Iako je nekada bilo nezamislivo farbati jaja za Vaskrs bez da se prethodno ode na pijacu i odaberu ona „najlepša, domaća i sveža“, danas se sve više kupaca odlučuje za markete. Na Zelenoj pijaci u Leskovcu, koju smo posetili svega nekoliko dana pred Vaskrs, prodavci su vidno razočarani. Kažu da je interesovanje slabije nego prethodnih godina, a glavni razlog vide u sve većoj dostupnosti jaja u supermarketima.
“Svaka godina je teža i teža što se tiče prodaje jer svuda ima jaja, inače cene su iste, pristupačne, sveža jaja, znači od 12 do 20 dinara. Solidna prodaja, ne mogu da budem zadovoljna. Svi sad imaju jaja… pa samo što nema i u bolnicu i berbernicu“, kroz smeh, ali s tugom u glasu kaže Slobodanka Veselinović, koja već tri decenije prodaje jaja na pijaci.
Ima 80 godina i ističe da i dalje radi, jer kako kaže, „radnik sam ceo život“.
Cene stabilne, kupaca manje
Cene jaja na pijaci se ove godine kreću od 12 do 20 dinara, u zavisnosti od veličine i boje. Najtraženija su jaja srednje veličine po ceni od 15 dinara, dok se bela jaja prodaju za 23 dinara.
Ima i skupljih – na primer, već ofarbana jaja koštaju 40 dinara po komadu, guščja i jaja misirke prodaju za 250, odnosno 120 dinara.
Uprkos stabilnim cenama i domaćem poreklu, prodaja nije na očekivanom nivou.
„Prodaja slabo ide, ljudi su se okrenuli marketima iako se posle žale da kad otvore karnet pola jaja je polomljeno i pokvareno“, kazao nam je jedan od prodavaca.
Ima i onih koji kažu da „ništa nije promenjeno“, i da su cene i potražnja ostali isti kao prošle godine.
Ipak, mnogi priznaju da im kupci sve češće postaju isključivo „stalne mušterije“, koje čak dolaze i direktno na kućnu adresu.
Uskršnji ukrasi – najtraženija atrakcija
Dok se prodaja jaja smanjuje, druga roba sve više privlači pažnju. Ispred tezge sa uskršnjim ukrasima vladala je najveća gužva – drveni „čuvari kuće“, raznobojna slama, nalepnice za jaja, dekoracije koje unose duh praznika u svaki dom.
Cene se kreću do 500 dinara, ali kupci ne žale, jer – praznik se ne dočekuje svakog dana. Boje za jaja prodaju se po 25 dinara po kesici.
Farbana jaja sve češće naručuju se i preko oglasa na Leskovačkoj onlajn pijaci.
U poređenju s prošlogodišnjim cenama, kada su jaja koštala između 13 i 30 dinara, ovogodišnje se drže u istom rasponu.
Ipak, prodavci tvrde da ni stabilne cene ni domaći kvalitet nisu dovoljni da privuku kupce koji biraju brzinu i dostupnost ispred tradicije.
U Leskovcu, kao i širom Srbije, Vaskrs je i dalje jedan od najvažnijih praznika. Ali sve više se oseća razlika između onih koji ga dočekuju s pijace i onih koji sve obave za pola sata u supermarketu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Šuć muć pa prolij. Čudo da ste zaboravili da u tekstu pomenete i jaja koja donose seljaci, a koja se prodaju po 25 din komad. Ona su proizvedena bez koncentrata, i ne mogu da se kupe u supermarketima, ali i na tezgama koje ste slikali, i iz njih mogu da se izvedu pilići. Nemaju nikakve hemije u sebi, za razliku od onih koja ste slikali i koja se prodaju u supermarketima.
Ne kažu englezi džaba „Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino“. Mislite o tome.