“Jablaničko blago” traži definisanje cene malina

Maline u otkupu od 120 do 200 dinara

LESKOVAC – Udruženje malinara “Jablaničko blago” traži da otkupna cena malina bude 200 dinara, koja trenutno varira i kreće se od 120 do 200 dinara po kilogramu u otkupu.

“U Jablaničkom okrugu otkupljivači trenutno nude različite cene, dok čak poneki otikupljivači nude i različite cene prema odredjenim predavačima, bez definisanja konkretne. Preliminarne ponude otkupljivača u Jablaničkom okrugu kreću se od 120 do 200 dinara po kilogramu”, kažu u ovom nedavno formiranom udruženju.

Kako malinari počinju sa predajom maline,  članovi udruženja Jablaničko blago insistiraju da se što pre definiše cena maline. U Srbiji, tvrde, trenutna prosečna ponudjena  cena maline je 200 dinara, na zapadu Srbije od 200 do 230 dinara, dok u centralnoj 185 do 220 dinara po kilogramu.

Članovi udruženja navode da početna cena maline u Jablaničkom okrugu ne bi smela biti manja od 200 dinara, jer ne žele da zaostaju sa cenom u odnosu na druge krajeve.

M. Ivanović

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

11 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
nina
30.05.2016. 08:47

Da li negde u normalnoj drzavi lokalni hladnjacari uzimaju robu,a da pre toga nisu dogovarali cenu i uslove sa uduzenjem ili proizvodjaca.Jednostavno,sednu u kafani i dogovore kako ce da deru seljaka
.Medjutim, to i nije najveci problem.Zamislite da su ti isti(JUGO PRROM)uzeli kupinu,sljivu,i krusku i do danas ne isplacuju te proizvode,a da nikoga iz opstine nije briga.
Kao nagradu za dranje seljaka ta ista firma od opstine boija Porecje(hladnjacu,vocnjake) na koriscenje.

lud zbunjenog
30.05.2016. 08:57

Moram da budem iskren,do subote sam mislio sta hoce ovi.sve im je malo,te ovo im ne valja te ono ima ne valja a o nda me je drug pozvao u pomoć da mu pomazem oko malina ima 4 reda po 800 metara.muska rabota sto se kaze sad od sadnje do secenja i postavljanja stubova do branja u subotu.Mnogo muka i posao ogroman a para nigde.

Jovica Nedeljković
30.05.2016. 09:22

Država mora da se uključi u odredjivanju cena malina a ne da se vrši haos pri otkupu. Ja sam za to da otkupljivači
zarade,ali ne za to da se seljaku odere koža,koji su najjzaslužniji za proizvodnju.a da najmanje dobiju.Jedino država to može rešiti a ne da proizvodjači protestvuju i blokiraju puteve.Malina je odličnog kvaliteta a to je zasluga
seljaka.Cena otkupa malina mora biti jednaka u celoj Srbiji.Lopovima i ucenjivačima je mesto u zatvor i da im se oduzme dozvola za rad.

Viljamovka
30.05.2016. 12:13

Ja sa predao krusku u hladnjci Jug proma i nisam uzeo pare,jos malo pa godina. Nas gradonačelnik ga hvali,kaze dobar privrednik. Samo neka se hvale ….

Ivan
30.05.2016. 15:04
Odgovor za  Viljamovka

Istinu je i rekao, za njega je ekstra……

drakce
30.05.2016. 12:27

malo li je…

Probudite se seljaci
30.05.2016. 16:18

Mora da se omasovi ovo udruženje malinara a takođe i da se formira i omasovi udruženje višnjara i drugog voća ili da to bude sve zajedno jedno udruženje jer iz godine u godino ulazimo u berbu voća bez otkupne cene cene. Prava je propast i žalosno što se „Jugprom“ na loš način ophodi prema voćarima kojima duguje novac za prošlogodišnji rod a inspekcija ništa ne radi na tome a uz to ima i podršku opštine od koje dobija u zakup „Porečje“. Neko bi trebao zbog toga u zatvor.

Stečajna mafija
30.05.2016. 16:27

„Porečje“ je u stečaju, imovina popisana i kao takvo čeka da bude privatizovano pa mi nije jasno ko može da preduzeće da nekome u zakup da koristi i upropašćava njihove mašine, ko će da plati struju i vodu koju potroši i ko će biti taj koji će hteti da kupi takvu firmu. Ova mafija iz opštine i pojedini lokalni hladnjačari namerno žele da unište „porečje“ da završi na otpadu i da ne postoji kao i ostale lokalne firme, pa zato da mi polako ali napredno počnemo da pakujemo kofere.

Jova
01.06.2016. 10:57

Ljudi, niko nikog ovde nece da dere, vec morate da shvatite da malina nije zlato, hladnjačari su samo jedna nit u nizu do trgovca sa zapada ili preradjivaca. Kako u Poljskoj malina moze biti 1,2 EUR. Srpska malina na granici pri ulazu u Evropsku Uniju, ceka analizu robe 21 dan, ukoliko je ispravna ide dalje ukoliko nije ispravna vraca se nazad, ali je problem sto krajnji kupac ne moze da ceka 21 dan robu. Takodje nasi proizvodjaci zele da cele godine zive od 10 ari maline, gde to ima, nigde.

Jovica Nedeljković
02.06.2016. 23:03
Odgovor za  Jova

Jovo,koja to porodica „živi“ od lo ari malina.Navedi makar
jednu porodicu.A kako si ti za kratko vreme zaradio
2.000.000 EUR-a za objekte i opremu,plus uložen novac
a nisi imao ni za šta da te kuče uape.EUR-i ti pali sa neba
ili od ucenjivanja i pljačkanjem sirotinje ? Da bi bio partner
sa Švabom,prvo će te pitati za koliko godina si stekao to
bogastvo i kažeš li mu istinu od partnerstva neće biti
ništa.Švabino bogastvo potiče od pradedu,dedu,oca,njega
a tvoje od tebe za nekoliko godina!

Jova
01.06.2016. 11:04

ozbiljna hladnjacari su ulozili minimum 2.000.000 EUR u objekte i opremu plus ulozen novac u robu i rizik o oscilaciji cena kao sto je to ove godine sa visnjom jer su sve hladnjace pune zarobljen novac, plus gubitak na osnovu pada trzisnih cena. Vi kao udruzenje trebate da naterate drzavu da formira jedinstvene cene proizvoda i kontrolisanu proizvodnju kako bi proizvodjaci znali na cemu su: