U svim školama u Leskovcu, ali i u celom Jablaničkom okrugu nedostaju nastavnici nemačkog i italijanskog jezika, nastavnici fizike, a informatiku predaju fizičari koji su pred penzijom. Još jedan od velikih problema je što pojedinim školama preti gašenje.
Predsednik odbora Jablaničkog okruga Sindikata obrazovanja Srbije Aleksandar Nikolić kazao je za juGmediu da na Zavodu za zapošljavanje nema nastavnika fizike, informatike, nemačkog i italijanskog jezika.
“Do pre 18 do 20 meseci je bilo deficita što se matematičara tiče, sada su se odjednom pojavili, da li su to studenti, niko to ne zna, niti kontrolišemo diplome, ne znamo”, ističe Nikolić.
Redakciji juGmedie javio se i profesor matematike Miloš Vučković koji radi u dve škole na neodređeno, 50 posto u Večernjoj školi u Leskovcu i 50 posto u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ u Gložanu.
Tvrdi da duže vreme pokušava da dobije saglasnost od nekog direktora škola u Leskovcu, kako ne bi svakodnevno putovao.
„Nažalost, do skoro nije bilo matematičara i spominje se kod nas duže vreme da je to deficitarno. Situacija se međutim popravila zahvaljujući isturenom Prištinskom univerzitetu sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici. Studenti koji su po 5,6 godina studirali u Nišu i za to vreme dali po 5,6 ispita, odjednom su masovno krenuli da odlaze u Mitrovicu i posle 4 godina dolaze sa diplomama sa kojom imaju zvanje isto kao što imamo mi koji smo završili u Nišu i Beogradu, master matematičar“, kazao nam je Vučković.
Ove godine, kako je naglasio, na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Nišu prijavilo se samo 10 studenata za smer Matematičar a predviđa se da će situacija biti još gora u narednom periodu.
Jedan iskusni profesor nemačkog jezika izgubio je posao u leskovačkoj školi, direktori drugih škola nisu hteli da ga zaposle, pa sada predaje u Nišuč
Predsednik odbora Jablaničkog okruga Sindikata obrazovanja Srbije Aleksandar Nikolić dodaje da Jablanički okrug ima najveći broj učenika po odeljenju, a rešenje vidi u tome da odeljenja imaju po 24 đaka jer bi se na taj način smanjio broj tehnoloških viškova i u nekom narednom periodu mogli bi da krenu normalni konkursi, odnosno da se mlade osobe zapošljavaju.
“Mlada osoba ako zna da će na primer za godinu dana biti mesto za geografiju, ona neće da ode da radi u Sloveniju ili Hrvatsku, nego će ostati u svojoj državi”, smatra on.
Naglaša da kada bi se dozvolilo da bude 24 učenika po odeljenju, za godinu ili dve, sve bi se sredilo, svi tehnološki viškovi bi se zbrinuli,a zatim bi mogli da krenu konkursi i da se napravi jedna dobra sistematizacija.
S druge strane, Nikolić ističe da nekoliko učiteljica uskoro odlaze u penziju ali tu opet postoji problem.
“Ne daje se odmah saglasnost, konkrusi za ta mesta, zato što kad se priča o tome onda treba da se vidi koliko će naredne godine biti manje odeljenja”, objašnjava on.
Prema podacima kojima raspolaže, broj učenika za upis u srednje škole u narednoj školskoj godini najavljuje da će neke obrazovne ustanove ostati bez pojedinih odeljenja.
“Nema dovoljno učenika, najmanje dva odeljenja će nestati iz srednjih škola u Leskovcu. Sada je sve pitanje dogovora između ministarstva, jedinica lokalne samouprave i normalno sindikata, ako nas pozovu da učestvujemo, da vidimo koliko će tu i šta nedostajati i onda da se vidi gde i šta da se gasi”, rekao nam je Nikolić.
Sugeriše da će vrlo brzo pokrenuti sastanak sa direktorima škola, ali i na republičkom nivou, jer primećuje da Jablanički okrug mnogo manje sagledavaju nego što je to slučaj sa Vojvodinom, na primer.
Poljoprivredna škola u Leskovcu i Gimnazija u Lebanu na ivici egzistencije
Iako smo voćarsko-poljoprivedni kraj, Poljoprivredna škola u Leskovcu se godinama bori za opstanak, a nemamo voćare, veterinare, sve se gasi. Žalosno je što nemaju dovoljno učenika, oni imaju fantastične uslove, dobre projekte prolaze, direktor Dalibor Jovanović se trudi maksimalno. Par godina zaredom spašavamo tu školu, ali verujte mi da je ona ivici egzistencije, tvrdi Nikolić.
