Da potpuno zdravo srce moze da se „slomi“ i da nastupi smrt, potvrđuje za Jugmediu dr Miodrag Miladinovic, specijalista za bolesti srca i sef koronarne jedinice i intenzivne nege u Opstoj bolnici u Leskovcu.
„Takotsubo, kardiopatija ili stresom prouzrokovano ostećenje srca, njegovog vrha, popularno nazvano „sindrom slomljenog srca“ u 90 posto slučajeva događa se ženama nakon emocionalnog stresa: smrti bliske osobe, zučne rasprave, teške bolesti i operacije , krvarenja u abdomenu, respiratorne insuficijencije, teškog anksiozno paničnog napada i čak jako pozitivne vesti. I prevelika tuga kao i sreća mogu nam „slomiti “ srce“, objašnjava Miladinović.
Ovaj naziv dao je japanski kardiolog Sato, zato sto srce u ovom ostećenju podseća na amforu kojom se love hidre u Japanu.
Najmlađi zabeleženi bolesnik imao je 10 godina, a žene pogađa naročito posle menopauze, dok su muškarci uglavnom pošteđeni ove bolesti ali su zato skloni klasičnom infarktu miokarda.
Pod naletom hormona stresa, uglavnom adrenalina, noradenalina i dopamina, dolazi najčešće do prolaznog ostećenja srćanog mišića, ali sve ovo može da dovede i do izumiranja delova srca, pre svega njegovog vrha, ističe dr Miladinovic.
Kada osetimo jak bol iza grudne kosti nakon odlaska lekaru, analizom krvi može se uočiti porast enzima markera miokardne nekroze, a znaci ove bolesti pokazuju se i na Ekg i ultrazvučnom snimku srca.
Šta se ustvari dogadja sa našim srcem te ono biva „slomljeno“ od prevelike tuge ili srece ?
„Naše srce počinje da ubrzano radi što dovodi do smanjenja dotoka krvi u njegove delove koji su u kontaktu sa krvlju leve komore i to dovodi do manjka kiseonika što je uzrok izumiranju ćelija. To je direktno toksično dejstvo hormona stresa na srčane ćelije , naglašava Miladinović“.
Međutim, on kaže da se ovako ostećeno srce u 90 posto slučajeva potpuno oporavlja lekovima, fizičkom aktivnošću i psihičkim rehabilitovanjem. Tek 10-tak posto pacijenata nakon „slomljenog srca“ , ostaje sa oslabljenim srcem koje je i dalje sklono opasnim aritmijama i takvim osobama preti naprasna smrt.
Od ove bolesti, u prvim satima kada nastupi umire 1 do 2 procenata pacijenata.
„Slomljeno srce“ leči se blokatorima bisoprololom i nebivololom, zatim aspirinima i statinima, kao i psihičkim sedativima. Ovo je takva bolest, da se tokom života može ponavljati sa manje ili više izraženom kliničkom slikom i bolovima, ističe dr Miladinović.
Ilustracija:RTS
Priredila: Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Miladinovic je sjajan doktor za bolesti srca. On sto vam kaze za srce, to vam je. Nekoliko puta mi je dosta pomogao oko problema koje imam. Neka da bog zdravlje i srecu njegovoj porodici, a nama vise ovakvih strucnjaka da nas lece i saslusaju kada imamo zdravstvenih problem.
Veliki Humanista ,najbolji i nalomiljeniji kardiolog u Leskovcu ,bog mu dao zdravlja ,srecu i dug život .
Dr Mici je najbolji kardiolog u Leskovcu i sire. Pristupacan i covek kakav treba prema pacijentima. Dobra prica, Jugmedia jos tema iz zdravstva objavljujte.
Dobar doktor, dobar covek, sve u superlativu!!! Svaka cast, samo da je vise takvih?
Molimo vas zivot moje majke zavisi od doktora kao sto je on dali imate neki kontakt