Tridesetogodišnja Leskovčanka koja je pre godinu dana bacila svoju tromesečnu bebu sa četvrtog sprata stana u Leskovcu, osuđena je na meru obaveznog lečenja, nakon što je utvrđeno da nije bila uračunljiva u trenutku kada je izvršila ovaj užasan zločin.
Protiv majke je inače bila podneta krivična prijava zbog sumnje da je izvršila ubistvo
Kako piše Kurir, ona je bila na veštačenju neuropsihijatara, koje je pokazalo da nije bila uračunljiva u momentu kada je bacila bebu, pa do suđenja nije ni došlo.
“Zbog toga joj je izrečena mera obaveznog lečenja i čuvanja samo nekoliko meseci od momenta hapšenja”, piše ovaj dnevni list pozivajući se na dobro obavešteni izvor.
Podsetimo, jeziva porodična tragedija dogodila se krajem novembra prošle godine. Majka, koja je bolovala od postporođajne depresije, iskoristila je trenutak kada je njen suprug otišao do toaleta i bacila sina sa sprata. Nakon toga je stajala i vrištala na prozoru, pa su komšije to čule i pomislile da i ona želi da skoči. Žena je uhapšena, a bebi, nažalost, nije bilo pomoći.
Međutim, povodom ovog slučaja, kako saznajemo, nije se vodila istraga ni protiv jedne institucije koja je procenila da u tom trenutku ova majka može da se brine o bebi.
Nadležni u Klinici za psihijatriju Kliničkog centra Niš u Gornjoj Toponici, gde se majka lečila i pre ovog incidenta skinuli su dan kasnije odgovornost sa sebe rekavši da je žena adekvatno lečena iako je samo mesec dana pre nesreće primljena kod njih na lečenje „zbog ozbiljnog i teškog psihičkog poremećaja“, a da su znaci bolesti, prema navodima porodice, primećivani i ranije.
„Gde je odgovornost institucija?“
Ljiljana Nešić, aktivistkinja „Žene za mir“ i SOS telefona za decu i žene žrtve nasilja, pozvala je još prošle godine, što se ovog slučaja tiče, na odgovornost institucije i pitala se i ko će na kraju zbog smrti odojčeta odgovarati.
U nastavku podsećamo na njenu izjavu od 29. novembra prošle godine:
“Kolika je odgovornost lekara koji je pustio da vikend provede sa dva maloletna deteta, ako ima dijagnozu psihički bolesne žene? Da li je ta institucija prijavila slučaj nadležnom centru za socijalni rad? To je bila njihova zakonska obaveza. Koju kaznu bi ste odredili institucijama i ljudima koji su odgovorni za ovakve situacije? Odgovornost je na njima i samo na njima, jer nisu napravili dobru procenu. Bolest nikog nije nakrasila pa ni ovu ženu. Da li je bilo ko od nas kriv ako se razboli a ne dobije adekvatnu terapiju? Na kraju, videćemo ko će iz Institucija odgovarati pred sudom za krivicu” kazala je tada Ljiljana Nešić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Lečenje nije osuda veća mera bezbednosti medicinskog karaktera.Žene je bila neuračunljiva a gde postoji neuračunljivost nema krivice. Bolest je učinila svoje. Ovakve teme su osetljiv i delikatan teren za porodicu, društvo , profesionalce…Birajmo reči i ne komentarišimo stvari koje dovoljno ne poznajemo i nismo dovoljno upućeni…