Šta o položaju starijih osoba kažu u Centru za socijalni rad  u Pirotu

Mladi napustili zemlju a stariji ostali sami

Dostojanstveno starenje je cilj kojem treba svi da težimo

Potreba za zbrinjavanjem starijih osoba je izuzetno velika u gradu, pogotovu ako se uzme u obzir demografska slika Srbije i Pirota. Starenje stanovništva je populacioni trend celokupnog stanovništva Republike Srbije,  i izazovi i problemi sa kojima se suočava društvo su veliki, kaže u izjavi za Jugmedii direktorka Centra za socijalni rad Marija Vasić.

Daleko smo, dodaje, od uslova u kojima bi svi, bez obzira na starost, pol, obrazovanje i mesto stanovanja, mogli da provedu život u sigurnosti.

„Živimo u vremenu političkih i ekonomskih kriza i promena u kojima postoje kategorije stanovništva, pogotovo ostareli, koji su ugroženi, osiromašeni, bolesni, usamljeni, ranjivi i ne mogu bez pomoći porodice i društvenih institucija da dočekaju dostojanstven kraj. Iako je, kod nas, staranje o starima, u velikoj meri svedeno na porodicu i ima međugeneracijski karakter, sve češće porodica nije u stanju da sama snosi teret te brige. Mnogi žive sami ili u staračkim domaćinstvima, mlađi su poslednjih dvadesetak godina napuštali zemlju i roditelje u potrazi za boljim životom“, ocenjuje  Кroz zakonska rešenja i Strategije o starima i u Srbiji se pokušava, preko institucionalnih i vaninstitucionalnih oblika zaštite, pomoći ljudima takozvanog trećeg životnog doba, ocenjuje Vasićeva.

Prema popisu iz 2011. godine u  Pirotu živi 57.928 lica u 20.309 domaćinstava. U proseku, svako domaćinstvo ima 2,9 članova. U gradu ima ukupno 20.309 domaćinstava, najviše dvočlanih – 5.717, a sledeća po veličini je grupa jednočlanih domaćinstava od 4.183. U ostalim, seoskim područjima ima 7.506 domaćinstava, a najviše jednočlanih – 2.373, podaci su Centra za socijalni rad u Pirotu.

Ukupan broj starijih osoba na evidenciji Centra za 2021. godinu je 570, u ukupno 321. porodici.

Od ukupnog broja porodica korisnika novčane socijalne pomoći – 2814 jednočlanih je 639, od toga sa 118 sa članom starijim od 65 godina. Na domskom smeštaju u toku protekle godine, bilo je ukupno 95 osoba, od toga starijih 53. Na porodičnom smeštaju je u toku protekle godine bilo je ukupno 19 osoba, od toga 3 osobe imaju preko 65 godina. Tuđu negu i pomoć druge osobe i uvećani dodatak za tuđu negu i pomoć druge osobe koristi ukupno 138 starijih osoba, od 374 korisnika.

Direktorka ove ustanove Marija Vasić naglašava da status starije generacije u Pirotu, se umnogome ne razlikuje od statusa  u Srbiji i može se reći da je relativno nepovoljan.

„S obzirom da  stanovništvo spada među najstarijom populacijom, obaveza i dužnost svih  nas koji se bavimo ovom problematikom,  tu pre svega mislim na Centar za  socijalni rad, Crveni krst, lokalnu samoupravu i nevladine organizacije, je da se pored postojećih  mera i usluga, pozabavimo kreiranjem novih pristupačnih usluga i programa koji će doprineti kvalitetnijem životu starijih, kaže Vasićiva.

Podaci Centra za socijalni rad Pirot ukazuju da je sve veća potreba za određenim vidom  institucionalnog zbrinjavanja starijih.

„Samačka domaćinstva, naročito u ruralnim  područjima su posledica savremenog načina života, gde deca u potrazi za  egzistencijiom odlaze, sve češće u druge države, te brigu o svom ostarelom  roditelju prepuštaju institucijama. Ovakav vid zanemarivanja starijih osoba, zahteva brza i efikasna rešenja, omogućavanja usluga od  zdravstvenih do usluga zbrinjavanja i smeštaja, objašnjava Vasićeva.

Dodaje da Centar za socijalni rad ima izuzetno  dobru saradnju sa institucijama u gradu kao i u okruženju.

„Institucionalno zbrinjavanje starijih nije do sada predstavljalo veliki  problem. Imajući u vidu da su kapaciteti u okruženju popunjeni,  a po svim  analizama, broj institucionalnih zbrinjavanja će biti u porastu, neminovno  se nameće potreba za ustanovom koja će zbrinjavati ostarela lica, sa svim  pratećim programima i sadržajima.
Programi socijalnog uključivanja starijih kao i aktivna participacija  starijih u kreiranju usluga u zajednici je takođe veoma bitna. Dostojanstveno starenje je cilj kojem treba svi da težimo, jer ono što  sada ostavimo, sačekaće nas kada mi ostarimo, zaključuje Marija Vasić.

 

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. Projekat je sufinansiran sredstvima grada Pirota.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare