Leskovčani i Vranjanci obeležili Dan pobede nad fašizmom

Značajna je uloga naše zemlje u istorijskoj prekratnici kojom je okončana fašistička represija i izvojevana pobeda, kao i budućnost nadolazećih generacija. Potrebno je da očuvamo nacionalni identitet i nacionalnu svest ali da ne dozvolimo da nas nacionalizam obuzme u potpunosti, rekao je gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković na komemorativnom skupu na železničkoj stanici u Ristovcu kojim je obeležen 9.maj Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.

Obraćajući se prisutnima, Milenković je podsetio na strahote Drugog svetskog rata i nacističke ideologije.

Niko nema prava da se uzdiže iznad ostalih, a ekstremni nacionalizam kroz vekove je nosio ideju o velikim državama i višom rasom. Datum 9. maj obeležava se i kao Dan Evrope, dan koji je Srbiji jednako važan, jer je neraskidivo povezan sa tekovinama antifašizma i njenim državnim uređenjem. Naša je obaveza da se krećemo putem razvoja i napretka i da mudro čuvamo mir i stabilnost naše zemlje. Njome su nas zadužili preci koji su izvojevali narodnu slobodu”, istakao je Milenković.

Predsednik SUBNOR-a Vranje Stojan Mladenović, rekao je da u borbama protiv fašizma nije izostao ni vranjski kraj.

Otpočelo se sa formiranjem ilegalnih jedinica, preko odreda, sve do brigada i divizija uz učešće oko 15.000 boraca. U otporu okupatoru posebno su prednjačili Donji Vrtogoš i Srpska kuća“, kazao je Mladenović.

Polaganjem venaca u Spomen parku, danas je i u Leskovcu obeležen Dan pobede u Drugom svetskom ratu, koji je odneo oko 50 miliona života.

Na današnji dan pre 71 godinu, Evropa je konačno uplovila u luku mira. Posle ogromnih razaranja i suočavanja sa najsurovijim zločinima, 9. maja 1945. godine Nemačka je potpisala bezuslovnu kapitaliciju. Time je Drugi svetski rat, započet napadom Trećeg rajha na Poljsku 1. septembra 1939. godine, konačno bio završen”, poručeno je iz Spomen parka.

Inače, leskovački Spomen park sa spomenikom “Boginjom pobede” u centru, koga je britanski „BBC” uvrstio u deset najčudesnijih arhitektonskih struktura, podignut je 1971. godine u znak sećanja na sve žrtve Hitlerovog režima.

Delo je slavnog srpskog arhitetke i u jednom periodu gradonačelnika Beograda Bogdana Bogdanovića, a svečanu traku presekao je tada visoki funkcioner KPJ Petar Stambolić, dok su u programu učestvovali i slavni srpski glumci Marija Crnobori, Mira Stupica i Jovan Milićević.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare