Ministarka državne uprave i lokalne samouprava Snežana Paunović boravila je juče u Leskovcu, gde je u sedištu Jablaničkog upravnog okruga održala sastanak sa predstavnicima tog okruga, među njima i Grada Leskovca, sa kojima je razgovarala o ovdašnjim problemima. Tema kojoj su ministarka i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović posvetili najviše pažnje jesu lični dohoci upošljenika dečijih vrtića, pa se u tom kontekstu govorilo o potencijalnim izmenama Zakona o državnim službenicima i Zakona o platama državnih službenika i nameštenika – što bi moglo da bude i motivišuće da se mladi nakon studija vrate u svoja matična mesta.
„Obradovala nas je informacija da će ministarka dati sve od sebe da dođe do novih zakona po kojima će ti dohoci preći na Ministarstvo prosvete, da oni taj deo finansiraju. Vi znate da 95 odsto budžeta Ministarstva prosvete odlazi baš na plate prosvetnih radnika kao stubova našeg društva. To je novina na kojoj možemo da se zahvalimo“, izjavio je gradonačelnik nakon sastanka.
Da se na unapređenju uslova za građane radi svakodnevno pokazuje činjenica da je radni sastanak bio u nedelju, a prema rečima Paunovićeve, održan je sa velikom potrebom.
„Suština jeste u tome da imamo ozbiljan deficit stručnog kadra – pre svega zato što su lični dohoci u jedinicama lokalnih samouprava mali i nisu baš motivišući za mlade. Sa druge strane, rigorozni su i uslovi po kojima upošljavamo ljude, pa ćemo probati da izmenimo Zakon o državnim službenicima, zaposlenima u jedinicama lokalnih samouprava, ali i Zakon o platama, kao i da liberalizujemo uslove, da preciznije definišemo prava i obaveze i da na osnovu toga stvorimo pozitivnu klimu koja će mlade sa fakultetima možda vratiti u matična mesta da tu zasnuju porodicu“, objasnila je ona.
Kako je dodala, takav potez bi ostavio prostora lokalnim samoupravama da investicioni potencijal iskoriste na rešavanje drugih specifičnih problema.
„Objektivno jeste veliki trošak lokalnih samouprava za plate zaposlenih u predškolskim ustanovama. Na nama je da probamo da obavimo razgovore, da obavezu oko toga preuzme resorno ministarstvo, a da obaveza lokalnih samouprava ostane održavanje i da budu što kvalitetniji uslovi. Jedan takav potez bi olakšao funkcionisanje i unapredio kvalitet u samim predškolskim ustanovama“.
Drugim izazovima sa kojima se suočavaju lokalne samouprave pristupiće se kada ministarka bude obavljala razgovore parcijalno, kao što je i obećala, u narednih 100 dana.
Ispred naše lokalne samouprave sastanku su, osim gradonačelnika, prisustvovali i njegova zamenica Lidija Dimitrijević, načelnik Gradske uprave Miloš Cvetanović i predsednik Skupštine grada Leskovca Aleksandar Đurović.
Sve zajedno ugostio ih je načelnik Jablaničkog upravnog okruga Miloš Ćirić.
Tekst i foto: Gradski sajt grada Leskovca
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kada ne bude važilo pravilo da za sve u gradu treba SNS članska karta možda se neko i vrati, do tada samo će se pakovati koferi. Menjajte nepisana pravila, a ne zakone.
OVA MINISTARKA DA PITA KRKOBABICA KAKO SE ,,EKONOMSKI RAZVIJA SELO,, ALI I KAKO SE CELA PORODICA GURA U FOTELJE.A GRADONACELNIKA DA PITA ZASTO SELJAK DA ODE DO DOKTORA,PO LEKOVE,DO PIJACE,U MARKET MORA DA PLATI REGISTROVANIM PREVOZNICIMA BAR 500 DINARA,A TO NA MESECNOM NIVOU IZNOSI BAR 3000 DIN.ZA TOLIKO SU USKRACENI BUDZETI LJUDI U SELU U ODNOSU GRADSKOG STANOVNISTVA.
I za fisklane račune su uskraćeni. Dinar državi,građanima, za infrastrukturu ne investiraju, ni u porez za škole, vrtiće, radna mesta, puteve, lekare.Sve strpaju seljaci u svoje džepove, pa odna kukaju. A oteše radna mesta po gradu, beže na bolovanja, izleržavaju se da odmore od motiku.
