Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova je za sedamnaest godina rada uspela da reši preko dvadeset hiljada predmeta, a to praktično znači da je rešavano oko 1000 postupaka godišnje. Individualni radni sporovi rešavani su putem arbitraže donošenjem arbitražnog rešenja koje ima istu težinu kao i sudska presuda, a kolektivni metodom mirenja koja daje za rezultat sporazumno rešenje spora“, istakao je Ivica Lazović, direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova danas u Veću Saveza samostalnih sindikata grada Vranja gde je održana interaktivna radionica za mirno rešavanje radnih sporova.
Individualni radnim sporovi su se, prema njegovim rečima, najčešće vodili pred agencijom zbog nepoštovanja prava iz ugovora o radu, ali i zbog zlostavljanja na radu .
„Ovakvi i slični sporovi se uz pomoć naše agencije rešavaju besplatno i u veoma kratkom roku. Rešavanjem radnih sporova na ovaj način i sudovi su postali rasterećeniji“, rekao je dr Lazović i dodao da su sudski sporovi skupi i da na kraju jedan radni spor pred sudom, za neki iznos od 10.000 dinara sa sudskim troškovima, pređe cifru od 100.000 dinara . Kada se spor vodi uz pomoć agencije sve je besplatno i traje svega tridesetak dana za razliku od sudskih koji se protegnu i na pet godina.
Govoreći o prednostima mirnog rešavanja kolektivnih radnih sporova uz pomoć Republičke agencije, profesor Živko Kulić, miritelj, je rekao da je najveća prednost što se veoma brzo uspostavlja proces rada i završava štrajk u najkraće moguće vreme.
„Pre skoro šest godina mnogo je bilo štrajkova u školama i ustanovama socijalne zaštite i to je rešeno uz pomoć miritelja iz agencije. Najveći nedostak je što mnogo malo ljudi zna o radu ove agencije“, rekao je profesor Kulić .
On je takođe istakao da se zavađene strane kada dođe do sporova u javnom sektoru češće obraćaju agenciji za arbitražu nego kada dođe do spora u privatnom. Inače sindikakti su, po njemu, jači u javnom sektoru i sve to doprinosi da se bolji rezultati ostvaruju, odnosno zaključe kolektivni ugovori.
“Kolektivni ugovor je najpouzdaniji čuvar socijalnog mira i tamo gde imamo dobre kolektivne ugovore koji su na snazi i koji se dosledno primenjuju tu nema štrajkova. A gde ih nema ima štrajkova“, rekao je profesor Kulić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!