U Dnevnoj bolnici za hemioterapiju u Vranju pregledavaju se i primaju specifičnu onkološku terapiju osobe starije od 18 godina, izuzetno osobe mlađe od 18 godina sa dijagnostifikovanom malignom bolešću koje se leče u nekoj od referentnih ustanova UKC Niš ili UKC Srbija, a imaju neke od akutnih tegoba, navodi načelnik Dnevne bolnice za hemioterapiju Kosta Zdravković.
On dodaje da onkološke bolesnike mlađe od 18 godina prati i leči pedijatar-subspecijalista onkologije ili hematologije, a takvog u ZC Vranju nema na sekundarnom nivou zdravlja.
„Primećeno je da se dosta bolesnika javlja u uznapredovaloj fazi bolesti sa već verifikovanim sekundarnim depozitima, što ide u prilog tezi da je zbog pandemije obim preventivnih pregleda smanjen i da će posle pandemije kovidom – 19 neminovno uslediti pandemija onkoloških pacijenata“, kaže Zdravković.
Prema procenama SZO opterećenje malignim bolestima u svetu pokazuje nastavak višegodišnjeg rastućeg trenda. U svetu je u 2020. godini registovano oko 10 miliona smrtnih slučajeva od svih lokalizacija malignih tumora. Učestalost različitih lokalizacija u svetskim razmerama u 2020. godini govori da su najzastupljeniji oblici raka u pogledu smrtnosti bili rak pluća – 1,8 miliona smrtnih slučajeva, kolorektalni karcinom – 916 000 smrtnih slučajeva, rak jetre – 830 000, rak želuca – 769 000, rak dojke – 685 000.
Od posebne važnosti, ali nažalost poražavajuće činjenice, jeste to što oko 400 000 dece godišnje oboli od nekog oblika malignih bolesti.
Vodeći uzroci oblolevanja i umiranja od raka u našoj zemlji gotovo su identični vodećim uzrocima obolevanja i smrtnosti od malignih tumora u većini zemalja u razvoju. Muškarci sa našeg područja najviše oboljevaju od raka pluća, kolona i rektuma i prostate. Kod žena maligni proces je najčešće bio lokalizovan na dojci, plućima, kolonu i rektumu i grliću materice.
U okviru kampanje „Mart mesec borbe protiv malignih bolesti“ Centar za prevenciju sa polivalentnom patronažom skreće pažnju da je najefikasniji pristup kontroli malignih bolesti prevencija pre svega primarna kada modifikacijom ili eliminacijom osnovnih faktora rizika sprečavamo nastanak bolesti,a li treba skrenuti i posebnu pažnju na skrinig koji podrazumeva otkvanje bolesti u što ranijoj tzv. asimptomatskoj fazi uz pomoć testova, pregleda ili procedura koje se lako mogu primeniti na zdravu populaciju.
Izvor i foto: Sajt ZC Vranje
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!