Lučen pasulj zaštitni znak posnih slava u Vranju

I u novom milenijumu ni  jedna iskusna domaćica iz Vranja ne može da zamisli svoju posnu slavu bez lučenog pasulja. Ovaj do sada neprevaziđeni  vranjski slani delikates sve one i danas prave po receptu koje su nasledile od svojih baka i prabaka. On je toliko dobar da ni jedna od njih nije ni pokušala da ga modifikuje svesna da može samo da ga pokvari.

To nije učinila ni Maja Đorđević, iz Donjeg Vrtogoša kod Vranja, koja ovaj čuveni južnjački specijalitet sprema isključivo po starinskom receptu. Otuda joj pasulj spremljen na ovakav način uvek ispadne dobro, a to joj obavezno potvrde i gosti koji do poslednjeg zalogaja isprazne tanjire.

“Lučen pasulj uvek spremam od “tetovca”koji je proizveden na vranjskim poljima. On se brzo i lepo kuva i idealan je za spremanje ovog jela”, ističe Maja.

Ovo tradicionalno, do sada neprevaziđeno, staro vranjsko jelo ona počinje da sprema tako što najpre otrebi i dobro opera dva kilograma pasulja. Celokupnu količinu zatim potopi u vodu i ostavi tako da stoji u dubokom loncu tokom noći. Ujutro ovako odstajali pasulj ponovo opere u nekoliko voda, a potom u lonac nalije novu, stavi jedan do dva lovorova lista i stavi na šporet “smederavac” da se kuva.

“Pasulj treba kuvati na tihoj vatri i s vremena na vreme promešati drvenom kašikom kako ne bi zagoreo”, savetuje Maja.

Ona dodaje da pasulj treba skloniti sa vatre čim se skuva i ocediti ga od suvišne vode, a sadržinu koja ostane treba dobro izmiksirati tako da se pretvori u kašastu masu koju potom treba zasoliti solju po ukusu.

“U ovu masu zatim treba dodati četiri glavice oljuštenog belog luka, koga prethodno  treba posoliti i dobro istucati drvenim tučkom i promešati. Za lučen pasulj treba upotrebiti isključivo domaći beli luk”, priča Maja.

Čim se beli luk sjedini sa pasuljem onda treba u tiganju upeći oko 100 ml zejtina i njime preliti masu i promešati. Ovako pripremljeni pasulj potom rasporediti u plitke ili duboke tanjire i odozgo zagladiti viljuškom ili kašikom, a zatim posoliti tucanom paprikom koju i sada Vranjanke same prave u drvenim čuturama od crvene paprike koju su osušile na niz.

“Tucanu papriku potom treba u tankom sloju preliti upečenim zejtinom. Ako  zejtin u dodiru sa paprikom “čvrkne” to je znak da treba nastaviti sa prelivanjem, a ako se to ne desi obavezno treba vratiti tiganj sa zejtinom na dogrevanje”, poručuje Maja i dodaje da tako prelivene tanjire treba ostaviti u hladnu prostoriju ili frižider da se ohlade.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare