Posle nekoliko decenija, opština Lebane sa 22.000 stanovnika, dobila je danas knjižaru sa 8.000 naslova, koju je otvorio ministar kulture i informisanja u Vladi Srbije Vladan Vukosavljević.
Knjižara „Delfi Lagune“ vlasnika Dejana Papića je otvorena u sklopu akcije Ministarstva „Knjižara u svakom gradu“.
„Lebane i svi drugi gradovi zaslužuju da imaju dobar kulturni život i da građani i omladina imaju čemu da se posvete i u čemu da uživaju u svoje slobodno vreme“, kazao je Vukosavljević.
On se založio za decentralizaciju kulturne politike.
„Glavni gradovi jesu, zapravo, nosioci kulturnog života, ali mi vas uverevamo, i ja se nadam da ćemo u tome uspeti – da svaki grad u Srbiji diše dahom i duhom kulture“, istakao je ministar, uz ocenu da je kutlura temelj budućnosti Srbije.
Dejan Papić je rekao da je knjižara u Lebanu 40. po redu koju otvara ova kuća, ali prva otvorena uz pomoć Ministartsav kulture.
„Laguna nije samo ovde da bi izlagala knjige, već da bi dovodila pisce, organizovala programe i kulturne akcije“, istako je Papić, dodavši da se ovom knjižarom ne bi postideli ni Pariz, London, ni Beograd.
U Lebanu, jednoj od najsiromašnijoj varoši na jugu Srbije, ovakvi i slični događaju su retkost, pa se danas okupio veliki broj Lebančana i lebanskih učenika, koji su pevali i igrali.
Svečanosti su prisustvovali i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanoivć i predsednik opštine Medveđa Nebojša Arsić, kao i pesnici Ljubivoje Ršumović i Uroš Petrović. Oni su recitovali svoje stihove i deci poručili da je knjiga osnov znanja i uspeha u radu i životu.
„Ko je od malena čitao knjige, za trećinu je imao veća postignuća u svom radu i životu“, poručio je Petrović, a Ršumović je bio mišljenja da knjiga, stara 2.500 godina, ne sme da izgubi bitku sa kompjuterom.
Goste je pozdravio i predsednik opštine Lebana Zoran Ilić ocenjujući da je to početak „jednog novog razdoblja u ukupnom životu Lebana“.
Iz „Lagune“ je rečeno Jugmedia da će vremenom doći do uvećanja knjižnog fonda, prema ukusu samih Lebančana.
Inače, ministar Vukosavljević je danas kupio i poklonio desetak knjiga deci iz pevačke grupe „Mika“, koja su nosila majice sa napisom „Negujmo srpski jezik“, a čijom pesmom je tokom svečanog otvaranja bio oduševljen. Deca su sama birala knjige.
U knjižari, koja radi od 2. marta sa radnim vremenom od 9 do 21 čas, su posao dobile tri Lebančanke. Kažu da su prezadovoljne uslovima rada i odnosom Lebančana prema knjizi.
“Najviše se kupuju knjige za decu i sada pred 8. mart ljubavni romani na akciji”, objašnjava Žaklina Zdravković iz Lebana
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Limuzine, ministar, škola skratila časove, funkcioneri, zaposleni iz lokalnih ustanova… Kolko bre košta otvaranje privatne knjižare
Sramota. napreDNO
A i knjižara radi već nekoliko dana.
Privatna knjizara, a drzavni djuveci, Jedino kao dobro namolili Meska da dodje u Lebane. A samo dan ranije sedinca SO Lebane i program razoja poljoprivrede, Najveca LAKARDIJA u istoriji Lebana, najveca kradja u istoriji svih mogucih kradja. Covek pokrao tekst sa neta o razvoju poljoprivrede, ali posto mu je znanje bas nikakvo, neume ni da krade, u materijalu pise Program razvoja opstine KOSJERIC. E svi bas oko AV imaju takvo znanje. Zato AV vice „Tisina tamo“. Dozlogrdilo mu da slusa gluposti. Dosta mu je sto on sam lupa gluposti.
Skole nisu skrastile casove, Lebane nikada dosada nije imalo knjizaru, samo kafane i kockarnice pa nije ni cudo sto mnogima smeta knjizara. A to da li je privatna ili drzavna, e to bas nikakvu vaznost nema za onoga ko ceni knjigu i ko se s njom druzi. I ostavite se politike kada je rec o kulturi
NItra za predsednika lebana