Lokalni timovi u Leskovcu i Vranju o borbi protiv trgovine ljudima

Povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima danas su u Leskovcu i Vranju održani okrugli stolovi u organizaciji Lokalnih timova za borbu protiv trgovine ljudima ova dva grada.

Za prvih pet godina Lokalni koordinacioni tim za borbu protiv trgovine ljudima Leskovac identifikovao je 8 žrtava, od kojih su se sedam maloletnika i jedna punoletna osoba, a sve žrtve identifikovane su od strane Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima iz Beograda.

“Sa ponosom mogu da kažem da su svi oni i dalje u gradu, integrisane su i pružena im je pomoć svih lokalnih institucija koje se bave ovom problematikom”, istakao je član ovog tima Predrag Momčilović.

Predstavnica beogradskog Udruženja građana Atina Andrijana Radojčić objasnila je danas u Vranju kako Lokalna mreža koja je primer za celu Srbiju treba raditi na lokalnom nivou i kako se treba boriti protiv trgovine ljudima.

„Treba se boriti najpre prevencijom, a zatim i direktnom pomoći i asistencijom. Lokalna mreža i volonteri su pokazali ogroman napor i inicijativu da podrže ovu temu, željni su znanja i to je grupa kojoj se mi obraćamo i među kojom želimo da širimo svest o ovom problemu“, rekla je Radojčić.

Pored prevencije, kako kaže, potrebno je i dalje raditi na zaštiti žrtava trgovine ljudima i njihovom prepoznavanju, naročito u kontekstu izbegličke populacije.

„Žrtva trgovine ljudima može biti svako, ali statistika pokazuje da su to uglavnom žene, odnosno devojčice koje se nalaze na margini našeg društva, zato i ostaju dugo nevidljive“, zaključuje Radojčić.

Momčilović je napomenuo da je leskovački koordinacioni tim u prethodnih pet godina delovao preventivno kako bi obučili decu da prepoznaju trgovinu ljudima u svom okruženju, kroz tribine u skoro svim osnovim i srednjim školama sa teritorije grada Leskovca.

„Obuhvatili smo negde oko 2500 učenika i profesora i ukazali im na opasnosti ove pojave. Ono što je takođe bitno je da smo organizovali i tribine u romskim naseljima, a opšte poznata činjenica je da je romska tradicija skapanje maloletničkih brakova gde itekako može postojati sumnja na trgovinu ljudima, pa je zato i akcenat bio stavljen na tu populaciju“, kazao je Momčilović.

Sudija višeg suda u Leskovcu i član ovog tima Nebojša Stojčić naglasio je da je njihov deo posla upravo deo zaštite žrtava trgovine ljudima i informisanje kako ne bi došli u situaciju da budu žrtve, pa tek onda budu procesuirane.

„Naš posao je upravo podrška u smislu prevazilaženja tih njihovih problema, trauma i vraćanja u normalnu sredinu. Za ovo krivičnoi delo zaprećenje su mnogo stroge kazne i mogu da kažem jednu specifičnost kod prijavljivanja obaveza građana je da prijavi izvršioca krivičnog dela za najteža se može izreći kazna od 15 godina zatvora a čak i onaj koji zna da postoji trgovina ljudima a ne prija vi može krivično da odgovara“, objasnio je Stojčić i dodao da Leskovac do sada nije imao potrebe za takvim proceuiranjem građana.

Predstavnica đačkog parlamenta Gimnazije „Bora Stanković“ i volonter Crvenog krsta Melanija Stojilković koja je prisustvovala okruglom stolu u Vranju, smatra da su ovakve prezentacije neophodne, prvenstveno mladim ljudima, ali i ostalim građanima jer je trgovina ljudima zastupljena u svim gradovima, pa i u Vranju.

„Bitno je da se ljudi što više informišu o ovoj temi. Mnogi nisu svesni koliko je trafiking zastupljen i svi misle da se to ne dešava u njihovom gradu, pa zbog toga ovakve prezentacije treba biti češće organizovane“, ističe Melanija.

Stručni saradnici Centra za zaštitu trgovine ljudima iz Beograda i NVO Atina sutra će od 11 časova na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu održati tribinu posvećenu ovo danu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Milica
18.10.2018. 14:26

NEka rade malo i ti ljudi, imaju jake plate kolko dece zavrse fakultete visoke skole pa kuci i treba da rade, da se potrude malo oko nestalih ljudi, to sve ima 70 000 platu a neko radi u jeance za 23 000 ceo mesec nek se potrude malo.

mufljuz Pravi
20.10.2018. 10:33
Odgovor za  Milica

Pa ako ti je obrazovanje slicno komentaru milice nije ni cudo da radis u jeanci.Jesi ti cula za padeze,zareze,tacku…gramatiku uopste.

Ivan
12.08.2019. 15:18
Odgovor za  Milica

Bravo za Novicu knjigovodju jos ce nas ubedi da idemo da udisemo dim i da je to zdravo

LL
18.10.2018. 14:28

SAMO radite kako ste skockani svi, ove zene dame, neka rade malo a ako im ne odgovara na selo pa nek kopaju njive,Sramota, cas izuzecima naravno.