Preko godišnjih izveštaja o radu ustanova kulture leskovačka opozicija je prelazila uglavnom uz pohvale i sa po nekom primedbom, ali je danas po prvi put kultura „češljana“ detaljno, pa su se, pored kritika na osnovu brojki u izveštajima, čula i saznanja koja bi mogla, ako imaju realnu podlogu, da se pretvore u – afere.
Razmatrali su se izveštaji o radu za 2023. godinu Narodnog muzeja, Pozorišta, LKC, Biblioteke i Istorijskog arhiva.
Muzej
Odbornik DS Saša Stojanović Čarli kazao je da muzej treba da ima profesionalnog vodiča sa poznavanjem stranih jezika, ali i da ne treba da izbegava da zarađuje od poseta toj kulturnoj ustanovi i od poseta lokaliteta Caričin grad. Odbornik Miloš Vučković iz GG „Svi za jednog, jedan za sve“ imao je primedbu što je sanacija krova Gradske kuće koštala 4.583.000 dinara i pitao dal i je „taj krov pozlaćen?“.
Šef odborničke grupe GG Za Leskovac – zajedno Nenad Zdravković je zamerio što je ministraka poljoprivrede otvorila izložbu u muzeju, te da je muzej na dobrom putu „da vas pretvori u pijuna, koji vodi jednu kulturnu ustanovu da bi promovisao gradonačelnika Leskovca, to mi već vidimo i sa pozorištem i s LKC. Vi ste na dobrom putu, a sad polako gazite u politiku, a tu vam nije mesto“, kazao je između ostalog Zdravković.
Jelena Spirić je, između ostalog, iznela primedbu o kupovini luksuzne limuzine nove „škode“ za potrebe muzeja, pitajući se odakle novac?
Direktor muzeja Nebojša Dimitrijević je podsetio da je muzej neprofitna organizacija, te da je ulaz za svu decu besplatan, kao i vojsku, za treće dete, studente…
„Muzej ima trenutno 40 zaposlenih za stalno i činjenica je da 56 posto odlazi na plate zaposlenih. Meni je cilj da ne bude 50 zaposlenih, nego manje, ali da budu efektivni. Nedostatak vodiča smo rešili u okviru muzeja. Već smo uputili zahtev Ministarstvu za prijem na određeno vreme jer neke kolege idu u penziju“.
Što se automobila tiče, Dimitrijević je kazao da nije reč o luksuznom automobilu, da je plaćen nešto više od 19 hiljada evra, te da je ova kulturna ustanova imala stari automobil koji nije bio siguran za putovanje.
Pozorište
Odbornici iz GG Za Leskovac – zajedno Nenad Zdravković i Nebojša Cakić govorili su uglavnom o bivšem rukovodstvu i insinuirali nepravilnosti u radu, zbog čega je, tada predsedavajući Skupštinom Oliver Atanasijević zamolio da se glasa o izveštaju, a da se na narednoj Skupštini oformi anketni odbor koji će ispitati njihove navode, s obzirom da su dvojica odbornika rekla da nemaju papire kao dokaz.
Cakić je tražio od sadašnjeg direktora Stanislava Grujića da se više ne dešava da u prvom redu sede ljudi koji „glume VIP“, pri tom pominjući odbornike,i da se crveni tepih ne postavlja za gradonačelnika, već za glumce.
Cakić je podsetio da pozorište dobija godišnje 80 miliona, a da je izveštaj podnet na 3 lista „Još uvek ovde nema ništa, ali će se pojaviti“, kazao je i pitao direktora da li je završen popis.
Saša Stojanović Čarli je podsetio na stogodišnju tradiciju leskovačog pozorišta, rekao je da ono dobro radi, ali da ima mesta da se njegov rad poboljša, uz konstatciju da je pozorište skupa igračka.