I sam direktor ove škole ukazivao je par puta na probleme sa kojima se suočavaju, te je tako na na obeležavanju Dana škole rekao da jug Srbije jeste poljoprivredni kraj i da Poljoprivredna škola mora da postoji.
„Mi imamo problem sa brojem đaka, ali se nadam da će svest kod ljudi porasti, jer je proizvodnja hrane za život najbitnija“, kazao je tada je direktor Poljoprivredne škole u Leskovcu Dalibor Jovanović.
Jovanović je i na nedavnom tradicionalnom sastanku sa direktorima škola, apelovao da je potrebna veća promocija škole kako bi se rešio deficit đaka i najavio dva velika projekta u ovoj godini.
Još jedna škola koja je na ivici egzistenicije jeste, prema rečima predsednika odbora Jablaničkog okruga Sindikata obrazovanja Srbije, Gimnazija u Lebanu koja se sa tim problemom suočava već dve godine zaredom.
„Gimnazija je na ivici egzistencije iako su gimnazije projekat Ministarstva prosvete u smislu da su održive u svakom pogledu, a da se srednje stručne škole kreću prema dualnom obrazovanju. Međutim, lebanska Gimnazija je prošle i pretprošle godine u milimetar spašena jer oni bi spali na sedam odeljenja, škole sa sedam odeljenja ne postoje po zakonu više, samo osam i više, a oni imaju dva odeljenja po godini“, ističe Nikolić.
Ukazuje na to da su izgubili ove godine jedno odeljenje u prvoj godini, ta škola bi se za četiri godine ugasila jer zakonski ne može da postoji.
Na naše pitanje kako smo se našli u ovakoj situaciji, Nikolić kaže da problem leži u tome što su kriterijumi upisivanja srednjih škola opali i da su standardi ocenjivanja loši.
Deo rešenja problema vidi u tome da se napravi dogovor sa Ministarstvom prosvete koji bi obuhvatio i da nastavnici iz Leskovca rade u Leskovcu, a ne u Medveđi, jer se time samo stvaraju dodatni troškovi, poput putnih, a s druge strane, mladi koji završe fakultete i vrate se u svoj rodni kraj, upravo zbog toga ne mogu da dođu do posla.
„Ukazujem na sve to na sastancima, imamo dobre ideje, nekad se ostvare, nekad ne. I za škole po selima ima leka, jer gašenjem škola gase se i sela, la okal to ne može da finansira, tu treba država da pomogne“, zaključuje Nikolić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
To pitajte ono „udruzenje direktora“, i njihovog „predsednika“, koji bolesni naziv i bolesno udruzenje, kako su dobili direktivu da zaposljavaju i ko im dovodi nastavnike i ucitelje u skole. Dodje drug clan iz sekte i od sutra je nastavnik. Tako i med. sestre, do juce bile frizerke, od danas sestre, doktori sa prosekom 6,5 koji su strogo deca doktora…Uskoro nece imati ni majstora, vozaca, profesora, pravih doktora…ma nece ostati niko. Cak i clanovi sekte menjaju misljenje i shvataju kako stoje stvari.
Nego, jel faraon pise novi naucni rad? Ubise se doktori nauka da ga citaju.
Sve ovo što sam pročitao u tekstu jeste jedan od rezultata desetogodišnje vladavine. Znači kadrovska politika u svim sferama je katastrofalna ali o njoj niko nije ni brinuo jer jedino što ih je zaista zanimalo jeste broj glasova i ostati u igri. S druge strane imamo apsolutno propadanje obrazovnog sistema, urušavanje pismenosti i cenu koju plaćaju NAŠA DECA.
Ja kao nastavnik fizike radim u 4 škole i 2 izdvojena odeljenja. Kada tražim ukrupnjavanje norme ne dozvoljava se iako po zakonu imam prava na to. Ali zato „doškolovani fizičari“ bez prava na rad kao nastavnici imaju u gradu radno mesto. Naravno što pre se ukaže prilika idem iz zemlje neću da moja deca rastu gde i ja.
Naravno da direktori škola nece da daju saglasnost za prijem, jer takvog kolegu retko ko zeli u svom kolektiva. Da zatraži saglasnost da izadje dali bi mu iz svih škola u kojima radi ili je radio
Naravno da neće, svi bi hteli botove koji će im se klanjati do zemlje, moliti za 10% i neće ni reč da im kažu. Ali promeniće se vreme, neće ni ovi doveka..
Direktori škola ništa ne odlučuju sekta pošalje njihovog sa kupljenom diplomom i tu je kraj,godinama je tako upropašćeno je i školstvo do kraja jer nepismeni odlučuju!
