Članovi Saveta za razvoj Leskovca organizovali su danas savetovanje sa leskovačkim poljoprivrednicima i privrednicima na skupu na kome su ih stručnjaci obučavani kako da konkurišu za bespovratna sredstva kod evropskog Programa IPARD 2.
„Naša želja je da budemo među prvim gradovima koji će na neki način animirati i pomoći našim privrednicima da se na najbolji način pripreme i da kvalitetne projekte kandiduju kako bi značjana sredtsva za podsticaj određenih grana privrede stavili u funkcijuk, pa samim tim bili brži i efikasniji od nekih drugih sredina“, kazao je predsednik ovog saveta Dragan Stojiljković, dodavši da se radi o strateškom cilju.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović podsetio je na ovom skupu da je Savet konstituisan 2013. gopdine, s ciljem da se Leskovac učini privlačnim za investitore i otvaranje novih radnih mesta.
„Da je cilj ostvaren, dokaza je i to da smo pre sat imali sastanak sa investitorom koji je kupio ITP Oraovicu u stečaju. Radi se o preduzeću Fuš, koje se bavi proizvodnjom sportske opreme i opreme za posao. Oni će zaposliit još 100 novih radnika“, istako je Cvetanović.
On je potom govorio o nagradam i priznanjima gradu Leskovcu kojima se potvrđuje da je Leskovac postao povoljno mesto za investiranje, o dosadašnjim investicijama i perspektivnim radnim mestima, ali I o velikim sredstvima koja se izdvajaju za privlačenje stranih investitora i za samozapošljavanje.
„Podsetiću vas, 2013. godine je bilo 23.700 nezaposlenih a 2018. – 16.600, što znači da je oko 7.000 ljudi došlo do posla, za šta je grad izdvojio 127 miliona“, istako je leskovački gradonačelnik.
Inače, IPARD dva program Evropske unije je instrument za predpristupnu pomoć ruralnog razvoja, koji pruža podsticaje poljoprivrednicima kroz ivesticije, pre svega u fizičkoj imovini poljoprivrednim gazdinstvima, investicije u fizičku imovinu za preradu, u marketing poljoprivrednih proizvoda, razvoj poslovanja sličnim projektima, gde se vrši povraćaj sredstava u iznosu od 50 do 70 posto.
Grad Leskovac izdvaja 4 posto za pomoć poljoprivrednicma, a plan je da to ubuduće bude najmanje 5 posto u odnosu na celokupan budžet.
Upustva i sugestije poljoprivrednici i privrednici dobili su od Dejana Vučića iz SIM centra iz Kruševca, Janis Hristou, generalnog direktora konsultantske kuće Envidome, kao i od leskovačkih stručnjaka.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Šta su se skockali ovi poljoprivrednici. Kako li tek izgledaju u radne pantalone i blatnjave čizme da mi je da vidim.
I brat djuva ode u poljoprivrednike