„Troškovi za honarare su smao 8 miliona, što me brine, trebalo bi da budu mnogo veći. Pozorište koje mi gledamo nije loše, ali ima prostora da bude mnogo bolje. Ukupan broj predstava samo 50, 30 dečjih i 20 večernjih“, rekao je Stojanović.
Direktor Grujić je odgovorio da mnoge stvari koje su iznesene nisu tačne.
„Ja kao direktor vršim provere, ali nemam za sada informacije. Popis koji sam naložio još nije zvaršen, neke stvari su, koje su bile raštrakane, sada na jednom mestu. Što se predstava tiče za ovu godinu, do sada je odigarno 20 predstava sopstvene produkcije i 4 gostovanja“, istakao je.
LKC
Posle početnih pohvala i Leskovački kulturni centar je žestoko kritikovan, pa je tako Zdravković i za ovu utanovu kazao da on uvek od nje dobija karte, ali da mu smeta što na LIFFE u prvih pet redova sede SNS-ovci, zanimala ga je teretana u okviru LKC, kao i crveni tepih za gradonačelnika Leskovca na tom festivalu.
Saša Stojanović je smatrao da ova kultirna ustanova nije dovoljno otvorena za sve slojeve građana, da ne radi petkom, subotom i nedeljom, osim bioskopa.
„Petak, subota i nedelja LKC nije otvoren osim za filmove, broj kultrunih manifestacija je svedena na minimum. Leskovac nije zadovoljan zatvorenim vratima osim za filmove.Vi nemate kalendar manifestacije. U svakom slučaju, drago mi je da LKC zadovoljan građanima Leskovca ali građani Leskovca nisu zadovoljni LKC-om“, konstatovao je i izneo primedbu što je iz istorije LIFFE izbrisano njegovo i ime Jurice Dikić, kao njegovi osnivači.
Jelena Dimitrijević (NPS) je tražila da se u repertoar LKC uvrsti memorijalni progarm za veterane, pitala je koliko košta „Bajićevo zdravo“ i odgovorila da je to suma od 200.000, koliko je potrošeno prošle godine i na taksi prevoz.
„Po kom osnovu raspisujete otkup slika, a nemate depo, gde ih čuvate i ko je kadar? Direktor ste 9 godina, da li ste pročitali Statu ustanove koju u predsavlajte?“, pitala je Dimitrijevićeva.
Javio se ponovo Zdravković i pitao direktorku LKC Sanju Conić da obrazloži 920.000 za medijske usluge i da nabroji koji to mediji dobijaju novac.
„Kojim medijima plaćate i koliko?“, pitao je, ali kasnije nije insistirao na tom odgovoru, već na nekim drugim.
Bratislav Anđelković (SNS) je govorio u suprelativima o radu LKC-a, podvalačeći da ova ustanova povezuje region.
„Na crvenom tepihu nisu bili Goran Cvetanović i Sanja Conić, već gradonačelnik, on je predstavnik, narod ga bira, a lokalna samouprava daje novac. Možda bi i ja želela da se moje ime više pominje, ali se ne pominje, kao ni ime urednika filmskog programa Dragana Jovića, takođe osnivača. U prvim redovima ne sede SNS, već ljudi, čak dvoje odbornika opozicije su članovi dramskog studija, kultura je dostupna svima“, kazala je Conićeva odgovarajući na primedbe.
Za teretanu je kazala da je reč o praznom prostoru koji treba urediti, a odgovorila je i Jeleni Dimitrijević.
„Gopsođo Jelena, vaše slike… Mesecima smo zvali da dođete i preuzmete ih. Ministratstvo određuje koje se slike otkupljuju. Što se tiče Likovnog salona, leskovački umetnici se ne javljaju dovoljno, pa smo proširili na jug Srbije“, kazala je, a odgovarajući na primedbe o PR ageniciji rekla je da je prošle godine za potrebe LIFFE na tenderu prošla agencija iz Niša.
