Svako vreme nosi sa sobom novi stil oblačenja, samo što se poslednjih decenija moda menja filmskom brzinom, pa ono što je ovog proleća u trendu, na jesan će biti „bzvz“. Međutim, ono što je od devedesetih prošloga veka do danas konstantno to je želja da garderoba bude firmirana, koja je po pravilu i skupa.
Ono što takođe s godinama postaje konstanta, a dolazi od mladih jesu tuđice, kovanice ili skarćenice, sve iz engleskog jezika, vezano za modu, ali i u svakodnevnom govoru, a koje s teškom mukom savladavaju, pre svga, roditelji. Naime, tek što smo naučili šta znače reči u uličnoj modi, poput – šminkeri, pankeri i dizelaši, pojavili su se gaseri i gaserke.
Gaseri su, kako objšnjavaju, mladi, srednjoškolci i ređe studenti, mladi iz imućnijih porodica koji nose original NaIk patike, helanke, majice, trenererice ili šuškavce, oni koji ne mešaju dve ili više marke kad izađu na ulicu. Međutim, moda je uzela maha, pa sada se i deca iz manje imućnih porodica trude da budu u trendu, odnosno – gaseri, iako su patike Nike, na primer, nosili i njihovi roditelji.
Ukoliko se pomešaju marke onda se takvi izvrgnu ruglu.
Nekoliko mladih Leskovčana su mešali odrednice za gasere, pa su jedni tvrdili da se tako nazivaju oni sa ujednačenom brendiranom garderobom i obućom, a drugi da su to oni koji na sebe obuku različite brendove.
„Evo, meni su rekli da sam fejk jer sam na sebi imala patike adidas, a treniricu Nike. Do tog momenta nisam obraćala pažnju, zapravo nisam znala za nepisano pravilo među drugarima, pa od tada vodim računa“, priča srednjoškolla iz Leskovca, čiji roditelji jedva sastavljalju kraj sa krajem.
„Majka mi kupuje na rate, pa kad donose platu kuka kako je primila tek trećinu“, priča uredno našminkana mlada devojka bez, čini se, griže savesti.
A onaj koji nije gaser je – fušer i fejk, mada ni pri korišćenu dva izraza nema jasnog razgraničenja. To su, prema objašnjenju, klinci čiji roditelji rade za 300 do 500 evra i ne pada im na pamet da celu svoju platu daju za par patika kako bi im dete bilo prihvaćeno u društvu preko garderobe, pa njihova deca, uprkos stavu roditelja, kupuju kopije originala.
„Svakoga dana slušam, bolje reći prisluškujem priče o modi mladih, pa sam tako upamtio i reč gaser, pored niz reči mog sina koji, kada ga kritikujem, kaže da ga ne džadžujem ili ga ne hejtujem, zatim čujem – krindž i još mnogo toga što sam trenutno zaboravio. To je, jednostavno, lajk generacija koja knjigu otvori samo pred kontolni, a o čitanju beletristike nema ni govora“, analizira otac sedamnaestogodišnjaka.
Markirana garderoba, retko i obuća, može da se pronađe u sekund hend prodavnicama, i to upravo radi studentkinja treće godine, takođe iz Leskovca.
„Za markirane patike, i to one kopija, nekako i prikupim novac, ali 70 posto u mom ormanu čini garderoba iz druge ruke. Pronađen original Levis farmerice na primer. Ko zna koliko su stare, ali nedavno sam naišla na široke, kvalitetne, onakve kakve su trenutno u modi. Generalno, ne opterećujem se modom i nosim ono što smatram da mi lepo stoji“, objašnjava ova studentkinja.
Psiholozi, kao i ranijih godina, vrše analize koje se svode na podele u društvu, te da su one posebno bolne za mlade ljude.
„Mislim da baš zbog toga treba otrganizovati obavezne tribine, ili časove u osnovnim i srednjim školama na temu klasne razlike, odnosno, obajsniti mladima, da pre svega, garderoba ne čini čoveka i da deca roditelja koji imaju novac stvaraju već u startu te podele. S druge strane, moje kolege smatraju da smo veoma zakasnili s tom inicijativom i da je vrag već odneo šalu“, objašnjava psihološkinja Marina Ivković iz Niša.
Naravno, govori o vaspitanju, ponašanju i stavu koji se ponosi iz kuće. A u kućama sa bazenima su roditelji koje voze skupe automobile, ma vozni park, koji se takođe odevaju u Armani i Guči garderobu, odnosno, jure za prestižom na svakom, pa i na polju mode. Jer, za mnoge je moda način života.
I ko se pomiri s tom činjenicom, jer živimo u kapitalizmu, doduše onom divljem i neuređenom, njemu će i trenirica i haljinica iz kineskih robnih kući biti lepa. Na kraju svih krajeva, garderoba se na ovaj ili onja način može kuputi, ali pamet nikako. I ona studentkinja koja se oblači garderobom iz druge ruke možda jednoga dana postane naučnik i ostavi naciji neko delo iza sebe.
I koga će se sećati sadašnje genracije kroz vreme? Neke gaserke ili studentkinje, na primer, koja je bila naša sagovornica?
Sinoć se zateksmo ispred ABC Safari.
Klinka 22-23god. naglo izlazi iz lokala. Kritikuje svoja dva drugara zašto su izasli a nisu platili piće. Kaze im da ona nema tolike pare i da to nije fer.
Oni onako predozirani pitaju …koliko ??
Ona odgovara 20400dinara.
Jedan od dva giliptera vadi štos para i baca joj na sto na terasi . Cura kaže nedostaje jos oko 6000h . Klinac vadi bank karticu i daje joj da plati ostatak.
Mi matori zgranuti situacijom.
Pitamo se šta su to oni pili za 20400din, pogotovu u tim godinama. I odakle im toliki novac za bacanje