Aerodromi Srbije odbacili su optužbe Mešihat Islamske zajednice o „neprofesionalnom i diskriminatornom“ ponašanju službi sigurnosnih protokola na aerodromima „Konstantin Veliki“ u Nišu i „Morava“ u Kraljevu prema ženama muslimankama sa hidžabom.
Mešihat Islamske zajednice pozvao je vernike, pogotovo vernice da, u cilju izbjegavanja neprijatnosti, do rešavanja problema i javnog oglašavanja, te obećanja odgovornih na pomenutim aerodromima da će se postojeća praksa provere prekinuti, bojkotuju aerodrome u Nišu i Kraljevu, pišu Niške vesti.
U saopštenju je navedeno da u Mešihat već duže vreme pristižu žalbe vernica odevenih u skladu sa islamskim propisima i njihovih članova porodica da se isključivo žene sa hidžabom, prilikom sigurnosnih aerodromskih provera, izdvajaju iz kolona, vode u kabine na detaljan pretres, gdje se od njih traži skidanje hidžaba, a u nekim situacijama i skidanje delova odjeće. Od ovakvog ophođenja, rečeno je, nisu bile pošteđene ni zvanične službenice Islamske zajednice.
U saopštenju „Aerodroma Srbije“ istaknuto je da to privredno društvo osuđuje svaki vid diskriminacije i sprovodi sve mere da ne dođe do bilo kakvog vida diskriminacije korisnika usluga aerodroma na kojima su operateri.
„Operateri obezbeđivanja su u obavezi da poštuju sve bezbednosne protokole kako bi se omogućilo sigurno putovanje svih korisnika usluga aerodroma. Pregled na aerodromu obavlja se prema domaćoj i međunarodnoj regulativi od strane sertifikovanog osoblja“, naglasili su u „Aerodromima Srbije“.
Serrtifikovano osbolje, dodali su, u obavezi je da poštuju protokole koji se odnose na putnike sa posebnim verskim obeležjima, a koji zbog verskih razloga ne žele da ih skinu u postupku pregleda.
„Za takva lica primenjuju se metode pregleda koje ni na koji način ne narušavaju dostojanstvo putnika, ali ih ne oslobađaju od pregleda. Od pregleda na aerodromu mogu biti izuzete samo posebne kategorije putnika uz prethodnu najavu operateru aerodroma od strane nadležnog ministarstva ili nadležnih službi Republike Srbije“, navedeno je u saopštenju.
U „Aerodromima Srbije“ podsetili su da je pre nekoliko godina Mešihat islamske zajednice Srbije uputio pismo sa sličnom pritužbom kao i sada na koju je odmah reagovano i od tog dana do danas nije bilo dodatnih pritužbi.
U tom preduzeću kazali su da je, nakon izgradnje novog putničkog terminala na aerodromu u Nišu, predviđena nabavka skenera za pregled lica kojima se omogućava pregled bez kontakta putnika, što će dodatno doprineti poštovanju integriteta svih kategorija lica što je primer na pojedinim modernim aerodromima u svetu.
„Činimo sve što je u našoj nadležnosti da se poštuje dostojanstvo putnika svih veroispovesti, a ukoliko se u pojedinim slučajevima utvrde propusti zaposlenih biće pokrenuti postupci za utvrđivanje odgovornosti“, kazali su u „Aerodromima Srbije“ uz napomenu da je tom preduzeću bitan svaki putnik, ma koje nacionalnosti i veroisposvesti bio.
U saopštenju Mešihata Islamske zajednice objavljenom juče, između ostalog je rečeno da je Mešihat u proteklom periodu pokušao internim putem, u komunikaciji sa aerodromskim upravama i službama, da ukaže i zaustavi pomenuto ponašanje službenika prilikom aerodromskih provera, koje je okarakterisano kao ponižavajuće i diskriminatorsko po verskoj i nacionalnoj osnovi.
Uprkos obećanjima da se takva praksa neće ponavljati, kazali su u Mešihatu, ovih dana dobijeno niz novih žalbi od strane vernica koje su se suočavale sa istim problemom.
„Odbacujemo neprimerena obrazloženja da je to, navodno, uobičajena sigurnosna procedura u sveetu, iz razloga što se takva ne primjenjuju niti na beogradskom niti na bilo kom drugom aerodromu u svetu“, istakli su u Mešihatu.
Mešihat Islamske zajednice javno je zatražio od nadležnih uprava policije i aerodroma hitnu reakciju i prekidanje pomenute prakse, a od najviših državnih organa osudu tendencioznog ponašanja i pomoć u rešavanju ovog problema.
U suprotnom, rečeno je, Mešihat će biti prinuđen da pokrene sva raspoloživa pravna sredstva u cilju zaštite elementarnih prava vernika u Republici Srbiji od bilo kog oblika diskriminacije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Tako je svuda u svetu ali samo ovde izgleda svi mogu da se istresaju i traže drugačija prava.
Kada sam putovala u Engleskoj, meni su rekli i brus da skinem a naravno nisam muslimanka vec bila u farmericama i džemperu. Dakle to je sve normalno i objavljivanje ovakvih stvari ovima što traže posebna prava koja bi svakako jednog dana mogla da se zloupotrebe, vi im novinari, dajete vetar u leđa. Ako. Šiptari su nam već došli gkave