Postoji veliki deficit radne snage u zanimanjima koja nisu „popularna“ među omladinom, a donose velike zarade, zaključak je stručnjaka koji se bave stanjem na tržištu rada u Srbiji. Miloš Turinski sa sajta „Infostud“ ističe da postoji deficit zanatskih zanimanja koje mogu doneti stabilan posao i veliku zaradu. Međutim, da bi se do nje došlo potrebno je veliko iskustvo.
„Naravno da je potreban neki period obuke, prilagođavanja i učenja da biste naučili taj zanat i mogli da ga naplaćujete kako treba“, rekao je Turinski, piše Blic Biznis.
On navodi da su majstori danas traženiji nego ikad.
„Tražena su sva zanatska zanimanja za koja je potrebno neko srednjoškolsko obrazovanje. Sa druge strane, za neka od tih zanimanja je potrebno i da budete šegrti kod nekoga. To su automehaničari, vodoinstalateri, građevinski radnici, ugostitelji. Imali smo pekare i buregdžije, za njih je dovoljno da polaznici dođu i budu šegrti oko godinu dana i tako ispeku zanat. Ali je problem što nemamo dovoljno zainteresovane dece za to“, kaže Turinski.
Kako ističe, mladima je „blam“ da se bave zanimanjima koja nisu dovoljno „fensi“.
„Mislim da je plata ta koja može da ih motiviše. Kod varioca je jako specifična situacija, imama mnoštvo oglasa gde radite kod poslodavca na određeno ili neodređeno, međutim, mnoštvo oglasa se odnosi na projekte. Tu radite tri ili četiri meseca, pa ima pauza. Kod nas je najviša plata nuđena 4.000 evra, a prema natpisima iz medija od pre dve godine, za izgradnju Južnog toka, plata je išla do 7.000 evra“, kazao je Turinski za TV „Prvu“.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ne prebacujte krivicu na mlade. Trenutno stanje je posledica ponašanja poslodavaca u proteklih 20 godina. Njihova rečenica je bila “ ako ti nećeš ima ko hoće“ i na taj način su ucenjivali ljude. Sad kad je većina kvalitetnih majstora otišlo preko granice oni ponovo krivicu svaljuju na nekog drugog. I u svim drugim oblastima će kvalitetni radnici otići jer je ponašanje poslodavaca skandalozno. Najgore je što država i dalje ne štiti radnike. Kod nas na jugu je naročito loša situacija.
Bice i “ blam “ i “ fensi “ kad od poslova jedino ostane poljoprivreda radi prezivljavanja i to bez mehanizacije, nego onako kao pre stotinak godina, jer ekonomije biti nece.
Iskreno, mlade je „blam“ da rade poslove koji su loše plaćeni, a vi kako ‘oćete.