U Narodnoj biblioteci “Radoje Domanović” Leskovac, održan je stručni akreditovani seminar na temu “Biblioteka šabačka-primeri dobre prakse u očuvanju baštine”, na kojem su prisustvovali bibliotekari matične biblioteke, javnih biblioteka iz okruga i školski bibliotekari.
Autori i realizatori programa su bili bibliotekar i predsednik sekcije Matične Službe Srbije Nebojša Cvejić i sistem inženjer Informatičke službe šabačke biblioteke Dragan Ristić, koji su kroz predavanje upoznali svoje kolege iz Leskovca, sa njihovom dugogodišnjom praksom u čuvanju kulturnog nasleđa.
„Mi ovde danas na ovom mestu predstavljamo praksu naše biblioteke, a tiče se očuvanja naše kulturne baštine. Sam seminar sastavljen je iz tri segmenta, prvi segment govori o digitalizaciji i to će biti nova strategija kulture digitalizacije, koja će se dosta forsirati i bilioteke će biti nosioci same digitalizacije. Drugi segment govori o restauraciji i konverzaciji, odnosno o pisanju projekta i načinu kako se stare i retke knjige tretiraju i kako se štite. I treći segment govori o popisu stare i retke knjige, vođenju registra i katalogizaciji iste, obzirom da je to nacionalni projekat koji je pokrenut još 2013. godine, i koji je još uvek na snazi a potreban je da bi došli do broja primeraka i broja naslova starih i retkih srpskih knjiga koje, eto na žalost dosta malo imamo, a valja se taj broj koji je ostao zaštiti, sačuvati i ostaviti svima onima koji dolaze za nama“, istakao je Cvejić.
Ovaj stručni seminar akreditovan je kao deo ovogodišnje obrazovne ponude, u okviru stalnog stručnog usavršavanja u bibliotečko-informacionoj delatnosti i digitalizacije, koja je ujedno i strateški cilj Ministarstva kulture i informisanja.
„Mi smo želeli da ovim seminarom podelimo iskustva sa kolegama iz Leskovca i drugih gradova, i da neke naše primere i neke olakšice u radu pokažemo i ostalima da ne bi možda lutali i gubili neko dragoceno vreme, a možda im bude to od velike koristi“, rekao je Dragan Ristić.
Narodna biblioteka „Radoje Domanović“, organizovala je ove godine tri akreditovana seminara, uključujući i ovaj danas, i po rečima direktorke Gordane Đorđević, njihov cilj je da sakupe što više informacija iz oblasti bibliotekačke-informacione delatnosti, kako bi premašili standarde.
„Sa ovim seminarom će biblitekarima iz svih javnih, školskih i specijalnih biblioteka koje pokriva naša matičnost, biti obezbeđeno 16 bodova, a po standardima smo kao matična biblioteka u obavezi da organizujemo seminare pomoću kojih bibliotekari sakupe 6 bodova, što bi se prevedeno u seminare, reklo da smo umesto jednog, ove godine organizovali tri“, kaže Gordana.
Emilija Mladenović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Sta je to predsednik sekcije Matične Službe Srbije? Kakve veze ima maticna sluzba za knjigama u biblioteci?