LESKOVAC – Selo Brestovac na raskrsnici pet važnih putnih pravaca jedno je od 25 sela u Srbiji i jedino na jugu koje je srpska vlada uvrstila na spisak sela povoljnih za život.
Sa 600 domaćinstava i 2.200 žitelja, smestilo se u kotlini sa parkom brestova i širokim ulicama, nalik na vojođanske šorove. Ima sve što imaju i manji gradovi.
„Ponosni smo na osmogodišnju školu, crkvu koja svojom monumentalnošću dominira trgom, poštu, zdravstvenu stanicu sa specijalistima, biblioteku, mesnu zajednicu, sedam prodavnica, tri poljorprivredne i četiri zdravstvene apoteke, dve knjižare, fudbalski klub, dva preduzeća, piceriju i kafić u kome kafa kšta 40 dinara“, priča dipl. turizmolog Ivana Stojković, direktorka Doma kulture, organizator celokupnog društvenog života.
Brestovac se nšao i u spotu Tursitičke organizacije Srbije „Soul FOOD Serbia“, koji je obišao svet. Junak spota je leskovački ajvar iz domaćinstav Stevice i Sunčice Markoivić. Pored ajvara, oni kao i trećina seljana, poizvode i drugu zimnici i džemove, ali i krompir.
„Ovde se tegobno radi, ali od svog rada komotno živi. Zemlja zdrava, plodna. Njive pored autoputa, kupci sami dolaze“, priča Stevica dok telefonom ugovara posao na njivi zrelih paprika.
Za deset godina iz Brestovac se iselilo stotinak ljudi, najmanje u leskovačkom kraju. Poznati fudbaler FK Radnički i FK Olimpik iz Liona Zoran Milošević nije mogao bez svog ravničarskog sela.
„I dok sam po svetu bio, zadnja stanica je bio Brestovac. Ovde su ljudi veliki drugari i prijatelji, ovde su mirisi u ukusi najlepši na svetu“, priča penzionisani fudbaler, koji je stalno zaposlenje našao u rodnom selu.
Brestovac i pridošlice doživljaju kao udobno mesto za život. Bibliotekarka Suzana Kaplarević je sa mužem parohom stigla ovde pre sedam godina iz Šumadije.
„Ravnica je delovala umirujuće, samo mi je malo bio čudan govor, trebao mi je prevodilac“, smeje se mlada majka.
Biblioteka je u sklopu Doma kulture. Pet hiljada knjiga uredno poređano, ali čitalaca nema. „Sada su na njivama. Inače, deca su najverniji čitaoci, dok žene čitaju ljubavne romane, a muškarci istoriju“, objašnjava.
Noćni život odvija se u dva kafića. Vikendom je tu i muzika. „Nemam potrebu da idem u Leskovac jer su i tamo kafići centar okupljanja“, priča Ivana Stojković (27), koja je i momka našla u rodnom selu.
Komisija koja je svrstala Brestovac u povoljna mesta imala je tri kriterijuma – uloga sela, a tu je ponjaviše videla proizvodnju paprike, zatim, resursi i – zajedništvo.
A zajednčko delovanje u smilsu mnogobrojnih kutlurnih, poljoprivrednih i sportskih manifestacija je na pretek. Hvale se jesenjim sajmom tradicionalnih proizvoda i rukotvorina, koji je posbno upao u oči predstavnicima Vlade Srbije, zatim, brojnim pesničkim večerima, slikarskim radionicama, lokalnim folklorom, udruženjem penzinera, bajkera i ribolovaca.
„Ovaj kraj je posebno poznat po uzgoju preplica i jeribica, zbog čega ovde često navraćaju stranci, najviše Italijani, česti gosti u vreme lova“, hvale se Brestovčani.
Ipak, najponosniji su na svoj FK Železničar koji nizom tribina ove godine obeležava 90 godina od formiranja.
„Iz naše škole fudbala ponikli su slavni fubaleri Zoran Milošević, Goran Stoiljković i Marko Vojinović. Klub je 90 godina centar okupljanja talenotvanih dečaka iz Jablaničkog okruga i gotovo smo uvek bili pri vrhu tabele“, hvali se predsednik kluba Zvezdan Tačić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kkkad se sad nisam šlogiro nikad neću…..
Daleko je mnogo od Leskovca, pa i od Nisa, nebi nikad tamo ziveo, Krajince si je zakon, i to Donje!