Komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos odložila je razgovor sa dekankom niškog Filozofskog fakulteta Natalijom Jovanović, a razlog odlaganja nije saopšten, potvrđeno je za Danas.
Dekanka Jovanović je prošlog vikenda najavila da bi danas, zajedno sa rektorom Univerziteta u Beogradu Vladanom Đokićem, trebalo da razgovara sa evropskom komesarkom Kos, koja joj je prethodno uputila pismo podrške nakon što je napadnuta nožem na protestu 30. marta u Nišu.
Dolazak na Filozofski fakultet, međutim, za sada nije odložio prosvetni inspektor, koji je za danas najavio vanredni inspekcijski nadzor, po nalogu Ministarstva prosvete, kako bi proverio njegovo funkcionisanje u vreme studentske blokade.
Jovanović kaže za naš medij da bi komesarku Kos ili drugog evropskog zvaničnika, kada bude imala priliku, obavestila da se oseća nebezbedno i da nema zaštitu države, a da je „lojalistima“ koji napadaju studente, profesore i druge učesnike protesta „nož u ruke stavio predsednik Srbije“.
„Ne osećam se bezbedno, a nemam zaštitu države, iako sam od početka studentskih protesta dva puta fizički napadnuta na javnom mestu. Moja porodica i ja smo meta neprekidnih verbalnih napada predsednika države, koji konstantno i na svim medijima pod njegovom kontrolom, bez ikakvog osećaja za meru i pristojnost, inspiriše i poziva svoje ’lojaliste‘ da sa nama i ostalim učesnicima ovog protesta rade šta hoće. On im stavlja u ruke noževe, kao što im je nekada, tokom ratnih devedesetih, stavljao zarđale kašike“, kaže Jovanović.
Ona još kaže da se oseća izuzetno povređeno jer se predsednik Aleksandar Vučić javno, a na vrlo uvredljiv način bavi njenim ličnim životom, u meri da „broji njene tašne“.
Prema njenoj oceni, Vučićevo stalno i uporno targetiranje kritičara njegove politike za posledicu ima sve veću agresiju „psihički nestabilnih, siromašnih ili duboko nesrećnih ljudi, koje on stalno regrutuje i njima manipuliše, a takvih je puno, iako je Srbija ’ekonomski tigar‘“.
„Sad je krenuo i na moje kolege, pa na Filozofskom fakultetu nisam samo ja ’kriminalka‘, već je to i profesorka istorije Irena Ljubomirović. On sam obitava u kriminalnom miljeu, pa su mu svi kriminalci. Posebno me bole sve učestaliji napadi na studente, koji su izuzetni, i morali bi da imaju podršku svih normalnih i pristojnih ljudi, na rektora UB Đokića, univerzitetske profesore i prosvetne radnike“, kaže.
Ona naglašava da bi evropski zvaničnici morali da budu informisani da je u Srbiji na delu „frontalni napad na celokupni sistem obrazovanja“.
„Studenti su izloženi svakoj vrsti nasilja- verbalnom, fizičkom, emocionalnom i psihološkom, a 15. marta, i to u vreme tišine za žrtve tragedije u Novom Sadu, i zvučnom i psihološkom oružju koje je izazvalo masovnu paniku.
Osim verbalnog vređanja, univerzitetski profesori i prosvetni radnici trpe velike finansijske udare. On nam svojevoljno ukida plate i preko noći nameće Uredbu koja menja koncept visokog obrazovanja- ukida naučni deo, sistem akreditacije i Bolonju“, kaže naša sagovornica.
Evropska komesarka Kos je, inače, u dopisu dekanki Jovanović „izrazila svoju privrženost i zabrinutost“ zbog napada koji je doživela.
Kos je ocenila da „niko ko javno iznosi svoje mišljenje ili protestuje ne treba da živi u strahu ili da trpi pritiske zbog toga“, podsećajući da se demokratija između ostalog „gradi na razmeni različitih stavova i zasniva se na slobodi izražavanja i slobodi okupljanja“.
„I niko, zaista niko ne treba da doživi ono što ste Vi doživeli- da budete napadnuti jer se borite za nešto, za svoju zemlju. Želela bih da Vam iskažem koliko cenim sve što Vi, ostali dekani, profesori, nastavnici i studenti činite za Srbiju“, navela je Kos.
Ona je na kraju dopisa, poslatog sa službene imejl adrese, dodala, na srpskom jeziku, da „ovo ne piše sa funkcije već kao žena ženi“.
Predsednik Srbije Vučić je, inače, negirao da napad nožem na dekanku Jovanović ima političku pozadinu i rekao da ju je napala „psihički labilna starija žena koja je tog jutra kupila nožić“, nanevši joj „potpuno površinsku povredu, kao kad sečete luk ili krastavac“.
Vučić je nešto ranije kazao da je Jovanović „kriminalka“, koja „organizuje proteste u Nišu“, a šopinguje kad god stigne u „Galeriji“ i drugim tržnim centrima u Beogradu, te da se Jovanovići nakon što „orobe pola tih prodavnica, kamionima vraćaju za Niš“.
