Posle devetogodišnjeg iskustva u prvom privatnom Domu za stare „Sunčeva jesen“, mladi preduzetnik Dejan Cvetković odlučio je da podigne još jedan – „ Sunčana Jesen dva “, i tako nastavi porodičnu tradiciju, čiji je začetnik, ne samo u Leskovcu nego i u Srbiji, njegov otac Bratoljub Cvetković.
Ova privatna ustanova socijalne zaštite sa 46 postelja u jednokrevetnim, dvokrevetnim, trokrevetnim i četvorokrevetnim sobama površine od 800 kvadrata, podignuta je u Ulici Rade Žunića bb u mirnom kraju, na putu ka Gornjem Stopanju, na površini od 15 ari, okružena cvećem i drvećem sa velikim krošnjama.
“Birali smo lokaciju koja našim stanarima pruža mir”, kaže Dejan Cvetković, osnivač ustanove.
Porodica Cvetković zapošljava ukupno 35 Leskovčana
Odluku o izgradnji još jednog Doma za stare doneo je zbog činjenice da u Leskovcu, ali i u Srbiji postoje liste čekanja, a sama zgrada podignuta je i kompletno uređena za samo šest meseci, sa svim nepohodnim dozvolama za rad.
“Nedavno je bila komsija Ministarstva za rad, socijalna i boračka pitanja i konstatovala da smo ispunili sve neophodne uslove, pa smo dobili rešenje za početak rada i ono što je najvažnije – licencu za objekat”, naglašava naš sagovornik.
A ovaj spratni Dom za stare u Leskovcu je komotan i moderno opremljeni prostor sa tri dnevna boravka za odmor i okupljanje korisnika usluga sa televizorima, cvećem i slikama na svakom koraku. Kuhinja prostrana, kupatila sa toaletima takođe, udoban ambijent u trpezariji, sobe svelte, u prizemlju prostorije za osoblje i socijalne radnike.
Cvetković kaže da se liste čekanja neće ukinuti u Leskovcu ni sa ovim domom.
“Iako još nismo počeli sa radom, naši kapaciteti su već popunjeni sa oko 80 posto”.
Svečano otvaranje zakazano je za 22. decembar ove godine
A o budućim stanovnicima Sunačne jeseni dva brinuće 15-oro ljudi, negovateljice i medicinske sestare, socijalni radnici, tu su kuvarice i spremačice, a štićenici doma imaće i pravnu zaštitu.
“Ovo je veoma složen i odgovoran posao, pa je konstantno neko iz porodice, ja, moj brat, majka, koja je zdravstveni radnik, ili otac tu 24 časa. Prenećemo ustaljenu praksu da naši korisnici ne budu sami, da osim svih neophodnih usluga od našeg osoblja dobijaju osmeh, jer, ovo je, praktično, njihov dom. Oni nemaju drugi. Ali ono na šta posebno cela naša porodica insistira, to je da ceo dom bukvalno miriše, zbog čega se dva puta dnevno čisti, a na sredstvima za higijenu i dezinfekciju se ne štedi”, objašnjava.
Kao i u prvoj ustanovi, i ovde stižu prijave iz Leskovca, ali i iz centralne Srbije i sa celog juga Srbije, budući da od Niša pa do granice sa Makedonijom nema drugih privatnih domova za stare. Takođe, javlja se i veliki broj povratnika iz inostranstva.
Cene su, inače, ovde veće za hiljadu dve nego u državnim domovima i kreću se od 33.000 do 40.000 hiljada dinara, za trećinu manje od onih u centralnoj Srbiji i duplo manje nego u Beogradu.
(PR)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Tacno je da je cena smestaja duplo manja nego u Beogradu,ali treba uzeti u obzir kolika je plata u Beogradu,a kolika ovde!!Ovde ljudi rade za 12-17000 dinara mesecno,a u Beogradu od 35-42000 mesecno.A sta ce biti sa penzinerima cije su mesecne penzije 9000,11000??Nego,mene brine zasto se u Leskovcu ne otvaraju obdanista,nove skole,nego se postojece skole gase!!??
Столице у кихињи су му ИН.