„Jako je teško naći dobru agenciju, samo iznajmljivanje sale u Beogradu košta 100.000 dinara. Taksi, to su naši učesnici na važnim manifestacijama“, rekla je.
Iako je izveštaj usvojen, ponovo se za reč javio Zdravković.
„Ako se neko manje od mene razume u kulturu to je Goran Cvetanović i nije tačno da ne zovete samo SNS, ne smete to više da radite, nije to njegov novac i nije mu to doneo otac iz Brijanovca, on treba da bude na otvaranju festivala ali iza građana. Digital art 101 studio iz Niša je agencija i verujte pošto sam video ime vlasnika održaću konferenciju za novinare, ja povezaću tu agenciju sa SNS pričama na celom jugu Srbije i videćete koliko para su dobili za promovisanje svih SNS institucija“, bio je samouveren Zdravković.
Biblioteka
Zdravković se prvi javio i posle izlaganja direktorke biblioteke Vesne Ilić, podsećajući da ova ustanova od grada dobija 64 miliona dinara, a da je u prošloj godini ostvarila samo 414.000 sopstvenih prihoda, manje, po njegovoj računici, nego godinu dana ranije, a manji broj je imala i dobijenih projekata iz resornog ministarstva.
Pre nekoliko dana na sednici Skupštine gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je rekao da GG Za Leskovac-zajedno nikada nije kritikovao Dom za stare, biblioteku i LKC.
„Koji stambeni prostor zakupljujete za 180.000 dinara. Zidarski radovii 4,3 miliona, da li je sprovedena javna nabavka, da znamo šta ste vi uradili za 40.000 evra. Molerski radovi veća cifra od zidarskih. Stavka – poprvaka računarske opreme pola miona dinara, nabavka računarske opreme pola miliona dinara, na informatiku iz budžeta grada 1,6 milina dali, za to ste mogli da kupite 12, 13, 14 novih tačunara. Veliki iznos poprilično. Og 64 miliona na knjige potrošite milion dinara, to nikada više ne sme da se dogodi“, zapretio je Zdravković.
U nastavku je izneo insinuacije, stvarajući prostor za krojenje afera.
„Dobili smo informaciju da će od vas tražiti da ustupite prostor koji se nalazi prema Bulevaru, a da vam daju neki drugi prostor, s namerom da neko od gospode preduzetnika otvori tu neki restoran. Videćemo da’l će do vas doći takav zahtev – prvo da vam se oduzme, a onda videćemo i šta će da otvaraju. Takođe da ćete imati neka vrlo čudna, da će vam biti dodeljena neka čudna kadrovska rešenja. Pošto su ovo sada insinuacije s moje strane, sačekaćemo vreme, pa ćemo na narednoj nekoj Skupštini da vidmo da li se to desilo ili ne. Ali, obično kad ja nešto čujem, ima tu dosta istine, tako da ćete verovatno i vi biti obavešteni o tome“, najavio je Zdravković.
„Nema kapitalnih investicija u kulturi za 12,13 godina vladavine SNS“. (Saša Stojanović)
Saša Stojanović Čarli, koji je ranije u dva mandata bio predsednik UO Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ Leskovac, je najpre pohvalio rad ove ustanove, rekavši da je dostigla nivo koji zaslužuje pažnju, ali da bi koraci mogli da budu veći.
„Moja prva zamerka odnosi se na kvalitet izdavaštva. Izdavaštvo u leskovačkoj biblioteci još uvek nije u onoj meri koje imaju neke druge biblioteke, na primer u Prokuplju i Nišu. Pričam o časopisima koje bi mogli da budu ogledalo rada jedne biblioteke. Takođe, ono što očekujem je borba za novi prostor, jer koliko ja znam u ovom trenutku Narodnoj biblioteci u ovom trenutku nedostaje jedan ogroman prostor u odnosu na broj stanovnika Leskovca. To moramo pod hitno da rešavamo. Jedan od predloga je bio da se deo Doma JNA, koji će jedan deo biti koncertna sala, pretvori u dopunski deo biblioteke, koja bi tu mogla da ostvaruje svoje akcije“, kazao je Stojanović.