Kristina Radenkovic je, po Ivanovim recima, voditeljka koja zna sva slova, sa kojom je RTS povoljno isposlovao ugovor za kviz Stigni me ako znas, po najnizoj ceni na trzistu voditelja trenutno od 500 evra za snimajuci dan. 15900 evra zaradi mesecno, sto je manje od Kesica, Ivanovica, i dr.voditelja.
U Srbiji inzenjeri rade za 600 evra, profesori matematike i ostali za 500 evra. Imaju porodice, ukupno sa supruznicima prime 1000 evra, od cega jedva zive.
Njihove interese stite Kesic i Ivanovic, grde drzavu u kojoj su oni sto znaju sva slova placeni 15900 a oni sto znaju i sve brojeve, samo 500.
U Cirihu, u poznatoj kompaniji, doktor nauka, programer, prima 14000 evra. Manje od ovih sto znaju sva slova a kojima je drzava omogucila da zaradjuju vise od nastavnika u skoli. Tek ce na ceni biti oni koji znaju sva slova, s obzirom na deficit nastavnog osoblja. Nepismenim narodom se lakse vlada. A jos ga lakse kao stite profiteri. Profiteri su oni koji mimo pravila i reda, koriste haos da zarade. Kazu kriza morala, obrazovanja, i eto ko zna sva slova ispliva. Nevazno je sto ima 2 fakulteta jer bi sa oba imala 1000 evra da ih istovremeno obavlja u struci. Ali bi tamo imala odgovornost za svoj posao. A ovde ga ima zjblo vek.
I kako ocekujete da nastavnici budu motivisani? Zar iko posle ovoga veruje bahatim vodoteljima da vole sugradjane? U ratu su se znala pravila, sva sredstva su dozvoljena. Nekom rat, nekom brat. A u miru?
Naivni sazaljevaju slucaj voditelja koje prozivaju, iako uzimaju ogromne pare za svoju pismenost.
Naravoucenije, nastavnici nisu dovoljno pismeni. Ili obrazovanje nije na ceni. Trziste vise vrednuje Zadruge, ali i kvizove i Ivanovice i Kesice. Zabava za sve pare gradjana. Tako je. Njih placamo mi iz nasih je to dzepova.
A mene kopka, brinem, gde vanzemaljci potrose 15900 evra svaki mesec. Cinicno posmatrano, nemaju toliko nogu i ruku da ih lomataju po egzoticnim mestima skijajuci, plivajuci. Ima onaj program Putovanje na Mars. Ionako su u odnosu na standard gradjana ko pali s Marsa. Znaju li oni uopste koliko mi imamo ili se prave ludi? Programer u Beogradu ne moze zaraditi vise od 2000 evra. Gulio je i odrekao se svega. A ove sojke i sovani sto nas kao stite od vlasti, jer njima je vlast majka a gradjanima maceha, nek se stide, ako znaju sta je to uopste. Zaboravi se covek lako.
moraju prvo da postanu botovi
Sramota za prosvetu, primaju se nastavnici matematike koji na fakultetu u Nišu za 4 godine nisu mogli da očiste ni prvu godinu, a onda odlaze u Mitrovicu i za godinu dana donose da su završili ili su apsolventi i budu primljeni u školi, kao što je to slučaj u Lebanu u OŠ „Radovan Kovačević“ gde je primljen ….. na mestu nastavnika matematike, koji je studirao u Nišu i koji za 4 godine studija nije očistio ni prvu godinu, a nakon toga navodno upisuje se u Mitrovicu i diplomira za 2 godine. Bruka i sramota, treba nadležne službe da provere originalnost uverenja o završenom fakultetu? Mi koji smo čestito i pošteno završili za nas nema posla?
Ima škola u Leskovcu gde je zaposleni od domara stigao do profesora, a ima i onih koji su vanredno (bez da su naučili jednu lekciju) stigli do „profesora“ praktične nastave. O profesorima sa Visoke škole iz Trstenika neću da trošim slova
Kazu za godinu dana bice ih kolko ocete, odete na niski aerodrom tamo su neki specijalni ljudi sa platom od 200000 din, oni su tolko specijalni da zamenjuju i doktore i ucitelje.. ma oni su nam trenutno najneophodniji..
muljanje, muljanje i samo muljanje
Sad ce to vrhovnik odma’ da sredi. Angazuje micu megatrend da nastancuje diplome a ovaj ih ima podeli stranackim botovima i to pred kamerama. I problem resen.
Pa škole su plen.
Mene me čudi da gimnazija u Lebane još nije ugašena. Za dve godine Lebane će biti pusti grad.