Početak pregovora oko vanrednog povećanja cene rada počinju 19. maja. Predstavnici sindikata kreću u razgovore sa predlogom da minimalna cena rada mora da bude povećana na 50.000 dinara. Jedinstveni su u stavu da je inflacija već „pojela“ prethodno januarsko povećanje.
Socijalno-ekonomski savet prihvatio je zajedničku inicijativu dva reprezentativna sindikata – Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“ i Saveza samostalnih sindikata Srbije za početak rada na analizama i pregovorima. S druge strane, Unija poslodavaca Srbije još nije zauzela zvaničan stav, ali će svakako učestvovati u razgovorima, piše Kurir.
Poslednji put najniža garantovana zarada povećana je 1. januara 2023. godine i sada je radni sat za najjednostavniji posao 230 dinara, ali se u zavisnosti od broja dana u mesecu tokom ove godine ona kreće od 36.800 u aprilu, do 42.320 dinara u maju.
Izvršni odbor „Nezavisnosti“ pre početka pregovora trebalo bi da usvoji svoju pregovaračku poziciju koja će poći od stava da najniži garantovani iznos na mesečnom nivou ne može biti niži od vrednosti minimalne potrošačke korpe.
„Značajne su promene na polju egzistencijalnih i socijalnih potreba zaposlenog i njegove porodice izražene kroz iznos ove korpe, kretanja stope zaposlenosti na tržištu rada, stope rasta bruto domaćeg proizvoda, kretanja potrošačkih cena, produktivnosti i prosečne zarade… dovoljan razlog da se pitanje novog iznosa minimalne cene rada što pre stavi na dnevni red“, kažu u ovom sindikatu.
Sve ovo, po njima, predstavlja i potvrdu argumentovanog stava „Nezavisnosti“ da je bilo nedovoljno povećanje minimalca za 14,3 odsto kako je u septembru prošle godine odlučila Vlada Srbije.
Zoran Mihajlović iz Saveza samostalnih sindikata naglasio je da Zakon o radu u principu predviđa da najniža garantovana zarada može da se menja i dva puta godišnje kada su poremećaji na tržištu veći, a to se upravo događa.
„Inflacija je trenutno viša od 16 odsto, a dodatni teret za kućni budžet radnika izazvaće i nedavno poskupljenje struje i gasa“, rekao je Mihajlović za Kurir.
Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije navodi da će njihovo udruženje razmotriti zahteve sindikata, ali će sa iznosom izaći tek kada naprave anketu među svojim članovima.
„Moramo da sačekamo i stav Ministarstva finansija, kao i Vladu koja je najveći poslodavac u zemlji. Posle toga ćemo krenuti u pregovore“, ocenio je Atanacković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ovaj Atanackovic ne bi ni žvaku poklonio radniku, a kamo li da poveća minimalac. Uvek kada se krene u pregovore o povećanju minimalca, javi se pomenuti gospodin sa kuknjavom da privatni sektor ne moze da izdrzi povećanje minimalca.
A za to vreme gazde sve bogatije, radnici sve siromašniji.
Preduzetnici džipove voze, kukuju se stanovi, kuće, lokali….a radnici im preživljavaju.
Nismo više u doba pre 2 svetskog rata, kada su neuki seljaci radili za razne industrijalce kako bi dobili malo hleba, ali neće više biti toga!
A inflacija na koliko ide?
Samo vi dizite dok privatni sektor nepocne da se zatvara sa silnim nametima pa radnici na biro a inflacija jos u nebesa pa ko prezivi pricace. Valjda ce nas onda sve zaposliti u drzavni sektor
Minimalac ce biti 52,200 din.