I odbornik Srađan Ristić je rekao da biblioteka već 60 godin privremeno funcioniše u neadekvatnom prostoru.
„Biblioteka Radoje Domanović se modernizovala, to je tačno, ali ključni faktor za njen dalji rad je prostor. Naša biblioteka mora biti makar tri puta veća, nema mesta za više za knjižnu građu“, rekao je.
Miloš Vučković iz GG „Svi za jednog, jedan za sve“ je imao primedbu za sve ustanove kulture, osim za biblioteku, da na svom sajtu nemaju odeljak o javnim nabavkama. „Biblioteka je prvo javno preduzeće koje ima na sajtu odeljak za javne nabavke“, kazao je i pitao na šta se u budžetu odnosi stavka – prenoćišta od 600.000 dinara?
Direktorka Vesna Ilić je rekla da je reč o prenoćištima koje biblioteka plaća za svoje zaposlene na stručnim skupovima van Leskovca, ali odgovarala i na druge primedbe.
„Imamo dosta stručnih skupova na koje nismo ranije odlazili, imali smo velike propuste, sada pratimo apsolutno sve trendove iz bibliotečke informativne delatnosti. Mi smo dobili sagalsnost da posećujemo jednu od najimenentnijih skupova, to je Bibilionet koji se održava jednom godišnje, da idemo na Zajednicu matičnih biblioteka Srbije, jednom ili dva puta godišnje, da posećujemo Matičnu biblioteku Srbije. Ne mogu od mojih kolega da na dvodnevnim i trodnevnim seminarima tražim da spavaju u nedostojnim uslovima“, rekla je Ilićeva.
Govoreći o izdavaštvu, naglasila je da su zapsoleni u biblioteci ponosni što je ono pokrenuto nakon dugi niz godina, te da iz biblioteke petnaestak godina nije izašla ni jedna štampana publikacija.
„Na moju inicijativu, počeli smo sa štampanjem časopisa Novi legat. U prvoj godini je dobio podršku Ministarstva kulture, kasnije je izostalo jer su gledali koliko će on biti kvalitetan, a ove godine smo ponovo dobili projekat. Nije svaka godina ista što se tiče projektnog finansiranja. Nekad smo veće, nekada manje sreće. To ne zavisi od nas“, pojasnila je i dodala da se ove godine obeležava jubilej od 145 godina.
Odbornik POKS Saša Stevčić se sve vreme javljao za reč, tražeći samo povlastice u svim kulturnim institucijama za ratne veterane i svuda je naišao na razumevanje.
Ona je kazala da je rad biblioteke veoma obiman i da zaposleni mimo tog rada ulažu veliki trud i entuzijazam za dodatne aktivnosti, potencirajući da se objavljuju i dela zavičajnih autora, te da se ove gdfine sprema nova monografija , kao i knjiga o Festivalu dečjeg stvaralaštva.
Što se zakupa prostorija tiče, nagalsila je da je reč o plaćanju zakupa za Legat „Nikolaja Timčenka“, a za iznos za zidarske i molerke poslove, kako je obasnila, odnosi se na zamenu portala, gde su sprovedene javne nabvake i koje se nalaze na sajtu bilioteke.
„Mi imamo 7 elektronskih učionica, jednu veliku elektronsku učionicu i matičnoj biblioteci, koja se svaodnveno koristi i dostupan je svim građanima, i elektronske učionice u Legatu i, na našu sreću, u svakom ogranku. Sve to zahteva održavanje i imali smo jednu popravku što se tiče Legata“, rekla je i dodatno nabrajala šta sve ima modernizovana biblioteka“.
