Toplicki ustanak bio je jedina oružana pobuna u Evropi u Prvom svetskom ratu (28. jun 1914. – 01. novembar 1918.).
Od kraja februara do kraja marta 1917. godine oslobodjena je velika teritorija Toplickog i Jablaničkog okruga.
Povod za ustanak bila je prisilna mobilizacija, koju je sprovodila bugarska vlast, bugarizacija Srba, konfiskacija imovine srpskog stanovnistva: oduzimala se stoka, hrana, koza i vuna, ubistva srpskog sveštenstva, uvedena je zabrana srpskog jezika i pisma, menjana su imena srpskim porodicama, svi udžbenici na srpskom jeziku su oduzimani od stanovništva, u srpske crkve su dovodjeni bugarski popovi, a srpske ikone su zamenjivene bugarskim.
Tokom gušenja ustanka austougarska i bugarska vojska ubile su oko 15 000 ljudi i zapalile vise od 30 000 kuca.
Spomenik toplickim junacima podignut je u centu Prokuplja 1934. godine, a na otkrivanju su bili kralj Aleksandar Karadjordjević, patrijarh Varnava ćlanovi Vlade i vise od 40 000 gradjana.
U čast ovog istorijskog dogadjaja Vlada Republike Srbije je u nedelju 26. februara 2017. godine obeležila državnom ceremonijom 100 godina od izbijanja Toplickog ustanka. Jedna od znamenitih ličnosti leskovačkog kraja koja je uzela ucesce u Toplickom ustanku bila je Paraskeva Gardić Djokic, uciteljica koja je čitav svoj radni vek provela u krajevima Jablanice i Puste reke.
Paraskeva Gardic Djokic, rodjena je 1870. godine u Leskovcu. Nosila je staru varosku nosnju, libide (kratki gornji zenski haljetak svecane zenske nosnje) i fes, a kosu zavijala u pundju. Udala se za Ljubu Gardica, sluzbenika Jablanickog sreza. Svoj radni vek koji je trajao 35 godina provela je u Jablanici i Pustoj reci gde su je smatrali pionirom i utemeljivacem prosvete i narodnog prosvecenja. Bila je prva uciteljica Kraljevske osnovne skole u Medvedji koja je pocela sa radom krajem 1888. godine. U Lebane je došla 1894. godine gde je radila u osnovnoj skoli sve do 1908. godine kada je premestena u Medvedji. Sluzbovala je u Bojniku, Lapotincu i Donjem Konjuvcu.
Bila je pripadnik Jablanickog četnickog pokreta i učesnik Topličkog ustanka od 26. februara do 25. marta 1917. godine.
Paraskeva je sašila srpsku zastavu i poklonila je kapetanu prve klase Milinku Vlahovicu, komadantu Jablaničkog četnickog odreda, prilikom oslobadjanja Lebana.
Do izbijanja Toplickog ustanka radila je ilegalno za cetnicki pokret, obavljala je kurirsku duznost, slala izvestaje o Bugarima u Lebanu, sanitetski materijal, lekove, novac i duvan. Sa tadasnjim predsednikom lebanske opstine Svetozarom Popovicem i Magdalenom Nikolic organizovala je privremenu bolnicu za ranjenike.
Posle propasti ustanka 25. marta Bugari su je uhapsili u Lebanu. Drzana je u lebanskom zatvoru do sudjenja sa ustanicima. Osudjena je na smrt streljanjem. Po naredjenju bugarske vlasti, kaznu streljanjem je trebalo sprovesti na desnoj obali reke Jablanice. U medjuvremenu je stiglo pomilovanje od vise bugarske komande, pa je Paraskeva posle drugog saslusanja i mucenja pustena, ali je drzana pod prismotrom.
Svetozar Popovic i Magdalena Nikolic su sprovedeni u Leskovac i streljani u Arapovoj dolini. Za zasluge u Prvom svetskom ratu i Toplickom ustanku Paraskeva Gardic Djokic je odlikovana Svetosavskim odlicjem. Umrla je 1925. godine i sahranjena je na Lebanskom groblju.
Master istoricar Milan Z. Trajkovic
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Stidim se pred unucima,tek sad vidim koliko neznam o svojoj istoriji.Slava Mariji Rajkovic.
Данас је обележено 100 година од Толичког устанка и поново ниједна културна установа града Лесковца то није обележила на прикладан начин, а питање је и да ли знају за овај догађај.
To je moj drug! ??
Sta je povodom danasnjeg dana priredila bilo koja kulturna institucija grada Leskovca??
Koji … pise ovo? Evropa je bila porobljena u 2gom, ne u Prvom ratu. Treba da znate da je Srbija bila jedina pored malog Luksemburga dela holandije i Belgije kompletno okupirana i da se jedino ovde okupator ponadao oholo. I nisu heroji jer su jedini ustali u Evropi, nego jer su bili brojcano i u svakom drugom pogledu ispred sebe imali nadmocnijeg neprijatelja, zato su junaci.
Vlado,vase poznavanje istorije je ravno nuli,trebalo bi proveriti gde ste pročitala ove netacne podatke.A i da se vidi sta ste po zanimanju,jer ako niste istoricar onda ovaj vas komentar nema smisla!Momak je napisao vrlo lep članak,svaka mu cast!
Sto se praviš pametan?U pisanju se vidi da ti je stil los!
Nešto novo vezano za istoriju našeg grada,nisam znao za ovu zenu,vrlo lep članak!Bravo momak!
Zanimljiv clanak!