Upravo kao i u svim prethodnim istorijskim epizodama koju su režirali oni koji su spaljivali i zabranjivali knjige, činjenica je da niti će Kosovo postati država nasiljem, krađom teritorije i progonom Srba, niti se kulturna baština može stvoriti uzurpacijom tuđe kulture“, reakcija je Ministarstva kulture Srbije na, kako su naveli, „otimanje gradske biblioteke u Severnoj Mitrovici“.
Nakon nove serije zatvaranja srpskih institucija na Severu, u sredu je plombiran i objekat u kojem je bila Gradska biblioteka „Vuk Karadžić“, piše KoSSev.
Objekat je preuzela kosovska agencija za privatizaciju, što potvrđuje i nalepnica ove agencije preko zaključanih vrata.
Direktor biblioteke Nikola Elezović izjavio je za KoSSev da je u objektu ostao fond od oko 40.000 knjiga, koje će ustanova uskoro preuzeti.
Pored knjiga, u objektu koji je sada u nadležnosti kosovske Agencije za privatizaciju ostala je i arhiva, kao i podaci o čitaocima.
Ministarstvo kulture: Pokušaj kulturnog genocida nad Srbima
Iako je biblioteka zatvorena još u sredu, reakcija iz Beograda usledila je tek juče, nakon što je o plombiranju objekta izvestio KoSSev.
Sinoć se oglasilo Ministarstvo kulture Srbije, sa „oštrom osudom“.
„Ministarstvo kulture najoštrije osuđuje varvarski akt otimanja Gradske biblioteke ‘Vuk Karadžić’ u Severnoj Mitrovici i nastavak uzurpiranja srpske baštine preotimanjem srpskih ustanova u cilju zatiranja srpskog identiteta na ovom delu teritorije Republike Srbije“, naveli su
Posebno, kako navode, zabrinjava što se, nakon uništavanja, paljenja i skrnavljenja pravoslavnih crkava, manastira i grobalja, pokušaj „kulturnog genocida nad Srbima odvija u sklopu fabrikacije lažnih institucija nepostojeće države Kosovo“.
Iz ovog Ministarstva poručuju da su Nemci bombardovanje Beograda započeli upravo razaranjem biblioteke Srbije:
„Upravo kao što i fabrikovanje ‘kosovske nacije’ podrazumeva razaranje vekovnih spomenika kulture i pokušaj otimanja ustanova kulture, kao svedočanstava i čuvara istine o istoriji Kosova i Metohije“.
Poručuju da Kosovo „neće postati država nasiljem“, ali i da se kulturna baština ne može stvoriti „uzurpacijom tuđe kulture“.
„Upravo kao i u svim prethodnim istorijskim epizodama koju su režirali oni koji su spaljivali i zabranjivali knjige, činjenica je da niti će Kosovo postati država nasiljem, krađom teritorije i progonom Srba, niti se kulturna baština može stvoriti uzurpacijom tuđe kulture“.
Poručuju da kultura predstavlja temelj nacije i državnosti samo kroz vekove posvećenog autentičnog stvaralašva, te da će nastaviti da, kako kažu, posvećeno štite kulturno nasleđe i omoguće rad ustanova kulture.
Biblioteka bila i u Multimedijalnom centru
Biblioteka se već godinama nalazila u Ulici Oslobođenja, a kada je 2022, otvoren Multimedijalni centar, deo ustanove je prebačen u tu instituciju.
Na Vidovdan 2022, Petar Petković svečano je otvorio zgradu na uzvišici grada, a par meseci kasnije i tadašnja premijerka Srbije Ana Brnabić – Multimedialni centar, uz predviđene kulturne ustanove: gradsku biblioteku, muzej i kulturni centar. No, već krajem 2024., odnosno, početka 2025, i ove su se ustanove u pompezno otvorenom objektu diskretno ugasile.
U toku je najnoviji talas preuzimanja objekata u kojima su do sada funkcionisale institucije Republike Srbije – retke koje još uvek nisu zatvorene na Severu.
Zaključno sa Gradskom bibliotekom, za manje od nedelju dana zatvoreno je osam objekata u kojima je bilo smešteno najmanje 11 službi.
Od 2012. godine do danas, prema dostupnim podacima, zatvorene su najmanje 73 službe Republike Srbije u većinski srpskim sredinama na Kosovu.
Paralelno s tim, Kosovska policija je na prelazima počela da izdaje usmena upozorenja građanima da će uskoro lične karte izdavane u Srbiji za gradove na Kosovu biti smatrane nevažećim dokumentima.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!