I sa seljacima je ko sa građanima, ko koliko radi, toliko ima od sela i njive. A to daim je teško na selu, pa nek sednu za klavir da odsviraju nešto lako, jer oni učenje ne priznaju, kniga je laka. Kad je laka, što nemaju diplome? Nego svako kuka na selo, al ne poklanja zemlju.
KU KU LE LE TI SI POBRKAO LONCICE ILI SI PREDOZIRAN.SELJAK IMA PRAVO KO I GOSPODA DA ODE DOKTORU,PO LEKOVE,U MARKET,DA PLATI RACUNE I AKO ZA SVE ODLASKE U GRAD PLATI PO 500 DINARA ZA TOLIKO MU JE USKRACEN KUCNI BUDZET U ODNOSU NA ZITELJE GRADA.
Ima, ima pravo, al ne izdaje fiskalni ko svi ostali u grad, od plate mu se ne odbija deo za porez za plate doktorima, izgradnju bolnica, domova zdravlja kao što se odbija u gradu zaposlenima. Veze ti nemaš. Seljak dinar ne daje za državu i sugrađane, ima pristup svim uslugama koje ne finansira kao građani, njegova zarada je nepoznata , ali od države dobija subvencije, pijačnu infrastrukturu.
U pravu je ministarka-svi da se vrate odakle su došli.Tačka.
Eto ona će da se vrati u rodni Peć,napustiće Dedinje.Bravo.
„Suština jeste u tome da imamo ozbiljan deficit stručnog kadra – pre svega zato što su lični dohoci u jedinicama lokalnih samouprava mali i nisu baš motivišući za mlade. Sa druge strane, rigorozni su i uslovi po kojima upošljavamo ljude, pa ćemo probati da izmenimo Zakon…“
Deficit stručnog kadra imate jer niste vodili kadrovsku politiku i niste planirali. Bavili ste se glasovima i foteljama a ne strukom. Na sve to uveli ste i zabranu zapošljavanja za našu decu a zapošljavali vašu. Rigorozni uslovi za zapošljavanje vaše dece nisu bili, naprotiv primali su se sa kupljenim diplomama, nez stručnog znanja i opšte kulture kao i oni koji nisi uspunjavali sistematizacijom definisane kriterijume (primer Odeljenje za komunalno stambene poslove, saobraćaj i infrastrukturu).
P.S. Vi ni Zakone ne umete da pišete a i ni mladi vam se vratiti neće!
Dok je prijemni kod Meska niko normalan neće ostati u Leskovcu.
Dal je moguće da ovaj levo deblji od Meska?! Ja sam mislio da je to nemoguće ALI…mlad čovek, napredan. Istraje u borbi za bolji život.
Jos jedan ministar bez skole, sa kosova …
Lepo je što ministarka posećuje naš kraj, molimo je da devastiranom području Grdelice koja je do 1963. bila opština i zapošljavala oko 3000 radnika i imala oko 15000 stanovnika pod HiTNO VRATI STATUS OPŠTINE kako bi mogla da ima sopstvene prihode omladina ovog kraja, kako bi mogla kao opština da dovede firme u kojima će zaposliti mlade i zaustavi katastrofalno iseljavanje mladih i negativan priraštaj, jer je to baš u njenoj ingerenciji. Uporedite Grdelicu i Vlasotince sedamdesetih i sada, gde je Grdelica a gde Vlasotince danas. Setimo se opština Medveđa, Lebane, Crna Trava, Bosilegrad itd . od kojih Grdelica i danas kao mesna zajednica ima tri puta više stanovnika od svake od njih a ovakvim statusom je osuđena na totalno uništenje. MOLIMO MINISTARKU da napravi sastanak sa ljudima u Grdelici i zajedno sa ljudima koji su puno puta podnosili zahteve, sakupljali potpise i pokretali inicijativu POKRENE POSTUPAK ZA VRAĆANJE STATUSA OPPTINE i SPASI OMLADINU OVOG KRAJA i na taj način im najbolje pomogne!
MA SVAKO SELO DA BUDE POSEBNA OPSTINA PA KOM OPANCI KOM OBOJCI!
Sad kad nagrnu ovi iz Gane i Albanije , pobecice i ovo malo sto je ostalo u Srbiji.