Neformalna grupa meštana iz sela Donje Brijanje najavila je za sutra od 20 časova potpunu blokadu regionalnog puta Brestovac–Bojnik traktorima i mašinama. Kako navode za Jugmediu, razlog protesta je višedecenijski problem sa pijaćom vodom, nerešeni infrastrukturni zahtevi i ignorisanje od strane lokalnih i državnih institucija.
„Imamo katastrofalnu situaciju sa vodom. Tri bunara, tri različite analize i u sve tri je ustanovljeno prisustvo bakterija. Voda izaziva bolesti bubrega i druga oboljenja, a kamenca ima toliko da nam uništava aparate i sudopere“, tvrde meštani.
Prema njihovim rečima, problem datira još iz 1984. godine, kada je vodovodna mreža iz pravca Gornjeg Brestovca ka Doljevcu prošla na svega 150 do 200 metara od njihovog sela. Tada je, kažu, postojala ponuda da se i sela Donje Brijanje, Međa i Šarlince priključe na vodovod, ali je opština Leskovac to odbila, insistirajući da se čeka priključak iz pravca akumulacije Barje.
„Čekamo već 41 godinu. I ništa se nije promenilo“, poručuju meštani.
Pored zahteva za priključak na vodovodnu mrežu, meštani traže i rekonstrukciju dotrajalog mosta u selu, koji, kako tvrde, predstavlja bezbednosni rizik za decu.
„Od kada su oni 12 godina na vlasti, jedan kolac nisu stavili u naše selo“, kažu nezadovoljni građani, aludirajući na lokalne vlasti u Leskovcu.
Građani ističu da su se obraćali resornom ministarstvu u Beogradu, kao i opštinama Bojnik, Leskovac i Doljevac, ali konkretnih odgovora, kako tvrde, nije bilo. Pokušaji komunikacije sa gradonačelnikom Leskovca Goranom Cvetanovićem su, kažu, propali.
„Naš predsednik Mesne zajednice Stevan Dimitrijević nam je preneo da gradonačelnik ne želi da dođe kod nas. Mi ne tražimo mnogo, samo da dođe i da nam konačno kaže da li želi da reši problem i to da stavi na papir“, poručuju meštani.
Policija je, prema informacijama organizatora, obaveštena o blokadi i biće prisutna kako bi osigurala bezbednost.
Blokada će, kako navode, trajati dok se njihovi zahtevi ne ispune.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
E sad ste se setili a niste nikad došli na proteste u Brestovac da budemo masovniji u podršci studentima,pa problem sa pijaćom vodom da rešavamo zajedno .Da krenemo svi od D.Brijanja do Lipovice da budemo jedna velika masa u protestima nebi nas vukli za nos još od 60-tih godina prošlog veka,ali ova vlast najviše dobija glasova s Juga i zato dobijate posle silnih obećanja u pred izbornu kampanju PRC. Samo pumpanje za bolje sutra.
Za kog ste glasali?
Da ste cekali 4 godine pa da covek razume ali 41 godinu !?
Inace kad cete ocistiti ono djubre koje ste nabacali pored puteva od silne plastike pocev od creva koje se koriste za kap po kap navodnjavanje zatim ostatke od starih folija pa do kanistera od raznoraznih otrova koje koristite ?
Kad su cekali 41 godinu, neka sacekaju jos koju dok zavrsimo EXPO(od kog nemamo nikakvu korist samo stetu tj.zaduzivanje) i dok obnovimo razrusenu Ukrajnu(za koju nemamo nikakvu odgovornost sto je preorana) i eto vode a posle vode po selima moze i neka ulica da se asvaltuira na periferiji Leskovca….