Naučni časopis Narodnog muzeja Leskovac „Leskovački zbornik“ dobio je nacionalnu kategoriju M52, kao „istaknuti nacionalni časopis koji se prema bibliometrijskim pokazateljima u svojoj oblasti nauka nalazi između prvih 30% i 60% časopisa“, obelodanjeno je danas na naučnom skupu „Kulturno istorijska baština juga Srbije“, na kome je predstavljen novi boj ovog časopisa, 60. po redu.
Kategorizacija i naučnih časopisa određuje se Pravilnikom o postupku, načinu vrednovanja i kvantitativnom iskazivanju naučnoistraživačkih rezultata istraživača.
Ovo je prva kategorizacija „Leskovačkog glasnika“ u njegovoj neprekidnoj 6 decenija dugoj istoriji.
„Sa ovom sveskom, svi koji su doprineli njenoj realizacijom, imaće određeni benefit. Naime, njihovi naučni rezultati biće ovoga puta ocenjeni, budući da je na osnovu odluke Komisije Republike Srbije za kategorizaciju časopisa, od ove godine Leskovački zbornik svrstan u kategoriji M52, kao časopis od nacionalnog značja“, saopštila je direktorka muzej Mira Ninošević.
Najnoviji Zbornik je trebalo da bude predstvaljen na proleće ove godine, ali je promocija odložena zbog korone, pa se tako po prvi put desilo da radovi budu odštamapni i zbornik objavljen pre održavanja naučnog skupa, a vest o kategorizaciji stigla je neposredno pre današnjeg okupljanja akedemika, naučnika i istraživača.
U njemu su najnovija naučna saznja o kulturno istorijskoj baštini Leskovca, njegove okoline, ali i širih prostora jugoistoka i juga Srbije.
„Taj izvanredan uspeh nije rezultat samo rada Narodnog muzeja u Leskovcu već je i rezultat rada svih vas koji svoje dragocene radove objavljujete u Zborniku, kao i onih koji su to ranije činili tokom 60 godina njegovog postojanja. Čestitam na tome i izražavam, najiskrenije, zahvalnost za povrenje koje nam godinama poklanjate“, rekla je Ninoševićeva, koja nije krila radost zbog još jednog uspeha Narodnog muzeja Leskovac.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Retko koji lokalni časopis je kategorisan iz razloga što se ne objavljuju u njima nova naučna saznanja, već lokalni ostoričari prepisuju već ozrabljene teme. U tekstu nije pojašnjeno koje se sve teme u ovom zborniku obrađuju ili su one tematske za svaki broj. Uverena sam da u Leskovcu i drugim gradovima juga Srbije ima sjajnih istraživača koji bi svoje radove besplatno ustupali. Ali bi zato prikupljanje i poziv za Zbornik trebao biti transparentniji. Ljudi, jednostavno, ne znaju kada je on u pripremi. S druge strane, mogu se ponuditi i već poznati naučnici sa svojim radovima, inovativnim, ali znam da su njihovi honorari visoki, što donekle sputava siromašne lokalne kulturne institucije. U svakom slučaju, čestitam i moram da kažem da je sramota što do sada nije dobio kategorizaciju, ne od strane komisije, već uredništava časopisa.