Proizvođač borovnice Dragoslav Đorđević iz Suvog Dola kod Vranja, i pored toga što i ove godine gotovo da i nije bilo zagarantovanog otkupa ovog voća na njegovom području uspeo je da proda sve proizvedene količine.
On, međutim, nije zadovoljan prinosom koji je ostvario po sadnici uprkos tome što je u proizvodnji primenio sve neophodne agrotehničke mere. Dragoslav smatra da je omanuo sa prinosom samo zato što je svoje sadnice borovnica, među kojima se pored američke sorte Djuk nalaze i nekoliko njemu nepoznatih, nadzemno zasadio u vrećama zapremine 47, 5 litara.
“Ove godine ostvario sam prinos od samo kilogram i trista grama po sadnici što je veoma malo. Zato sam kupio novi treset i odlučio da na jesen sve sadnice presadim u vreće zapremine 113 litara, što će mi omogućiti da u idućoj berbi dobijem rod od tri kilograma po sadnici”, priča naš sagovornik.
Ambiciozno ušao u proizvodnju borovnice
Dragoslav je inače, pre devet godina sa puno ambicije ušao u proizvodnju ovog voća zato što je bilo na ceni i jako traženo na probirljivom evropskom tržištu. Toliko je želeo da uspe u uzgoju borovnica da je bez mnogo dvoumljenja zajedno sa ortakom na njegovoj njivi u selu Barelić zasadio 1.200 stabala borovnice, koje su dobili posredstvom vranjske Poljoprivredno stručne službe.
Pošlo im je za rukom i da ih lepo odgaje i porde toga što nisu ništa znali o ovoj proizvodnji.
“Proizvodnju borovnice učili uz pomoć Interneta. Sve neodumice koje smo imali oko sadnje, toka proizvodnje, zaštitu od bolesti, rezidbu savladavali smo na ovaj način i to nije bilo nimalo lako”, objašnjava Dragoslav koji i danas sa sigurnošću ne može da kaže da li mu je bilo teže da proizvede kvalitetnu borovnicu ili da je proda. On kaže da i tada gotovo da nije bilo otkupljivača ovog voća u vranjskom kraju, pa je zbog niske otkupne cene bio prinuđen da proizvedenu borovnicu prodaje na okolnim pijacama.
Bez obzira što se u samom startu ove proizvodnje suočio sa ovakvim problemom, on nije želeo da odustane od nje čak i onda kada je rešio da zbog velikih putnih troškova koje je imao prilikom odlaska i dolaska na njivu sa borovnicama raskine ortakluk i nov zasad sa ovim voćem, pre četiri godine, podigne u svom selu.
Ovoga puta odlučio je da sadnice borovnice zasadi nadzemno u agrotekstil vrećama koje je postavio na iznajmljenoj njivi. Iako se po prvi put oprobao u ovom načinu proizvodnje bio je veoma zadovoljan kako su sadnice formirale krošnjasto stablo.
Formirali udruženje
Dragoslav je veoma zadovoljan kako je pred ovogodišnju proizvodnu sezonu obavio negu i rezidbu u svom zasadu jer su to neki ključni elementi za ostvarivanje dobrog prinosa.
On je celokupan ovogodišnji rod ponovo prodao svojim standardnim kupcima u Vranju.
Kaže da nije nezadovoljan prodajnom cenom koja se kretala od 450 do 500 dinara po kilogramu. Međutim, smatra da bi proizvođači ovog voća udruženi mogli da ostvare veću cenu i da je zato sa nekoliko ovdašnjih proizvođača borovnice formirao Udruženje “Bobice zdravlja” .
“Mislim da ovako ujedinjeni možemo biti interesantni za otkupljivače koji će imati interesa da od nas otkupljuju borovnicu, a samim tim ćemo moći da se lakše izborimo i za adekvatnu cenu našeg proizvoda.”, ističe Dragoslav. Nadu da će trajno rešiti problem otkupa vranjskim borovničarima unelo je saznanje da će se u Leskovcu izgraditi hladnjača u kojoj će i oni moći da prodaju svoju borovnicu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!