Lovačko oružje u Srbiji poseduje 318.000 osoba

Više od 318.000 osoba u Srbiji poseduje lovačko oružje, a u Nišu takvo oružje ima skoro 8.900 stanovnika, pokazali su podaci Ministarstva unutrašnjih poslova do kojih su došli Centar za istraživanje javnih politika iz Beograda i Centar za razvoj civilnih resursa iz Niša.

Prema rečima istraživača Centra za razvoj civilnih resursa iz Niša Filipa Stojanovića, podaci MUP-a takodje govore da više od 168.000 osoba ima dva ili više komada oružja, a sa dva ili više komada oružja je 4.500 Nišlija.

Istraživanje je pokazalo da lica koja poseduju oružje smatraju to delom naše tradicije i statusnim simbolom„, rekao je Stojanović na tribini u Medija i reform centru u Nišu čija je glavna tema bila bezbednost gradjana.

Stojanović je kazao da kao razloge za posedovanje oružja gradjani navode i ličnu bezbednost, kolekcionarstvo, ljubav prema oružju i lov i streljaštvo.

U toku kampanja za predaju oružja koje su organizovane u protekle tri godine Policijska uprava u Nišu prikupila je 159 komada oružja, a u celoj Srbiji prikupljeno je 10.059 komada, naveo je Stojanović.

On je kazao da gradjani, kao jedan od razloga za predaju legalnog oružja, navode visoke poreze za držanje oružja, dok se poreske olakšice i amnestija navode kao dobar stimulans za predaju ilegalnog oružja.

Podaci MUP-a govore da je u poslednjih pet godina u Nišu pravosnažno osudjeno 385 osoba zbog nedozvoljenog držanja, nošenja ili prometa oružja i eksplozivnih materija.

Rezultati istraživanja pokazuju da rasprostranjenost vatrenog oružja direktno ugrožava bezbednost pojedinca, porodice i zajednice, naglasio je Stojanović.

On je kazao da je preporuka Centra za istraživanje javnih politika i Centra za razvoj civilnih resursa da u tekstu nove Strategije za bezbednost grada Niša koja bi uskoro trebalo da bude usvojena, budu predvidjene konkretne aktivnosti za bezbednu i odgovornu upotrebu vatrenog oružja.
B.Ljubisavljević

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Opet udar na džep
10.11.2017. 09:48

Po mojoj računici je otprilike da trećina a možda i manji broj domaćinstava u Srbiji poseduje legalno oružje što smatram da nije ništa alarmantno. Zadnjih godina hvala bogu nisam čuo da je bilo zloupotreba legalnog oružja, pa samim tim verovatno je broj stradalih sveden na minimum za razliku od stradanja u svakodnevnom životu npr u saobraćaju, gradilištima, fabrikama i sl. Analizom zadnjih pasusa iz teksta, smatram da građani usled „rasprostranjenosti“ vatrenog oružja nisu ugroženi već se pokušava doneti novi zakon u kome će pojedinci profitirati uvođenjem svakojakih uverenja, taksi i ostalo kao što je uvela Agencija za bezbednost saobraćaja pa nas sada na svakom koraku deru i uzimaju pare.