Ljudima se jako sviđaju varvari – predstava Crvena u LKC-u

Prema scenariju američkog pisca Džona Logana, u režiji  Danila Marunovića, Crvena je u Beogradu premijerno prikazana 2016. Za manje od godinu dana, leskovačka publika je na repertoaru Kulturnog centra Leskovac sinoć mogla da isprati predstavu o američkom slikaru Mark Rotku.

Ovaj ekspresionista, Jevrejin ruskog porekla koji je živeo i radio u Americi, 2012. godine je postao ,,najskuplji,, savremeni umetnik. Njegova slika ,,Narandžasto, crveno i žuto,, je iste godine na njujorškoj aukciji prodata za 86,9 miliona dolara.

Reditelj Danilo Marunović je u adaptaciji Crvene za srbijansku publiku, ulogu slikara poverio Branislavu Lečiću, dok su crvena platna na sceni, kao i čitav ambijent kreirani od strane slikara Dimitrija Popovića. Pored Lečića u predstavi glumi Marko Grabež.

Priča o slikaru koji se u Americi,prošlog veka, ,,borio,, za koncept  ,,visoke umetnosti ,, . Iako je odbijao da sebe svrsta u bilo koji pokret ili pravac, od strane kritike je opisan kao apstraktni ekspresionista, i pored dvojice Amerikanaca, Džeksona Poloka i Vilijama de Koninga, jeste jedan od najpoznatijih posleratnih umetnika američkog kontinenta. Inspiraciju je nalazio u mitologiji, filozofiji, psihoanalizi, a na njegov rad su bitnije uticali Niče, Jung i Frojd. Značaj je pridavao Ničeovom konceptu apolonskog i dionizijskog, naglašavajući samu tragiku čoveka i vremena u kome pojedinac egzistira. Psihoanaliza mu je pomogla da pojmove arhetipa, kolektivnog nesvesnog prebaci na polje umetnosti i time kreira sopstveni umetnički izraz.

Kako je živeo i radio svojstveno umetniku koji je opčinjen idealima evropskog obrazovanja, erudicije i napajan delima evropskih mislilaca, u stalnom sukobu sa američkom kulturom, pop-artom i komercijalizacijom umetnosti, tragično je završio. U 66. godini izvršio je samoubistvo.

Branislav Lečić je na sceni uspeo da prenese atmosferu nezadovoljstva, slikajući mimikom i govorom, čoveka, temperamentnog, koji ne trguje stavovima, dosledan i tvrdoglav. Lečić pominje da je predstava borba protiv šunda i kiča na globalnom nivou, pre svega, u Srbiji. Podseća da je neukus i estradizacija preuzela primat i da je to loše, jer kako Mark Rotko u predstavi kaže – Ljudima se jako dopadaju komercijalisti (misli na Pabla Pikasa), biznismeni (Endi Vorhol), a najviše vole varvare.

 

Marija Paravinja

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
crna mamba
28.04.2017. 13:19

Hvala bogu da jugmedija ima pravog novinara. Ova Marija i o pozoristu zna da napise pravi tekst. Molder lupa gluposti o pozoristu, a Milica bas nista ne zna.

Ma zna Miličica.
28.04.2017. 16:52
Odgovor za  crna mamba

Pričao joj profesor. On išo u pozorište dvatriput i sedeo pored Miru Trailović.