Tokom protekle nedelje, kao odgovor na stravična nasilja koja su pogodila našu državu, kao odgovorni članovi društvene zajednice sa željom da nam se ovakve strahote nikada više ne ponove, koalicija Niš moj grad organizovala je serijal tribina na teme mentalnog zdravlja mladih. Veliki broj roditelja i mladih je uzelo učešće na tribini koju je vodila Ljiljana Tošić Radovanović, psiholog i psihoterapeut. Zaključke sa tribina podnosimo u obliku odborničkih inicijativa, kao predlog mera u cilju unapređenja mentalnog zdravlja mladih, izjavio je Miodrag Stanković, odbornik u Skupštini Grada Niša.
Predlažemo:
1.Uvođenje edukativnih emisija na lokalnim medijima iz oblasti mentalnog zdravlja. .
2.Da na zvaničnom sajtu grada bude postavljena stranica koja će pored informacija o tome gde su dostupne usluge, stajati i potrebne pomoći iz ove oblasti.
3.Oformiti poseban zvanični sajt grada na kome će se naći saveti eminentnih stručnjaka za pomoć u očuvanju mentalnog zdravlja građana, kao i njihove bezbednosti.
4.Obezbediti dostupnost za sve mlade ljude ka sadržajima iz oblasti sporta, kulture i umetnosti, tako što će se iz gradskog budžeta finansirati usluge, a za korisnike biti besplatne.
5.Odštampati materijal sa informacijama o dostupnim uslugama u oblasti socijalne zaštite i zaštite mentalnog zdravlja u lokalnoj zajednici i podeliti svim građanima.
6.Otvoriti Savetovalište za adolescente, kako bi se pomoglo ovoj najranjivijoj kategoriji, i smestiti ga vaninstitucionalno, sa slobodnim pristupom svima.
7.Umesto bilborda sa reklamnim i političkim sadržajima na bilbordima promovisati najveće zasluge mladih ljudi iz Niša i okoline iz oblasti nauke, umetnosti, sporta i humanitarnog rada.
„Potrebno je mnogo vise edukativnih sadržaja na lokalnim medijima, koji bi pomogli kvalitetnom roditeljstvu, jer jedino se za ovu najvažniju životnu ulogu nigde ne obrazujemo.
Moramo stvoriti uslove kako bi svako bio uključen, aktivan član društvene zajednice, da svako dete oseti uspeh u školi i zadovoljstvo što je deo te sredine. Kompleksnost uloga koje imaju škola i društvena zajednica daje priliku da kroz obezbedjivanje brojnih aktivnosti u oblasti sporta, kulture, umetnosti, koje bi bile dostupne svima, besplatne za sve, promovišemo pozitivne vrednosti. Lokalnim strategijama treba obezbediti volonterizam kod mladih, događaje koji njih zanimaju i uključuju. Deo promocije pozitivnih vrednosti je i javno isticanje najuspešnijih postignuća dece“, istakao je Stanković.
„Jasna je nužnost virtualnog sveta u životu mladih, ali i značaj kontrole i usmeravanja ka izboru sadržaja na internetu. Poseban akcenat bi trebalo staviti na rasvetljavanju digitalnog nasilja, stvaranju nove zavisnosti koja je sve prisutnija među mladima, kod nas. Baviti se mladima nije lak posao, ali je ujedno i najvažniji za svako društvo.
Mi moramo hitno da reagujemo i definišemo pravila, jer ćemo jedino na taj način preduprediti loše stvari, koje se dešavaju i koje se mogu dešavati“, zaključio je Stanković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!