digitalizacije u tom prostoru. Zahvaljujući Ministarstvu kulture, kroz program ‘Gradovi u fokusu’, ove godine biblioteka je napravila Bibliotečki trg, gde naši sugrađani prvi put imaju mogućnost da čitaju knjige na lepom, otvorenom prostoru”, rekao je, između ostalog, prvi čovek Leskovca, poručujući da biblioteka predstavlja pravu riznicu ljudskog znanja i pruža doživotno obrazovanje, informisanje, ali i socijalnu integraciju celokupnog građanstva.

Državni sekretar Ministarstva kulture prof. dr Dejan Antić, takođe je izneo niz pohvala na račun rada biblioteke, koja je modernizovana uz pomoć lokalne samouprave i Ministarstva kulture.

“Grad Leskovac ima razlog da se raduje i slavi. 145 godina je jedan redak primer u istoriji bibliotekarstva u Srbiji, to su ozbiljne decenije i ozbiljne godine, a grad je oslobođen pre 146 godina. Nakon proterivanja Turaka, prvi korak tadašnje vlasti bio je osnivanje biblioteke. Zato što su ljudi znali da samo obrazovanjem, čitanjem, poštenim radom mogu da grade i stvaraju državu. Država se gradi čitanjem”.

This slideshow requires JavaScript.

Poručio je da, u vremenima koja dolaze, biblioteka treba da nastavi sa radom na kulturnom prosvećivanju građana Leskovca i čitavog leskovačkog kraja, da nastavi sa očuvanjem kulturnog identiteta i nacionalnog identiteta. “Jer, ako izgubimo nacionalni identitet, onda ne vredi ni da postojimo kao narod”.

Na početku skupa, nacionalnu himnu otpevale su učenice Muzičke škole “Stanislav Binički” Milica Kostić i Sanja Stanković.

This slideshow requires JavaScript.

Zbog značajnog doprinosa radu leskovačke biblioteke, zahvalnice su uručene gradonačelniku Cvetanoviću i Dejanu Antiću, ali i direktorkama i direktorima svih kulturnih ustanova u Leskovcu i domovima kulture u okolini, kao i predstavniku leskovačkog sveštenstva i ćlanu UO Bibliotekarskog društva Siniši Golubović.

This slideshow requires JavaScript.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Čitalac i korisnik dečjeg odeljenja
06.12.2024. 22:10

Biblioteka se u zadnjih nekoliko godina mnogo promenila, ali samo u pozitivnom smislu i ovo stvarno treba pohvaliti.
Jednostavno treba tako nastaviti i želim da pohvalim radnice i direktorku na čelu. Svaka vam čast.