Magistralni vodovod strateški cilj vranjskog Vodovoda

Glavni strateški cilj vranjskog „Vodovoda“ će i ove godine biti nastavak izgradnje magistralnog vodovoda u dužini od 42 kilometra i priključenje na vodovodnu mrežu moravskih sela.

Prva faza realizacije ovog projekta praktično je počela u martu prošle godine kada su radnici ovog preduzeća počeli sa ukopavanjem cevi Fi 315 u zemlju od Vranja prema selu Neradovac. Za relizaciju ove faze projekta, prema rečima Gorana Đorđevića, direktora „Vodovoda“,ova firma je zajedno sa gradskom upravom izdvojila  oko sto miliona dinara.

„Kada smo uradili projekat dobili smo i građevinsku dozvolu. Projektom je predviđeno da magistralnim vodovodom, pored Neradovca, bude obuhvaćeno selo Pavlovac i Davidovac gde će biti napravljene dve račve. Prva će voditi vodu prema Rataju i Ristovcu, a druga prema Donjem i Gornjem Vrtogošu, Belom Bregu i Katunu“, ističe Đorđević.

Ona naglašava da je prvom fazom realizacije projekta predviđena izgradnja magistralnog vodovoda do crkve u Donjem Neradovcu, a koja podrazumeva i razvoj sekundrne mreže koja će omogućiti priključenje na vodovodnu mrežu svim privrednim objektima izgrađenim od poligona do  ovog sela.

„Ovo je veoma veliki i zahtevan projekat koji traži dosta vremena, ali i ulaganja. Mi se nadamo da ćemo na proleće da završimo planirane radove do Neradovca“, kaže naš sagovornik i poručuje meštanima ovog sela da će nadokandu za priključenje najverovatnije moći da plate u više rata.

Prvi čovek vranjskog „Vodovoda“ ističe da su radovi na drugom kraku vodovodne mreže već pri kraju i da je voda sprovedena do sela Moštanica gde se trenutno radi sekundrna mreža. Taj krak moravskih sela koji ide od Vranja peko Suvog Dola, Ranutovca, Bresnice, i Moštnice biće kompletno povezan na vodovodnu mrežu jer su sela sa druge strane Morave ranije povezana na gradski vodovod.

Direktor Đorđević  takođe naglašava da su zaposleni u preduzeću, na čijem je čelu, uz pomoć gradske uprave počeli sa izvođenjem radova i na obezbeđenju zdrave pijaće vode građanima koji žive u takozvanoj trećoj visinskoj zoni u samom gradu.

„Već smo uradili jedan rezervoar na lokaciji Jevrejin bunar. Opremili smo ga kompletno i napunili vodom, a na proleće ako budemo imali dovoljno sredstava krenućemo sa izgradnjom još dva. Jedan će biti u selu Balinovac, a drugi iznad Ogledene stanice“, kaže direkor Đorđević i dodaje da će na proleće sa već izgrađenog Jevrejinog bunara voda biti dovedena meštanima Balinovca i Mečkovca koji žive iznad kote 560, zato što je veoma važno da oni što pre presanu da piju vodu sa okolnih izvora zbog postojanja sumnje da je ovaj teren posle bombardovanja Pljačkovice osiromašenim uranijumom kontaminiran.

„Za završetak svih planiranih radova na trećoj visinskoj zoni potrebno je da se izdvoje oko 20 miliona evra, a koja odjednom ne može da obezbedi ni grad, a ni “Vodovod“. Zbog toga je dogovoreno da se radovi odvijaju u fazama“, kaže Đorđević.

Uporedo sa ovim projektom na terotoriji grada Vranja je u toku realizacija i projekta pod nazivom „Čista Srbija“, a koji podrazumeva da svako selo ima kanalizacionu mrežu koja će u dogledno vreme biti kompletirana dovođenjem vodovodne mreže.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare