Maske, hirurške, epidemiološke ili one iz kućne varijante pamučne, zaštita su od korona virusa pod određenim uslovima, ali za ljude sa osetljivom kožom mogu pogoršati već postojeće probleme. Disanjem ispod maske stvaramo efekat staklene bašte i na tim delovima lica za osobe koje su sklone iritaciji, može se pogoršati stanje kože, kaže za juGmediu dermatovenerolog u Domu zdravlja u Leskovcu Sanja Tošković Dimitrijević.
Kako je objasnila, osobe koje imaju dermatoze tokom čitave godine, od nošenja maski mogu pogoršati to stanje, jer se prilikom govorenja ispod maske, povećava temperatura tako da se za jedan stepen povećanja, deset puta poveća produkcija sebuma, koji zatvara uzvodni kanal lojne žlezde, napravi malu upalu i izazove pojavu bubiljica.
Dakle, oni koji su skloni alergijama imaće tu promenu ili pojavu crvenih tačkica po licu.
„Kod već postojećih dermatoza, zbog nošenja maski stanje se pogoršava i dolazi do upala kože, perioralonog dermatita ili crvenila oko usana. Takođe se pogoršava stanje poznato kao rozacea, a to je pojava proširenih kapilara na licu“, ističe naša sagovornica.
Šta učiniti u ovakvim slučajevima ?
„Moramo usvojiti nova pravila u načinu čišćenja lica i nanošenja nekih preparata bilo da se radi o kozmetičkim ili onim za lečenje. Čišćenje lica je rutina koja ne bi trebalo da bude to, samo zbog maski, već i inače. Preparate za čišćenje biramo prema tipu kože. Sve ovo potrebno je da bismo predupredili ili smanjili iritaciju kože lica. Takođe, u tu svrhu neophodno je nanošenje određenih krema koje imaju određen procenat uree koji daje vlagu ili pak preparata koji u sebi imaju ulje noćurka koje štiti od spoljnih uticaja. Na čitavo lice treba ih naneti ujutru u maloj količini da odstoje 15 do 20 minuta“ , naglašava dermatovenerolog.
Šminka je važna mnogim ženama ali u slučaju nošenja maski ona uopšte ne pogoduje licu, pa nam ona savetuje da akcenat treba staviti na oči i na predeo oko očiju, ako želimo da istaknemo nešto šminkanjem.
“Teški puderi, korektivne kreme,BB kreme ne pogoduju licu u ovom periodu. Oni dodatno zatvaraju izvodni kanal lojnih žlezda, pojačavaju aktivnost sebacionih žlezda i to uzrokuje pojavu akni“, kaže doktorka Tošković Dimitrijević.
Ona dodaje da i muškarci koji nose bradu imaju probleme zbog nošenja maski. Pojavljuje se u nekim slučajevima sitan osip koji je ustvari upala korena dlačice koja se na licu manifestuje kao crvenilo.
Maske ipak moraju da se nose
„Takozvane hiruške maske treba nositi najduže 2 sata i baciti. Ukoliko se ovlažila treba je baciti odmah. Ovu masku ne treba skidati i opet stavljati na lice. Pamučne ili maske pravljene u kućnoj varijanti treba praviti od materijala koji možemo iskuvati, ispeglati s unutrašnje strane. Maske u boji, naročito u crnoj mogu da izazovu promene na koži jer u samoj boji postoji supstanca koja deluje alergeno. Crna boja može da izazove promene, odnosno kontaktni dermatitis na mestu njenog nošenja i trebalo bi ih izbegavati“, ističe naša sagovornica.
Ipak, ona naglašava da za pojedine probleme sa kožom lica, kao što je perioralni dermatit oko usana, jedini lek je ne nositi masku. U tom slučaju nošenje vizira će biti jedino rešenje, a ono što je svakako neophodno je potražiti savet lekara.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!