Takozvana „putnička dijareja“, sindrom je koji se pojavljuje najčešće onda kada se promeni mesto boravka, a odlikuju ga simptomi poput mučnine, bola u trbuhu, povraćanja i prolivastih stolica. Uzroci ovom poremećaju najčešće su bakterije, zbog toga su mere prevencije najvažnije, rekla je u izjavi za Jugmediu infektolog Opšte bolnice u Leskovcu Ana Mojsić.
Karakteristična je pre svega u letnjem periodu u sezoni godišnjih odmora.
„Ovo stanje može da predstavlja problem tokom putovanja, kao i boravka u mestu daleko od kuće.Dešava se uglavnom nakon konzumiranja kontaminirane hrane, a uzroci su različiti.To su uglavnom bakterije iz hrane ili iz vode“, ističe Mojsićeva.
Simptomi ne počinju odmah, već dva do tri dana kasnije, a nekada se mogu javiti i nakon putovanja i dolaska.
„Mučnina, bol u trbuhu i uporne vodenaste stolice čak više od 5 puta na dan. Ovo poslednje je naročito alarm da se radi o putničkoj dijareji“, upozorava naša sagovornica.
Kao i kod svake druge bolesti, odnosno zdravstvene tegobe, prevencija je nešto što treba primeniti.
„Pre puta i u toku boravka van kuće,izbegavati rizičnu hranu, naročito termički nedovoljno obrađenu. Takođe,piti samo flaširanu vodu. Jesti sveže voće i povrće, ali recimo, izbegavati rakove, školjke. Veoma je važno pet dana pre putovanja i sve vreme boravka van, uzimati probiotske preparate“, dodaje.
Kada se već desi „putnička dijareja“, doktroka savetuje da su mere rehidratacije od ključnog značaja.
„Dakle, unos što veće količine tečnosti, kao i konzumacija hrane poput pirinča, supe, prepečenog hleba, žitarica, krekera. U slučajevima ozbiljne kliničke slike, biće neophodan pregled lekara i antibiotska terapija u trajanju od najmanje tri dana“, zaključuje doktorka Ana Mojsić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!