U nedelju 21. maja sa početkom u 9 časova u hramu Svetih apostola Vartolomeja i Varnave u Rakovici, održaće se svečani čin kanonizacije Nedeljka Streličića. Službu u hramu u Rakovici služiće njegova svetost patrijarh srpski gospodin Porfirije.
Ko je u stvari bio Nedeljko Streličić?
Nedeljko Strelica rodio se u Pustom Šilovu 25. februara 1907, od oca Miloša i majke Zagorke, rođene Jauković. Strelice su se u Pusto Šilovo doselili iz okoline Nikšića, posle Berlinskog kogresa 1878. Starinom su se prezivali Tomović, dok im je porodična slava bila Sveti Jovan Krstitelj. Miloš i Zagorka su u braku imali još pet kćeri. Jedan deo imanja Strelica u Pustom Šilovu danas je u vlasništvu Dejana Rajkovića, dok se za porodični dom samo nagađa gde se nalazio. Kum prilikom Nedeljkovog rođenja, bio je Branko Jovanović, zemljoradnik iz Pustog Šilova.
Miloš Strelica i članovi njegove porodice su kolonizovani u mestu Drvare, kod Vučitrna 1914. godine. Nedeljko se školovao u Kosovskoj Mitrovici, a zatim u Prizrenskoj Bogosloviji, koju je završio sa odličnim uspehom. Po okončanju školovanja 1929. se oženio Branislavom Gvozdić, ćerkom nekadašnjeh medveđanskog paroha, Stojana Gvozdića. U ovom braku Nedeljko i Branislava imali su tri kćerke, od kojih je najstarija umrla u drugoj godini života. Posle ženidbe Nedeljko je rukopoložen za sveštenika i tada mu je prezime promenjeno u Streličić. Kao sveštenik službovao je u Prištini i Lapljem selu. Bogoslovski fakultet u Beogradu upisao je 1931. i završio pet godina kasnije.
U januaru 1935. premešten je sa službom u Rakovici u manastiru svetog Arhangela Mihajla. Patrijarh Varnava je primetio mladog Nedeljka i bio čest gost njihovog porodičnog doma. U Rakovici je otac Nedeljko razvio široku delatnost i u njegovo vreme izgrađeni su Hram i parohijski dom.
Pored svešteničke uloge razvio je i živopisan društveni život. Protiveći se potpisivanju Konkordata sa Rimokatoličkom crkvom, kao i cela Srpska pravoslavna crkva odazvao se na poziv na litije, protiv ovog sporazuma 1937. Litije su se pretvorile u krvavi obračun policije sa građanstvom i sveštenstvom. Otac Nedeljko bio je teško pretučen od strane policije.
Rad oca Nedeljka nije promakao crkvenim vlastima i oni su ga kao sposobnog čoveka imenovali januara 1941. za paroha crkve Sveti Sava u Beču. Zbog ratnih dešavanja otac Nedeljko nije otišao na novu službu, već je do svoje smrti ostao u Rakovici. Za vreme rata otac Nedeljko je pomagao ratnu siročad, udovice i siromašne građane. Po oslobođenju Beograda nove komunističke vlasti u prvim mesecima nisu dirali oca Nedeljka. To se promenilo u martu 1945. kada je Nedeljko Streličić odveden na informativni razgovor.
Njegovoj supruzi Branislavi nekoliko dana kasnije javljeno je da je Nedeljko streljan, a grob ni do dana današnjeg nije pronađen. U optužnici koja je napisana posle streljanja, stojalo je samo da je bio ljotićevac. Uvidom u članstvo Ljotićevog ZBORA utvrđeno je da otac Nedeljko nije bio član ove organizacije.
Montirana optužnica poslužila je komunistima za obračun sa ideološkim neprijateljem. Roditelji Nedeljka Streličića, sahranjeni su u mestu Drvare kod Vučitrna. Supruga Branislava umrla je 1977, ćerke Zagorka 1995 i Nadežda 2001. Naslednici oca Nedeljka Streličića danas žive u Australiji i na Novom Zelandu.
Rakovički paroh Aleksandar Azdejković 2013. godine uputio je zahtev Crkvene opštine Rakovica sudu za rehabilitaciju sveštenika Nedeljka Streličića. Viši sud je prvo 2015. a zatim 2017. doneo rešenje o rehabilitaciji.
Na prolećnom zasedanju Sinoda Srpske pravoslavne crkve 2022. godine doneta je odluka da se Nedeljko Streličić proglasi za sveca. Sam čin kakonizavije obaviće se iduće nedelje u Rakovici, pa vas pozivamo da ko ima mogućnosti i želje bude u ovom hramu.
Velike zasluge za kanonizaciju Nedeljka Streličića ima rakovički đakon Aleksandar Azdejković autor knjige „Sveštenomučenik Nedeljko Streličić“ , čija nam je knjiga u mnogome pomogla u pisanju ovoga teksta.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!