Leskovačka kotlina šest vekova posle Hrista

LESKOVAC – U Narodnom muzeju promovisana je knjiga “Rimsko nasleđe u leskovačkoj kotlini” arheološkinje Sonje Stamenković, gde su prikazani istorijski procesi rimske kolonizacije u prvih šest vekova posle Hrista.

U knjizi od 206 strana je veliki broj fotografija su lokalitetima Barje, Gornji Gajtan, Pusto Šilovo, Rujkovac i drugi.

“Smatram da je knjiga važna kao podstrek za buduća istraživanja na ovom prostoru. Mislim da i čitaoci koji nisu vezani za ovu struku mogu da steknu uvid u bogatsvo arheološkog materijala i građe i da se samim tim povede više računa o tom blagu”, kaže Stamenkovićeva, Leskovčanka zaposlena u Arheološkom institutu u Beogradu.

narodni muzej-promocija knjige

Na fotografijama se mogu videti i utvrđenja, vile, nekropole, akvadukti, kao oni na Caričinom gradu, Maloj Kopašnici, Kamenici, Velikoj Braini.

Opisana je i privredna delatnost, putevi trgovine u tom vremenu, prikazani alati, novac, nakit i skulpture.

Pored autorke, o knjizi su govorili i Vujadin Ivanišević, naučni savetnik Arehološkog instituta i muzejski savetnik Narodnog muzeja u Leskovcu Julijana Pešić.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare