VLASOTINCE – Zaštitna cena paradajza nije opcija koja se trenutno razmatra, ali u nekom budućem periodu možemo da govorimo o tome , poručila je ministarka poljoprivrede i zažtite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević Bošković, obilazaći povrtare u Stajkovcu.
„Zaštitna mera se uvodi u onim slučajevima kada je cena proizvoda na tržištu niža od cene koštanja ili ako je tek 10-ak posto viša od nje. Da bismo uveli takve mere, moramo da utvrdimo cenu koštanja proizvodnje paradajza po hektaru, prodajnu cenu i da onda vidimo kakva je kalkulacija. Mislim da je ostatatk veći od 10% „, rekla je Bogosavljević – Bošković.
Ona je naglasila da su povrtari u Stajkovcu izvanredni proizvođači koji su ovladali tehnologijom proizvodnje, imaju visoke prinose, koriste subvencije države, a jedino što od nje očekuju je da pomogne u rešavanju problema elektrifikacije polja.
„Oni su spremni da deo sredstava izdvoje za elektrifikaciju polja. Ja sam ponudila da naši stručnjaci i ovdašnji domaćini definišu šta je potrebno uraditi i da napravimo računicu. Imamo delove u Srbiji gde je elektrifikacija završena, a povrtari nisu zadovoljni jer je cena struje vrlo visoka, s obzirom na to da se naplaćuje kao industrijska„, dodala je ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Lokalna samouprava je u saradnji sa povrtarima pokrenula pitanje elektrifikacije polja u februaru ove godine.
„Mi smo u budžetu predvideli određena sredstva da im možemo pomoći, bar za kupovinu transformatora. Sada razgovaramo sa ministarstvom da se ti transformatori računaju kao oprema za proizvodnju i da onda dobiju subvenciju od 40%, što bi opština finansirala , tako da svi budu zadovoljni„, rekao je predsednik opštine Vlasotince Zoran Todorović.
Povrtar Bojan Mitrović proizvodi oko 100 tona paradajza po hektaru, izvozi u Rusiju, ali nije, kaže, zadovoljan saradnjom.
„Kad imamo najviše robe, oni uvek stanu, cena padne i damo robu jeftinije. Zaštitna cena bi nam odgovarala„, dodaje Mitrović, a podržali su ga prisutni proizvođači.
Što se kvaliteta proizvoda tiče, nadležne službe ga stalno kontrolišu, kažu povrtari i ističu da ni jedan paradajz, ako ne odgovara standardima, ne sme da se nađe u pošiljci jer onda kupac vrati čitavu pošiljku.
Srbija je prošle godine proizvela oko 146 000 tona paradajza, ove godine očekuje se najmanje 170 000 tona, odnosno povećanje proizvodnje od bar 20%, kažu u resornom ministarstvu.
(Kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Pa naravno, iz Leskovca samo vesti o paradajzu, gradonačelniku i divljim deponijama….Ovo važi sa sve medijske kuce, kao i za RTS, koji uporno iz Leskovca izveštava samo o poljoprivredi, seljacima i gradonačelniku posebno. Da nije došla ministarka, ne bi znali kako se proizvodi i prodaje paradajz!
ne zna ni ona samo se pravi…
Ova ministarka kao da je pala s Marsa. Skuplja jeftine političke poene kada je kritična situacija prošla u vezi cene paradajza. Ministarka, nama treba jedan prijemno-distributvni centar za tržišne viškove dok se cena na tržištu ne stabilizuje. Napravite jedan takav centar i rešiće te problem za sve voćarske i povrtarske kulture.
„Ministarke,u Srbiji je POTREBNO planiranje poljoprivredne
proizvodnje i garantovane zaštitne cene za sve proizvode,
a vi ste se uhvatili samo za paradajs,i proizvodnja gotovih proizvoda.To treba da radi vaše ministarstvo.Vi to ne radite,niti imate stručne službe koje to treba da rade,a radna mesta su popunjena sa onima koji traže:“LEŽI HLEBU DA TE JEDEM“ !
Ima li neka žena,koja ima samo jedno prezime da bi bila ministarka.Sa dva prezimena me asociraju na jednu zadnjicu za na dve stolice.Ne volim da vidim ni šljivu dvojanku.Od dosadašnjih dvojankinih ministarki Srbija je imala samo štete a nikakvih koristi.Novčana sredstva i muku naroda spaljujete u furune.Zbog ovakvih političara narod nam polude!
Predsednici se.menjaju objavljivaci vesti koje stignu na mail ostaju isti za iste smesne pare kupljeni