Predsednik Skupštine grada Leskovca Aleksandar Đurović se jedino žurio kod odgovaranja direktorke biblioteke, opominjući je sve vreme na – vreme, pa tako nije stigla da odgovori na sva postavljena pitanja.
Istorijski arhiv
I posle izveštaja direktorke Marije Lazarević prvi se javio Nenad Zdravković, pitajući je da li je ona odgovorna za publikaciju o Medicinskoj školi u kojoj nije ništa izašlo o njemu, iako je Medicinski fakultet završio sa prosekom preko 9., predavao u toj školi, a tražene su mu fotografije iz školskih dana…
Rasprava i propitivanje direktorke Lazarević je potrajalo.
„Ko vam je naredio da sve ovo što ste me naterali da dostavim i pišem, povučete iz publikacije?“, pitao je, mada iz odgovora Lazarevićeve nije stigao jasan odgovor, osim da je to neko drugi radio.
„Jel shvatate da vi morate posle ovoga odmah da date ostavku. Vi ste se obartili načelnicima koji veze nemaju, završili gimnaziju. Sramota je to što ste vi uradili. Ko je ta osoba koja je rekla da ja ne budem unutra?“, pitao je opet Zdravković, rekavši da je to za prijavu.
Saša Stojanović se takođe javio i zamerio što se u toj knjizi nije našao prof.dr Miodrag Stojković, ubedljivo najpoznatiji đak Medicinske škole u Leskovcu.
Posle ovih diskusija napravleja je pauza.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
A kao zaboravise Turisticku Organizaciju Leskovca (TOL ) ???
U rad svih ustanova kulture, ukljuciti kao volontere, djake i studente.
Mladi , znaju strane jezike, znaju informatiku, istoriju , umetnos .
Imaju volju i mladalacku energiju.
Odatle formirati buduce radnike , istrazivace, doktorante ali i rukovodioce ovih ustanova.Po zaslugama , strucnosti i angazovanju a ne po partiskom kljucu !!!
Gde su ostali komentari i zašto ih nema?
Komentari su svi tu, nije objavljeno par njih tokom večeri zbog kršenje standarda.
Kojih standarda?
A Marice, čitaj Šemba i Neša lažov, se u sve razumeju. Utropaše se ljudima u glavu četiri dana. A da ih pita ćovek kad su poslednji put ušli u LKC i biblioteku, ne bi mogli da se sete. Sve ovo vreme bili su nasilni i bahati, Mesko im prepustio scenu, šou, jer se SNS raspada po svim šavovima, a vi ljudi gledajte ko če posle meska da dođe – mnogi meskovci i liku ove dvojice koji glume i tužioca i sudiju i advokata, glume VIP, e Leskovcu ako si na njih spao crna ti majka, od magarca na žabu.
Koji Nesa lazov? Nesa lazov iz muzej ili iz Bobiste?
„zapretio je Zdravković“. Zato što pretite i što iritirati javnost svojim nastupima i što ste skloni i fizičkom nasilju u Skupštini, zato vam pada popularnost i zato nikada nećete doći na vlast. Ostaricete u opoziciji. No, javile se mlade snage. Pristojne I umerene, poput Nemanje i Vučkovića. Momci, samo tako nastavite. Cenim da je politička budućnost vaša.
Tu su negde.
Pa kada je vaša ćerka naravno da neće dati da se iznese mišljenje do kraja.
Ali fond povećan.
Dobro radi biblioteka i ne samo ona, samo kulturne ustanove ok rade u ovom gradu
Ostalo je haos.
Al opozicija vodi politiku 20 veka, oni su u 5 okt. I dalje.
Ništa ne razumeju
Ne razumeju koliko internet znači
Tu izgube direktno 20 procenta, taman da pobede
Nek nastave ako misle da je ovako dobro
Sport, FK Dubočica, trener napušta klub zbog neisplaćenih plata i umesto superlige poay out.
Katastrofa.
Stadion biće uništen za 3,4 godine