Odeljenje za digitalizaciju, kupovina vozila za prevoz knjižne građe, uređenje Bibliotečkog trga i traženje adekvatnog prostora za biblioteku, zadaci su u predstojećem periodu za zaposlene u Narodnoj biblioteci „Radoje Domanović“ Leskovac, čulo se danas na obeležavanju 145 godina od osnivanja prve čitaonice u gradu na Veternicu.
Povodom obeležavanja ovog jubileja, održana je svečana sednica Upravnog odbora, a otvorene su i dve izložbe – „Monografija biblioteka u Srbiji“ i“ Biblioteke nekad i sad“, koje se mogu pogledati do 21. juna.
Predsednica Upravnog odbora Kristina Vasiljković podsetila je da je leskovačka Biblioteka doživela totalno uništenje celokupnog fonda i svih spisa koji su bili žive reči o našem gradu.
„Tadašnji razvoj bibliotekarstva bio je vezan za razna kulturno-umetnička društva, školske ustanove i crkvene knjižnice“, kazala je ona u svom obraćanju.
Navela je i da Narodna biblioteka u Leskovcu predstavlja riznicu ljudskog znanja, da pruža doživotno obrazovanje informisanje i socijalnu integraciju celokupnog građanstva.
„Ona je spoj modernog i tradicionalnog i ima pred sobom zadatak da digitalizuje istoriju našeg zavičaja, kulturno nasleđe i da i dalje sa gradom napreduje i ide u korak sa vremenom“.
Direktorka te ustanove kulture Vesna Ilić istakla je važnost posedovanja dodatnih veština koje su potrebne u svetu digitalnih informacija i najavila da će u narednom periodu biti realizovane određene aktivnosti u cilju unapređenja rada biblioteke.
„Kupovinom vozila realizovaćemo dostupnost naših usluga osobama sa invaliditetom, starim licima, korisnicima iz osetljivih društvenih grupa, stavljajući im na raspolaganje našu knjižnu građu, tehnološke inovacije kojee posedujemo, časopise, Mejkerspejs karavan i ostale bibliotečke usluge“.
Pored toga, kako je rekla, formiranjem Odeljenja za digitalizaciju i nove tehnologije stvoriće se uslovi koji će omogućiti svim ustanovama kulture, kao i pojedincima sa teritorije grada, da kvalitetno i efikasno sprovode proces digitalizacije u prostoru sa opremom koja je prilagođena tom savremenom procesu.
Prema rečima Ilićeve, na proširenom delu trotoara Bulevara oslobođenja, neposredno ispred ulaza u tu ustanovu, biće izgrađen Bibliotečki trg – plato kao pozornica sa policama za knjige u otvorenom pristupu, klupe za sedenje, mural i zelena površina.
„Biblioteke su memorije čovečanstva i bez njih bi svaka generacija morala da počinje ispočetka u prikupljanju saznanja. Savremena informaciona tehnologija omogućava interaktivnost znanja na nov, brži i kompleksniji način“, zaključila je ona.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Je’l bila revizija nenamenskih trošenja budžeta biblioteke?
Mrzi me da čitam…koja je ćerka od ove dve?