On je kazao da je i dekankin muž, političar Branislav Jovanović, koga naziva njegovim nadimkom Bane Banana, takođe „kriminalac“ koji je „odgovarao za četiri najteža krivična dela“, „lopuža jedna“ i „Đilasov potrčko za Niš“, koji je „ko zna koliko puta hapšen“.
Jovanović je nakon ovakvih „laži i uvreda“ protiv Vučića podneo tužbu za naknadu štete zbog povrede časti i ugleda, a pripremno ročište je zakazano za 30. april u niškom Osnovnom sudu.
Dekanku Jovanović je na protestu nožem napala žena S.C. (69), koja joj je najpre izbila mobilni telefon iz ruke, a potom kada se ona sagla da ga podigne nožem posekla šaku.
Napadačica je, potom, uzvikivala da će dekanku „ubiti“ i „politi sonom kiselinom“, jer joj je „upropastila unuku“ zbog studentskih protesta.
Ona je nekoliko puta ponovila da „ima lekarsko uverenje da nije normalna“.
Osumnjičena je za krivična dela nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu, ugrožavanje sigurnosti i izazivanje opšte opasnosti i određen joj je pritvor do 30 dana.
Na saslušanju pred Višim javnim tužilaštvom branila se ćutanjem.
Jovanović je tada zbrinuta u Urgentnom centru Univerzitetskog kliničkog centra, gde su joj ušili posekotinu, za koju su kazali da spada u lakše telesne povrede.
Zbog ovog napada na nju, u Nišu, Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu organizovani su protesti.
Niška dekanka je verbalno i fizički napadnuta i 7. februara, takođe tokom studentskog i građanskog protesta, nakon čega joj je pomoć pružena na Klinici za kardiologiju UKC.
Tada je druga starija žena nasrnula na nju, unosila joj se u lice, upućivala kletve i pretnje „Ubićemo te“ i „Platićeš za sve“ i počela da „traži nešto po torbi“, ali su je udaljili dekankin kolega i studenti redari.
Jovanović je ovaj slučaj prijavila Policijskoj upravi Niš, ali „ni posle dva meseca nema nikakvu povratnu informaciju iz tužilaštva u vezi sa njim“.
Dekanka Jovanović, inače, spada među čelnike fakulteta u Srbiji koji su odmah podržali studentske zahteve, a Filozofski fakultet je prvi u Nišu otvorio vrata za studente u blokadi.
Učestvovala je u građanskim i studentskim protestima od 90-tih godina, ističući da je njena obaveza kao univerzitetske profesorke da podržava studente.
Oštra je kritičarka aktuelne vlasti.
Dekanka: Prosvetni inspektor najavio da će danas kontrolisati svih 14 fakulteta Univerziteta u Nišu
Republički prosvetni inspektor iz Niša Siniša Zabunović najavio je Filozofskom fakultetu da će danas, 7. aprila, obaviti vanredni inspekcijski nadzor.
„Predmet“ inspekcije je „poslovanje i postupanje“ Filozofskog fakulteta, odnosno „organizacija predavanja i drugih oblika nastave i održavanje ispita u školskoj 2024/2025. godini“.
Vanredni inspekcijski nadzor sprovodi se po zahtevu Sektora za visoko obrazovanje Ministarstva prosvete, navodi se u obaveštenju.
Inspektor je naveo da će se „potruditi“ da inspekcijski nadzor počne „između 10 i 12 časova“.
Filozofski fakultet je pozvao medije da zbog „transparentnosti, tačnog i objektivnog informisanja javnosti budu na fakultetu u 10 časova i isprate taj događaj“.
Dekanka Jovanović ocenjuje da je ovaj nadzor „deo pritisaka na univerzitete u zemlji zbog studentskih blokada i njihovih zahteva koji i dalje nisu ispunjeni“.
Ona još kaže da je prosvetni inspektor nakon upućivanja ovakvog obaveštenja Filozofskom fakultetu, isto poslao i svim fakultetima Univerziteta u Nišu, kojih je ukupno 14.
„Svim fakultetima u obaveštenju stoji da će se vanredni nadzor obaviti 7. aprila, tako da mi nije jasno kako će to da izvedu“, kaže ona.
Briga kineskog ambasadora
Dekanka Filozofskog fakulteta kaže da se nakon napada nožem na nju i kineski ambasador u Beogradu Li Ming telefonski interesovao za njeno zdravlje.
„Kazao je da je zabrinut i poželeo mi je brzo ozdravljenje“, kaže Jovanović.
Na ovom fakultetu je, inače, u septembru prošle godine otvoren Institut Konfucije, u saradnji sa partnerskim Univerzitetom Jangsu iz Kine.
„Cilj rada Instituta je širenje kineskog jezika i kulture u svetu, kao i ostvarivanje međuinstitucionalne saradnje u sferi obrazovanja“, saopštio je tada fakultet.
Institut Konfucije, osim u Nišu, postoji u Beogradu i Novom Sadu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!