Kupovinom novog procesinga za trajno mleko, mlekara “Leskovac doo” planira da krene sa dobijanjem EU broja i proširenjem kapaciteta trajne prozvodnje kako bi domaće prozvode izvozili na tržište evropske unije, tačnije u Grčkoj, najkasnije za dve godine.
Danas su postavljenje nove mašine a u toku ovog meseca očekuje se i otvaranje nove proizvodnje
Generalni direktor mlekare “Leskovac” Atila Horvat kaže da je za dobijanje sertifikata neophodna kompatibilnost sa zahtevima EU.
“Za nekih godinu ili dve krećemo sa izvozom za Grčku ali moramo da dobije taj EU broj na osnovu kompatibilnost sa higijenskim, sanitarnim i tehničkim zahtevima EU. Naravno, to ne ne znači da ih sada nemamo ali moramo da uskladimo sve te parametre. Danas su postavljenje nove mašine i u toku tekućeg meseca očekuje se otvaranje nove proizvodnjemeseca se očekuje“, objašnjava Horvat.
Mlekara Leskovac proizvodi uglavnom trajno mleko a proširenjem kapaciteta sa sadašnjih dnevih 60 hiljada litara očekuje se proizvodnja 100-110 hiljada litara
U naredne dve godine planirano je da se van postojećih granica mlekare naprave proširenja kako bi se još više proširili kapaciteti, a zemljište u okolini je već počelo da se prodaje.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović posetio je danas mlekaru “Leskovac” kako bi se upozano sa radom i poslovanjem ove kompanije i tom prilikom istakao da je reč o kompaniji koja poslednjih 5 godina beleži stabilan rast otkupa i veliku količinu prerade mleka.
“Na godišnjem nivou taj broj iznosi preko 20 hiljada litara mleka, poboljšanje poslovanja rezultiralo je povećanjem broja zaposlenih. 2011. godine je bilo 65 radnika, sada ima 121 radnik u stalnom radnom odnosu. Grad Leskovac uz pomoć Vlade republike Srbije nastoji da pruži neophodnu pomoć i podršku projektom „Decenija preduzetništva“. Privrednicima je na raspolaganju ukupno 12,5 milijarde dinara kroz programe Ministarstva privrede, Razvojne agencije Srbije, Fonda za razvoj kao i Agencije za osguranje i finansiranje izvoza“, rekao je gradnoačelnik Cvetanović.
U narednih 10 godina Vlada srbije namerava da pruži kontinuiranu podršku malim i velikim preduzećima kako bi se iskoristio njihov pun potencijal za privredni razvoj. Ključne programe realizuje devet ministarstava, državnih institucija i fondova.
Pored toga ove godine ministarstvo poljoprivrede nastavilo je sa politikom podsticaja u stočarstvu, pa će tako uredbom o podsticaju najviše novca dobiti stočari, ukupno 5,2 milijarde dinara, dok premija za mleko ostaje 7 dinara po litru a ukupno je za njih namenjemo 3,4 milijarde dinara.
Emilija Mladenović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Zasto ne pisete pod kojim uslovima rade i koliko su placeni radnici ?Rade za 20000 ,nemaju dan slobodnog ,prekovremeni i smenski rad nisu placeni.