Mlade merkaju mlađe mladoženje

NIŠ – Odsek za građanska stanja u Nišu, prema podacima za prošlu godinu, beleži novi trend prema kome brak sklapaju sve mlađi supružnici, a supruga je sve češće starija od svog izabranika.

Zamenik matičara Vesna Ðikić je kazala da su sve češći brakovi onih rođenih 1988. godine i mlađih, a supruga je starija godinu, pa čak i do tri godine od svoje „jače polovine“.

Prošle godine bilo je 1.491 venčanje, dok je 2012. godine broj upisa iznosio 1.383, napominje Ðikićeva.

Što se tiče imena dece, sa početkom priče o obeležavanju 17 vekova Milanskog edikta, češće se pojavljuje ime Konstantin, pa je tako prošle godine koja je proglašena godinom edikta, upisano 17 Konstantina, 2012. godine 13 parova je došlo sa takvim zahtevom, a 2010. godine Konstantin je bio najpoželjnije ima sa 19 upisa.

„Najčešća muška imena su još Maksim, Andrija, Andrej, Kosta, Luka, Strahinja, Sava. Imena se daju sve više prema verskim slavama ili svecima, na primer Nikola,“ navodi Ðikićeva.

Najčešća ženska imena su Lana, Lena, Lenka, Una, Mia, Tea, Ana, Mina, Neda, Nika, Kalina.

U modi su kratka imena, a sve češće se sada javljaju i imena iz ranijih vremena kao što su Mitra, Vera ili Mirjana, napominju u matičnoj službi gde su još zamenici matičara Zorica Popić i Slobodan Dimitrijević.

U matičnoj knjizi upisano je i ime Roman, njegova majka je Ruskinja a otac Srbin, navodi Ðikićeva i ukazuje na još jedan slučaj u kome su roditelji došli sa zahtevom da se njihovo dete zove Nedelja.

Ðikićeva objašnjava da je reč o paru koji dugo nije imao dece i da je taj njihov zahtev usvojen.

U matičnoj službi su upisali još ime Zvezdana sa kojim se nisu sretali poslednjih godina.

Prošle godine je upisano 3.830 dece na području matične službe grada, ali taj broj podrazumeva i naknadni upis dece iz bivših jugoslovenskih republika i inostranstva.

Rekordni upis zabeležen je 2010. godine kada je bilo 4.966 upisa, ali to ne znači da je bilo toliko novorođene dece, već da je bilo većeg broja naknadnih upisa kojih je od tada, kako ukazuju u matičnoj službi, sve manje i manje.

Naknadni upis iz bivših jugoslovenskih republika i inostranstva prijavljuje se prema mestu prebivališta, pa se u zavisnosti od toga taj upis obavlja u mesnim kancelarijama na seoskom području.

(Kraj)TANJUG/ena

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
spoj iskustva i mladosti
13.01.2014. 10:34

,,Čak i tri godine mlađe?“ Pa šta je to? Ništa! Bez desetke razlike u godinama, ne računa se. Bravo, dame, samo napred, pa nisu oni Bogom dani da ko starci šetaju devojčice. Pokažite im!Samo napred..