Velika galerija Narodnog muzeja u Leskovcu bila je večeras pretesna da primi sve zainteresovane Leskovčane za gostujuću izložbu RTS-a „Nemanjići – rađanje kraljevine“, a najveće gužve bile su pored srednjevekovne srpske odore i pored teških mačeva kojima se branila domovina.
Izložbu je otvorio gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, koji se zahvalio autorima i Narodnom muzeju Leskovac što su sugrađanima omogućili da vide remek dela, stvaranih maštom umetnika.
„Okruženi smo odorom koja nas vraća u lepotu stvaranja srpske kraljevine, u epohu Velikog župana Stefana Nemanje koji je od vizantijskog cara Komnena Prvog na poklon dobio Dubočicu, na čijem prostoru se i Leskovac danas nalazi“, kazao je Cvetanović, dodavši da je RTS pokzao da je dostojan velikih svetskih produkcijskih kuća, a da se Leskovac ponosi svojim muzejem.
„Već 5. septembra naš muzej ima izložbu u RTS-u, a 12. u Parizu, gde ćemo opet imati šta da prikažemo mnogim sugrađaniam, našim ljudima u dijaspori, ali i Francuzima, da se vidi šta ova naša Srbija ima“, istakao je Cvetanović.
O izložbi je govorio i njen autor Petar Đinović, koji je ocenio da Srbija i za današnju situaciju može mnoga rešenja da potraži u vremenima kada su njome vladali Nemanjići.
„Motiv ove izložbe je da na neki način doprinesemo bar mrvicu nečega, da se bavimo tim periodom, ne zbog prošlosti, nego zbog budućnosti. Videćete koliko tu ima odgovora za sadašnje izazove kroz koje prolazimo“, istako je Đinović, ocenivši da ljudi u Srbiji u to doba nisu bili zli kao danas i da je porodica bila stub društva.
Leskovac je treći po redu grad u kome se prikazuje postavka o Nemanjićima, posle Beograda i Banja Luke.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Jos jedno u nizu lepih kulturnih desavanja u nasem gradu.
Ja sam ovde samo zbog tebe.
Evicken, ni ovi što rade i muzeju, a ni gradonačelnik a ni ti ne poznajete materiju, zato ne lupaj, molim te. Idi malo fali pločke na trotoari, mada ni one nisu tvoj fah.
„….remek dela, stvaranih maštom umetnika“ Drugim rečima to nisu odevni predmeti koji se zasnivaju na autentiĉnoj odeċi iz tog doba, veċ su mu ga dali po mašti.