Mladi gimnazijalci Vlasotinca i njihov Univerzum knjiga

Među podržanim projektima na konkursu „Šta nam teško“u okviru poziva „Nacionalni program volontiranja – Mladi su zakon 2024“ je još jedan projekat tima Mladi gimnazijalci Vlasotinca pod nazivom Univerzum knjiga. Članovi tima su Marko Šušulić, Marijana Nikolić, Snežana Stamenković, Vladimir Stamenković, Nikola Todorović, Darko Đorđević i Teodora Ilić. Mentorsku podršku pružila im je i ovoga puta prof. Biljana Pipović, ali i bivši Mladi gimnazijalac Aleksandar Živković.

Konkurs „Šta nam teško“ sprovode Mladi istraživači Srbije u partnerstvu sa Pokretom gorana Vojvodine iz Sremskih Karlovaca, CeGraD-om iz Obrenovca, TIM42 iz Leskovca i GM Optimist iz Gornjeg Milanovca, uz podršku Ministarstva turizma i omladine Republike Srbije.

Tim Mladi gimnazijalci je oformljen prošle školske godine kada je tadašnjim maturantima odobren projekat ,,Digitalno i kritički – sa gimnazijalcima“, koji je na proslavi Međunarodnog dana volontera u Beogradu proglašen za jedan od najboljih volonterskih projekata u Srbiji.

Projekat ,,Digitalno i kritički – sa gimnazijalcima“ Mladi gimnazijalci započeli su radionicama sa predškolskim grupama PU ,,Milka Dimanić“ i tako učestvovali u obeležavanju Dečije nedelje. Zatim su usledile radionice sa mlađim razredima osnovnih škola u Vlasotincu, kao i starijim sugrađanima, članovima Društva penzionera. Iste godine, tim Mladi gimnazijalci (u sastavu: Aleksandar Živković, Katarina Dimitrijević, Katarina Lepojević, Anđela Nikolić i Jelena Milošević) pripremio je i realizovao dve interaktivne radionice za učenike i učenice osmog razreda osnovnih škola „Siniša Janić” i „8. oktobar”.

Radionice su održane u okviru promocije Gimnazije „Stevan Jakovljević”, a finansirane su sredstvima koje je obezbedila Fondacija Ana i Vlade Divac.

Vođeni idejom da čitanje nije samo način da se proširi znanje, već i put ka razvoju mašte, kritičkog mišljenja i empatije, Mladi gimnazijalci Vlasotinca odlučili su da pokrenu projekatUniverzum knjiga. Ovaj projekat ima za cilj da tinejdžerima, ali i svim građanima, pruži priliku da kroz knjige istraže različite svetove, ideje i perspektive. U vremenu kada digitalni sadržaji dominiraju, tim je prepoznao važnost vraćanja knjizi kao neprocenjivom izvoru učenja i inspiracije. Svoje iskustvo i znanje u vezi pisanja i realizacije projekata Aleksandar, iako sada već student, nesebično je preneo na nove članove tima i uspeh nije izostao.

Projektom su obezbeđena sredstva za dva ormarića i četrdesetak knjiga, koji čine osnovu otvorene biblioteke postavljene na dve ključne lokacije: u holu Gimnazije „Stevan Jakovljević” i u Kulturnom centru Vlasotince. Ova biblioteka predstavlja poklon
gimnazijalaca gradu i zahvaljujući podršci direktorke Kulturnog centra, postala je deo kulturnog blaga ovog mesta.

Otvorena biblioteka funkcioniše po principu slobodnog pristupa – svako može uzeti knjigu, pročitati je i vratiti, bez potrebe za članskom kartom. Ako neka knjiga ostavi poseban utisak, čitaoci su ohrabreni da je zadrže i zauzvrat doniraju drugu knjigu, čime dodatno obogaćuju ponudu za buduće čitaoce. Ovaj projekat ne samo da podstiče ljubav prema čitanju, već promoviše i kulturu deljenja i zajedničkog dobra, što je jedan od osnovnih ciljeva volonterskog rada i timske inicijative Mladih gimnazijalaca.

,,Sa ponosom smo otvorili i biblioteku u Kulturnom centru – drugu po redu koju otvaramo u okviru projekta ,,Šta nam teško”. Ova slobodna biblioteka funkcioniše po jednostavnom principu – uzmi, pročitaj, vrati ili pročitaj, zadrži, ali doniraj drugu. Ako kod vas knjiga
spava, nekome će dati krila! Ova biblioteka je naš poklon gradu sa željom da postane. Univerzum mašte i otkrivanja drugih svetova. Nadamo se da će naši sugrađani lepo brinuti o knjigama i da naš Univerzum knjiga nikada neće ostati prazan. Neka knjige nalaze put do čitalaca, neka idu od ruke do ruke i šire magiju koja je krenula iz Stevanove zgrade”, izjavila je na otvaranju druge biblioteke projektni menadžer Snežana Stamenković.

Gimnazijalci su uvek prisutni u kulturnom i javnom životu Vlasotinca kako primećuje Biljana Pipović, mentor English Club-a u Gimnaziji „Stevan Jakovljević“.

„Iako je fokus English Club-a na izučavanju engleskog jezika, naši članovi se ne bave samo time. Razvijamo humanost i svest o zajednici organizovanjem humanitarnih bazara, radionica i konkursa Pola sata za našu čaršiju, a kroz aktivnosti posvećene ekologiji, očuvanju tradicije i promociji zdravih stilova života, pružamo priliku svim tinejdžerima da se aktivno uključe i unaprede svoje veštine. Članovi kluba mogu da budu svi učenici otvorenog uma koji su spremni da prihvate nove izazove i aktivno učestvuju u projektima koji doprinose zajednici. Prvi put smo učestvovali na konkursu ,,Mladi su zakon” još 2012. godine, i od tada smo u stalnoj saradnji sa svim važnim institucijama u Vlasotincu. Posebno mi je drago što vidim da je čitanje i dalje u modi, jer, kao što je rekao Ljubivoje Ršumović, između ostalog ,,domovina se brani knjigom”. Knjige moraju biti dostupne svima jer našabudućnost zavisi
od biblioteka, čitanja i maštanja”, zaključuje prof. Pipović.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare